Ook Oekraïne zoekt Tsemach voor MH17 <§>?kpn kadootje va nriCPNx NIEUWS 15 Prima ervaringen in Noorwegen imitedtfertB" TOPFUNCTIES VERDELING Beursgenoteerde bedrijven moeten zorgen dat hun raden van commissarissen in de toekomst voor minimaal 30 procent uit vrouwen bestaat. De Tweede Kamer steunt de invoering van zo'n vrouwenquotum. kpn. Het netwerk van Nederland Dat meldt het Oekraïense ministe rie van Binnenlandse Zaken op zijn website. Tsemach was comman dant van de luchtafweer van de zelfverklaarde 'volksrepubliek' Do netsk (DNR) op het moment dat de Maleisische Boeing 777 werd neer gehaald. Daarbij lieten de bijna driehonderd inzittenden het leven, onder wie 196 Nederlanders. Oekraïense commando's ont voerden Tsemach eind juni uit zijn woonplaats Snizjne in de DNR en voerden hem af naar de Oekraïense hoofdstad Kiev. Aanvankelijk ver dacht Oekraïne hem van deelname aan een terroristische organisatie. Daar is nu aan toegevoegd de ver denking van 'een terroristische daad die tot de dood heeft geleid'. De stap van de SBOe is opmerkelijk, omdat Oekraïne Tsemach op 7 sep tember vrijliet bij een gevangenen- ruil tussen Rusland en Oekraïne. Tsemach is voor het J oint Investi gation Team (JIT) een belangrijke getuige in het proces rond MH17, dat in maart in Nederland begint. In september brandmerkte het Ne derlandse Openbaar Ministerie hem als verdachte. Tsemach ver klaart in 2015 dat hij heeft geholpen de Buk-installatie waarmee MH17 waarschijnlijk is neergeschoten, te verbergen en terug te brengen naar Rusland. Het JIT vermoedt dat de Buk daarvandaan kwam en in han den is gegeven van de pro-Russi sche rebellen. Het Nederlandse OM heeft om uitlevering van Tsemach door Rusland gevraagd. Maar Mos kou heeft daar doelbewust niet aan meegewerkt, meldde het OM. Lang bleef onduidelijk of de SP, de partij die nodig was voor een meer derheid, vóór het D66-CDA-voor- stel zou stemmen. De partij wilde dat er ook maatregelen zouden worden genomen voor de vrouwen op de werkvloer en deed daar - met steun van D66 - voorstellen voor. Daarom werd de stemming over de motie een week uitgesteld. Bij de stemming gisteren steunde het CDA ook een SP-D66-motie voor gelijke kansen voor vrouwen, waardoor de SP op haar beurt kon instemmen met de motie die het vrouwenquotum mogelijk maakt. 'We schrijven geschiedenis', zo reageerde verantwoordelijk minis ter Ingrid van Engelshoven (Eman cipatie, D66) op Twitter. 'We door breken het oldboysnetwerk en zet ten een grote stap naar gelijkheid en diversiteit in de top van het be drijfsleven.' Gevoelig In de coalitie ligt de maatregel ge voelig. Regeringspartijen VVD en Christenunie zijn tegen een door de overheid opgelegd quotum. Al leen oppositiepartijen GroenLinks, PvdA en Denk waren in de Kamer al langer voor een quotum. In sep tember sprak coalitiepartij D66 zich uit voor een vrouwenquotum. Toen vorige maand ook coalitie partner CDA overstag ging, kwam een meerderheid in beeld. De steun van die partijen werd mogelijk gemaakt door de Sociaal Economische Raad (SER), die in september een 'ingroeiquotum' ad viseerde aan het kabinet. Dat advies werd gedragen door werkgevers en werknemers. Volgens de SER moet een bedrijf dat nog niet voldoet aan het percentage van 30 procent vrou wen verplicht een vrouw benoe men bij een vacature in de raad van commissarissen. Wordt er toch een man aangewezen, dan moet de stoel leeg blijven. Er bestond sinds 2013 wel een 'wettelijk streefcijfer' voor 30 pro cent vrouwen in de raden van be- stuur en commissarissen, maar dat percentage bleek jaar na jaar niet te worden gehaald. Daarop stond geen sanctie. Snel invoeren D66 en CDA willen dat het kabi net dat SER-advies integraal overneemt, daarbijhoren bij voorbeeld ook maatregelen om de culturele diversiteit te bevor deren en toegang tot kinderop vang te verbeteren. Het kabinet moet daarvoor nu met een wets voorstel komen. Minister Van Engelshoven (Emancipatie) zei maandag in een debat het vrou wenquotum 'zo snel mogelijk' te willen invoeren. Het was nota bene een conser vatieve regering die stemde voor het vrouwenquotum, vertelt Sissel Jensen, hoofddo cent aan de Norwegian School of Economics en onderzoeker van sekseongelijkheid in de commerciële sector. Noorwe gen had weliswaar een groot aandeel vrouwen op topposi ties in de politiek en publieke instellingen, maar een geba lanceerde genderverdeling in de top van het bedrijfsleven was ver te zoeken. Daar was slechts 6 procent vrouw. Bij de introductie van het quotum in Noorwegen, in 2003, was het niet meer dan een advies; sancties waren er niet. Die vrijblijvendheid bleek, net als in Nederland, de seksegelijkheid weinig goed te doen. Het aantal vrouwen dat werd aangenomen voor top functies in de commerciële sector steeg nauwelijks. Daarom besloot de regering tot een bindend genderquo- tum: de bestuursraden van alle nieuwe beursgenoteerde on dernemingen moesten vanaf 2006 voor minstens 40 procent bestaan uit vrouwen. Andere bedrijven op de beurs hadden nog twee jaar de tijd om aan die eis te voldoen. Haalden ze de deadline niet, dan moesten ze hun zaak opdoeken. Boos De firma's reageerden boos. ,,Die zeiden: we willen heus vrouwen rekruteren, maar ze zijn niet gekwalificeerd ge noeg." Alle beursgenoteerde ondernemingen voldeden binnen de deadline aan het quotum. En, zegt Jensen: de sector kwam terug van de eer dere kritiek. De vrouwen die na het quotum werden aange nomen, bleken over het alge meen prima gekwalificeerd. X X x woensdag 4 december 2019 Jacaue< Jan Nooitgedagt Pim Berendsen Vrouwen in topfuncties, zoals hier PostNL-ceo Herna Verhagen (derde van links), moet via het quo tum gemeengoed worden. foto anp Nederland krijgt vrouwenquotum Ook de Oekraïense veiligheids dienst SBOe heeft Vladimir Tse mach geplaatst op de lijst van mensen die worden verdacht van het neerschieten van vlucht MH17. Nederland deed dat al eerder. Joost Bosman Moskou Hanneke Keultjes Den Haag Het Nederlandse parlement besloot gisteren tot een vrouwenquotum. In Noorwe gen werd dat in 2006 bin dend verklaard, maar werkt het daar? Anne Grietje Franssen Gotenburg Actie geldig t/m 24 december 2019. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15