O 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Aan het einde van zijn eerste jaar aan het hoofd van de populaire ochtendshow bij radiozender 538 maakt Frank Dane de balans op. ,,De klap die ik verwachtte, is niet gekomen.'' Het was maandag een levendige discussie bij Pauw over het vrouwenquotum tussen vier dames die het zelf wél gelukt was om op enig moment in hun carrière door het glazen pla fond te beuken. Maar of ze met hun optreden 'de vrouwenzaak' een dienst hebben bewezen? Ik was juist blij dat ik de volgende dag niet met al die op gewonden standjes in een vergaderruimte of boardroom hoefde te zitten. En als ik al zo denk, dan zullen de witte 50-plusmannen die daar al eeuwenlang de dienst uitmaken - opvallend vaak Peter geheten, bleek uit een grappig staatje van mijn collega Thomas Boeschoten dat in de uitzen ding werd getoond - precies hetzelfde verzuchten. Waarom ontaardt een discussie tussen vier vrouwen toch al snel in een kijfpartij tussen een roedel viswijven? Zelfs als er beschaafde en ge slaagde types als Neelie Kroes, ondernemers Elske Doets en Thalita Muusse alsmede politicologe Julia Wouters aan tafel zitten. Waarom geven vrouwen mannen steeds weer aanleiding om de denigrerende maar o zo te rechte kwalificatie 'kippenhok' van stal te halen? Een metafoor die nog eens werd versterkt doordat Jeroen Pauw zich als een wijze haan manifes teerde. Hij sloeg af en toe quasi-wanhopig zijn hand voor zijn ogen om al die dames die zich niets aantrokken van zijn pogingen om de bits uitge wisselde voors ('anders gebeurt het nooit') en te- gens ('het is discriminatie') van zo'n quotum nog enigszins te stroomlijnen. En dan ving de regis seur van dienst, eveneens een man, ook nog eens nauwkeurig alle norse, hautaine en afkeurende blikken die over de tafel heen en weer gingen. Je kunt het ook omdraaien. Waarschijnlijk za gen we hier in de praktijk gedemonstreerd waarom die bewuste vrouwen zover zijn geko men op hun vakgebied. Ze hebben zich nooit door een man laten tegenhouden en zijn het gewend om in vergaderingen onverstoorbaar door te pra ten, omdat ze anders onherroepelijk het onderspit delven. En dan hebben ze ook nog eens duidelijk passie voor wat ze doen. Ze zijn het levende bewijs dat je in het leven ver der komt met een overdosis zelfvertrouwen, lef en ballen dan met een quotum. Het is veel bevredi gender om je eigen plekkie te bevechten dan te weten dat je enkel ergens welkom bent omdat je een vagina hebt, citeer ik vrij naar Muusse. En wees eerlijk: vier vinnige vrouwen met rood- gestifte lippen zijn een stuk leuker om naar te kij ken dan vier mannen in blauwe pakken die elkaar keurig laten uitpraten. Quote van de dag Holiday on Ice terug Elton John niet bij ons INTERVIEW FRANK DANE iet lang nadat be kend was gewor den dat Frank Dane (38) de op volger was van radiogrootheid Edwin Evers in de ochtend van 's lands populairste ra diostation, 538, ontmoette Dane zijn collega's van andere stations op een feestje. In plaats van hartelijke felici taties, kreeg hij bezorgde blikken. Dane: ,,Ik werd nog net niet gecondo leerd. Ze behandelden me als een ter- doodveroordeelde, terwijl ik alleen maar dacht: wow, wat mag ik leuke dingen gaan doen!'' ,,Die vonden dat ik een veel te groot risico nam door Evers op te volgen. Wie na Messi op zijn plek gaat staan, kan alleen maar tegenvallen, zeiden ze. En: 'Je moet niet jouw job willen hebben, maar die job nS jou.''' ,,Ja precies. Vond ik wel jammer om te horen. Ik dacht: het gaat toch niet alleen maar om die luistergetalletjes. We zijn toch geen accountants met zijn allen? Het moet om het vak zelf gaan, vind ik. En het maken van een ochtendshow is het mooiste wat er is. Kijk, ik snapte heus wel dat het minder zou worden met die luister cijfers. Ik rekende op een harde klap in het eerste jaar. Daarna zou ik weer gaan opbouwen.'' ,,Die klap is niet gekomen. Mensen hebben me toch een kans gegeven. Ze zijn niet vertrokken naar de con currentie óf ze zijn weer teruggeko men. Dat zijn de mooiste appjes van luisteraars: 'Ik heb het na Edwin even We zijn toch geen accountants met z'n allen? Het moet om het vak zelf gaan, vind ik. We staan er beter voor dan ik had durven dromen. Ook omdat het programma beter staat dan ik hoopte elders geprobeerd, maar ben weer thuis.' Natuurlijk scoor ik wat min der goed dan Edwin - ik zit op zo'n 80 a 90 procent van zijn bereik - maar we staan er beter voor dan ik had durven dromen. Ook omdat het programma al beter staat dan ik hoopte.'' ,,Als er op een radiostation veel ver andert, merk je dat altijd. Luisterge drag is zo'n gewoonte. Als dat wordt verstoord, is snel terugdraaien lastig. Dat meegerekend, is het ongekend hoe goed het gaat. Ik geloof nog steeds dat, op welk tijdstip je de radio ook aanzet, wij de beste zijn.'' ,,Ik ben partijdig natuurlijk, maar durf dat wel te zeggen, ja. We draaien de juiste muziek, hebben de juiste diskjockeys. Ik denk dat bijvoorbeeld Coen en Sander nog nooit zo leuk zijn geweest als afgelopen jaar.'' ,,Als je naar vakmanschap kijkt, is dat Giel Beelen. Die beheerst het am bacht helemaal, kan precies de sfeer neerzetten die hij wil. Echt een kun stenaar. Ik zou naar hem luisteren als ik niet op hetzelfde moment op de radio was.'' ,,Voor mijn gevoel ben ik net begon nen. Ik heb op zo veel plekken op de radio gedraaid, op vrijdagavond, in het weekend, maar ik heb nooit ten volle kunnen laten zien wat ik kan.'' ,,De radio zit potdicht, hè. Dat 538 mij heeft gekozen is al heel uitzonderlijk. zou zijn Ik dacht dat drinken ervoor zou zorgen dat ik grappiger of interessanter woensdag 4 december 2019 GO Viswi ven IJSPRET Holiday On Ice keert na vier jaar terug naar Nederland. De show Super nova - Journey to the stars, is eind 2020 te zien in Zwolle, Maastricht, Gro ningen en Am sterdam. De show ging in Duitsland in pre mière. MUZIEK In het najaar van 2020 doet Elton John Eu ropa weer aan met zijn af- scheidstournee Farewell Yellow Brick Road. Hij komt niet naar Nederland. Wel gaat hij naar Antwerpen. Hij staat begin sep tember in het Sportpaleis. 3 ■u werd nog net niet gecondoleerd' Stefan Raatgever Wat was de gedachtegang van die collega's? Met andere woorden: jij zou eerst mislukken, dan was voor je opvol ger de druk eraf. Maar het is anders gelopen? 44 44 Toch is 538 inmiddels niet meer het best beluisterde station van Nederland. Dat is Radio 2. Hoe komt dat? 538 is de beste? En wie is de beste ochtenddiskjoc- key van Nederland? Frank Dane? Hoe ver ben je van zijn kwaliteiten verwijderd? Je bent nu 38. Waarom zag men het niet eerder in jou? —Zangeres Ellie Goulding (32) vertelt in de podcast Happy Place dat ze inmiddels beter weet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28