VDH waagt zich niet aan voorspelling medailles opvolger Solksjaer bezegelen 23 TOKIO tie kunnen ze de rest van de Spelen meemaken. Maar in het olympisch dorp geldt de norm van mijn oma Mia: rust, reinheid en regelmaat.'' Met de 'losersvlucht' haalde NOC*NSF zich in Rio de woede van veel atleten en het publiek op de hals. Sporters die klaar waren en geen eremetaal hadden gewonnen, werden op het vliegtuig gezet, zo dat ze het 'prestatieklimaat' voor de rest van het team niet konden beïn vloeden. Haaks op de olympische gedachte en het principe van 'sa men uit, samen thuis', vonden ve len. Het eerste dat VDH vorig jaar bij zijn aanstelling zei: die vlucht wordt geannuleerd. Uiteraard geldt: wie eerder weg wil uit Tokio, wordt niet tegengehouden. Natuurlijk viel ook de naam Yuri van Gelder. Hij werd in 2016 naar huis gestuurd toen hij het op een avondje stappen te bont had ge maakt, overigens nog tijdens zijn turntoernooi. Van den Hoogen- band is niet bang dat hij met de ver soepelingen de kans op zo'n inci dent vergroot. ,,We doen een be roep op ieders moreel kompas en gezond verstand.'' Er komt geen ge dragscode in het hotel te hangen. ,,Door veel te praten met atleten en coaches denk ik dat we op voorhand al duidelijk hebben wat we van el kaar verwachten. Ik geef sporters vertrouwen en verantwoordelijk heid. Het zou mooi zijn om dat te rug te krijgen. Als iemand toch uit de pas loopt, bespreken we dat.'' voelstemperatuur op trainings complex Carrington tot nabij het vriespunt dalen. Hij sprak perso neel alleen aan als dat in zijn ogen iets verkeerd deed. Om een uit brander te vermijden werd oogcon tact met hem vermeden. Spelers en stafleden haalden opgelucht adem, toen de club hem vorig jaar decem ber ontsloeg. Ik ben geen slechterik, ik ben niet de vijand. Solskjaer, opgehaald bij Molde, moest het plezier terugbrengen. Er volgde slechts een korte opleving. Met een winstpercentage van 27,3 procent in de Premier League, Mourinho won ruim de helft van zijn duels, behoort Solskjaer tot de zwakste coaches uit de clubhistorie. Aanhang Twaalf maanden later dreigen de lichten voor Solskjaer te doven. Volgens de Britse kranten moet hij resultaten boeken in de komende twee competitieduels om zijn baan te behouden. Met Tottenham Hots pur en Manchester City als tegen standers lijkt dit een vrijwel kans loze missie. Dat met Mauricio Po- chettino, weggestuurd bij Spurs, een ideale kandidaat beschikbaar is, maakt zijn positie extra wankel. De aanhang zal Solskjaer nooit publiekelijk afvallen, maar een zwijgende meerderheid heeft het gevoel dat de oud-spits de kwalitei ten ontbeert om de club terug te brengen naar de top. Als Mourinho hem vanavond verslaat, komt de di rectie waarschijnlijk tot dezelfde conclusie. Met pijn in het hart, maar met het besef dat doormodderen geen optie is. Mourinho citeerde Nelson Mandela om zijn periode bij United te typeren. ,,Je verliest nooit. Je wint of je leert. Bij United won én leerde ik." Oud zeer wil hij bij zijn rentree niet de boventoon laten voren. ,,United zit in mijn persoon lijke geschiedenisboek." woensdag 4 december 2019 GO Aankomst op Schiphol van de 'losersvlucht' in 2016: sporters die geen medaille hadden gewonnen, moesten eerder terug. fotoanp AMSTERDAM Pieter van den Hoogen- band was gisteren op zijn hoede om niet op andermans stoel te gaan zitten. Hij vermeed uitspra ken over het aantal Nederlandse medail les in Tokio. „Van me dailleklassementen of -spiegels blijf ik verre. Dat is aan de technisch directeur'', zei de oud-zwem- kampioen. ,,Als een sporter me nodig heeft, ben ik er. Ver der zet ik mezelf als chef de mission op de achtergrond.'' Maar een bezoek aan Tokio en ge sprekken met coa ches en atleten ver oorzaakten bij VDH alvast veel opti misme. ,,De omstan digheden in Japan zijn uitdagend. Door slim en goed voorbe reid te zijn hoop ik dat we net een streepje voor hebben op andere landen.'' Punten van zorg kwam hij nog niet tegen. ,,Ik slaap heel goed.'' M Pieter van den Hoogen- band. foto anp - José Mourinho (coach Tottenham Hotspur) Jose Mourinho keert vandaag als coach van Spurs terug bij zijn oude club Manchester United. foto bsr agency

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23