25 Vertrokken er in het afgelopen eredivisie seizoen vijf trainers tussentijds, nu staat de teller al op vier. Het tekent het enorme verloop in de minst zekere beroepsgroep van Nederland. Dick Lukkien van Emmen is de langstzittende trainer Advocaat is de oudste met de meeste wedstrijden Ultee de jongste en minst ervaren trainer Zes clubs hebben oud speler op de bank Sparta versleet sinds 2000 al 24 trainers Monsterzege Oranjevrouwen De langstzittende trainer in het va derlandse voetbal is Dick Lukkien (links op de foto). Hij werkt al 3,5 jaar bij FC Emmen, waarvan de eerste 2 nog in de anonimiteit van de eerste divisie. Om het enorme verloop nog maar eens te benadrukken: in de eredivisie is verder geen hoofdtrainer langer dan 2 seizoenen in die functie actief. In de stoelendans van het topvoetbal komt na Lukkien Erik ten Hag met een dienst verband van 1 jaar en 11 maanden en 5 da gen bij Ajax. Tot begin deze week stond daarboven nog Fons Groenendijk, die het bij ADO Den Haag bijna drie jaar volhield. Feyenoord-trainer Dick Advocaat coacht zondag (Vitesse-uit) voor de 350ste keer een wedstrijd in de eredi visie. De Hagenaar is met 349 duels achter zijn naam op dit moment de meest ervaren trainer op het hoogste niveau. Adrie Koster (Willem II) volgt met 259 wedstrijden. Advocaat nam dit seizoen in Rotterdam het roer over van de opgestapte Jaap Stam. In de eredivisie had hij eerder Haarlem, SVV, PSV, AZ, Sparta en FC Utrecht onder zijn hoede. Behalve de meest ervaren trainer is Advo caat ook de oudste. Afgelopen zondag was hij 72 jaar en 65 dagen oud toen hij Feyen- oord leidde naar een 1-0 zege op PEC Zwolle. Foppe de Haan (Heerenveen) is met 72 jaar en 317 dagen de oudste trainer ooit in de eredivisie. Fortuna Sittard-trainer Sjors Ultee is de jongste oefenmeester in de eredi visie. Hij was zaterdag 32 jaar en 189 dagen oud toen hij zijn ploeg langs FC Gro ningen (1-0) loodste. Samen met de eveneens in de eredivisie debuterende Arne Slot (AZ), Fred Grim (RKC) en Gon- zalo Garda (FC Twente) is Ultee met 15 du els op het hoogste niveau - VVV's interim- coach Jay Driessen niet meegerekend - ook de minst ervaren trainer. Ultee is overigens niet de jongste eredivi sie-trainer van deze eeuw. Dat is de onlangs bij VVV ontslagen Robert Maaskant, die 31 jaar en 223 dagen oud was toen hij aan het seizoen 2000-2001 begon bij RBC. De jong ste trainer ooit in de eredivisie is Hans Croon: 21 jaar en 92 dagen in 1956 bij BVC Amsterdam. In de eredivisie zijn momenteel zes hoofdtrainers werkzaam die ook als spe ler actief waren voor hun club. Dat aan tal zal binnenkort waarschijnlijk afnemen, aangezien Dirk Heesen (ADO) en Driessen (VVV) het seizoen niet zullen afmaken. PSV (Mark van Bommel), FC Groningen (Danny Buijs), Sparta (Henk Fraser) en Heerenveen (Johnny Jansen) hebben een oud-speler op de bank. Jansen speelde ove rigens maar één officiële wedstrijd in het eerste van zijn club. Bij Feyenoord, Vitesse en ADO Den Haag stapte re cent de trainer op, bij VVV werd die ontslagen. Toch staat de heetste trainersstoel van Neder land in Rotterdam-West. Sparta kreeg sinds de eeuwwisseling liefst 24 keer een andere trainer. Dat zijn er precies twee keer zo veel als in Den Haag (12) en 3 keer zoveel als bij FC Groningen, dat met 8 mutaties het minst wis selde. Ron Jans was er natuurlijk 8 jaar eindverantwoordelijk, maar het is ook beleid. Zo behield Danny Buijs afgelopen seizoen het vertrouwen, ondanks een moeilijke start. Dan Sparta. Met 19 oefenmeesters in de afgelopen 19 jaar volgen Willem II en For- tuna Sittard dan ook op gepaste afstand. De Nederlandse handbalsters hebben op het WK in Japan Cuba een enorme nederlaag bezorgd. De ploeg van bondscoach Emmanuel Mayonnade strafte de Caribische ploeg af met onge kende cijfers: 51-23. Angela Male- stein was uitblinker. De hoek- speelster maakte elf doelpunten. Lois Abbingh was goed voor tien treffers. Het was de tweede groepszege voor Oranje in Kumamoto. De ploeg won maandag van Angola, maar verloor zaterdag enigszins verrassend van Slovenië. De pun ten tegen Cuba waren dan ook hard nodig om kansrijk te blijven voor een vervolg in het toernooi. De eerste drie van de groep gaan door naar de hoofdronde. De ko mende ontmoetingen met Servië en Noorwegen worden cruciaal. Ook wereldtitel in de Formule E Kipchoge wil titel verdedigen Nieuwe club voor Profar Balotelli gratis weg bij Brescia woensdag 4 december 2019 Ontslag ligt op de loer Wietse Dijkstra Yorick Groeneweg HANDBAL Angela Malestein was top scorer met 11 treffers. foto anp AUTOSPORT De Formule E krijgt vanaf volgend seizoen de status van een offi cieel wereldkampi oenschap. Dat heeft de internationale au tosportfederatie FIA bepaald. Seizoen zes is net begonnen in de Formule E, met de Ne derlanders Robin Frijns en Nyck de Vries in de gelederen. De Vries won dit jaar de titel in de Formule 2. De kalender telt veertien races. ATLETIEK De Keniaan Eliud Kip choge (foto) wil zijn olympische titel op de marathon in Tokio ver dedigen. De 35-jarige Kipchoge liep in okto ber als eerste een marathon onder de twee uur: 1.59.40. HONKBAL Jurickson Profar (26) heeft een nieuwe club in de Major League. Hij verruilt Oakland Athletics na een jaar voor San Diego Pa dres. De binnenvelder, geboren op Curagao en international van het Nederlandse ko ninkrijksteam, bleef dit seizoen met Oakland Athletics steken op de drempel van de play offs. Zijn ploeg verloor de Wild Card Game van Tampa Bay Rays. VOETBAL Mario Balotelli kan gratis worden opge haald bij Brescia. De Italiaanse club wil de flamboyante spits tij dens de komende transferperiode laten gaan, omdat Balotelli geen zin heeft om de gradatievoetbal te spelen. „Mario is ver drietig, omdat hij niet kan voetballen zoals hij wil'', zei voorzitter Massimo Cellino van Brescia in een tv- programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25