EUWS 11 Greta Thunberg kwam gisteren na een soms helse zeiltocht van drie weken over de oceaan in Lissabon aan. Ze voelde zich even onwennig op het vasteland, maar gaat met frisse moed naar Madrid. Ze is zestien jaar, geen grote popster, wereldberoemde actrice of modieuze instagrammer. Toch staan vanaf ze ven uur 's morgens, nog in het don ker, tientallen tv-camera's en journa listen op haar te wachten op een ha venkade, de Doca de Santo Amaro, in Lissabon. Niemand wil te laat zijn. In de uren die volgen - het zeilschip heeft wat vertraging door tegenwind in de monding van de Taag - melden zich ook honderden anderen, vooral activisten en bewonderaars. Alle regeringsleiders én haar leef tijd en gebrek aan glamour ten spijt, Greta Thunberg is de meest ver wachte gast op de klimaattop in Ma drid. ,,Greta's stem is onze stem", zingt het publiek op de kade als La Vagabonde, de catamaran van een jong Australisch stel, om 12.40 uur eindelijk aanlegt, met Thunberg zwaaiend op de boeg. Anika Agebjörn kijkt verwonderd én bewonderend om zich heen. Ze komt net als Greta uit Zweden en had haar oma kunnen zijn. In haar hand een bord met een tekening van het 'klimaatmeisje' en de woorden Act now. Handel nu. ,,Wat Greta in een jaar heeft bereikt, is onge looflijk. Ik heb de laatste vijftien jaar voor de milieubeweging in Zweden gewerkt, maar niemand in ons land die naar ons luisterde. Naar Greta luistert in middels de hele we reld. Zij was de juiste persoon die net nodig was, een boos, jong meisje." Dat bedoelt Agebjörn niet nega tief, al is dat 'angry' het meest ge bruikte verwijt van de critici van de jonge Zweedse. Niet op de kade in Lissabon, waar de verwarmende zon zich uit de brede Taag omhoog trekt, een jongen het boek van de familie Thunberg (Ons huis staat in brand) leest en spandoeken en borden aan dacht vragen voor verschillende pro blemen: de ontbossing van de Ama zone, de stijging van de zeespiegel, een nieuw vliegveld bij Lissabon en die vermaledijde CO2, het koolstofdi oxide dat voor de opwarming van de aarde zorgt. Op de kade van Santo Amaro komt dat alles samen. Op grote hoogte raast het verkeer continu over de my thische hangbrug - 145.000 voertui gen per dag - en net iets verder in de lucht daalt om de zoveel minuten een vliegtuig richting de landings baan. Over de Taag vaart een groot cruiseschip Lissabon binnen. Overpeinzen ,,Ik ga niet tegen anderen zeggen hoe zij zich moeten verplaatsen. Het zou absurd zijn te stellen dat jullie ook in zo'n zeiljacht de oceaan oversteken. Daar heb ik alleen maar een bood schap mee willen overbrengen. Er zijn altijd duurzame alternatieven voorhanden om te reizen'', vertelt Greta Thunberg als ze van de catama ran is gestapt die drie weken haar huis was. Ze deelde een kleine cabine met haar vader. ,,Het heeft me goed gedaan, een tijd volledig ge ïsoleerd zijn van de we reld. Ik kon eindelijk een beetje overpein zen wat er allemaal gebeurd is en waar mee ik bezig ben.'' Daarnaast hoorde ze veel luisterboe- ken en leerde ze haar reisgenoten yahtzee spelen. Thunberg was in au gustus al uit Europa naar de Verenigde Staten gevaren om daar vandaan over land naar de klimaattop in Chili te reizen. Toen die, door de onlusten daar, werd verplaatst naar Madrid vroeg Thunberg om een lift per zeilboot terug naar Europa. Op 13 november kon ze mee op La Vagabonde van de zeilvloggers Riley Whitelum en Elayna Carausu en hun zoontje Lenny, die overmorgen één jaar wordt. De jonge zeezeilster Nikki Hender son (26) hielp de boot mee overvaren in een stormachtige herfst. ,,Vóór de reis erkende ik niet echt dat er een se rieus klimaatprobleem is. Ik voelde me een beetje geïntimideerd door al het negativisme. Maar na drie weken met Greta op de boot voel ik minder angst en juist veel meer hoop'', zegt Henderson. Eerder, in de afgelopen acht jaar, was het Thunberg ook al gelukt haar ouders te overtuigen van de klimaatcrisis. En sinds ze in augustus vorig jaar met haar schoolstaking begon voor het klimaat, die tot de wereldwijde campagne Friday for Future leidde (een vrijdagstaking op school, voor een betere toekomst), is haar missie de rest van de wereld te overtuigen. De politici vooral, de regeringsleiders die ook op de top in Madrid zijn. ,,Ik wil hen zeggen dat ze niet naar mij moeten luisteren, maar naar de we tenschappers.'' Greta zegt de woorden op een klein podium in de jachthaven, voor een leger van camera's en honderden be langstellenden. Soms hapert ze een beetje. ,,Ik heb drie weken onder een rots geleefd, deze ontvangst is over weldigend.'' De kritiek op haar fana tieke strijd wimpelt ze weg. ,,Als de mensen je zo bekritiseren, is dat het bewijs dat je impact hebt.'' Bedankt Het publiek klapt en juicht, ook de burgemeester van Lissabon. Een jonge Portugese bedankt Thunberg voor haar inspiratie. De komende da gen zal de Zweedse in Lissabon bij komen van de zeereis en haar optre dens in Madrid plannen, te beginnen met de demonstratie van vrijdag. Naar Madrid zal ze vrijwel zeker met de trein reizen, of anders in een elek trische auto. woensdag 4 december 2019 GO En dan zingt de hele kade in Lissabon: Greta, Greta... Edwin Winkels Lissabon Aan de einder bij Lissabon nadert de catamaran met aan boord 's werelds be kendste klimaatvoor vechter. FOTO REUTERS Nog maar net van de boot af spreekt Greta Thunberg op de kade haar aanhan gers en tientallen journalisten toe die aan haar lippen han gen. foto getty images Kijk op de site bij /video hoe Greta met haar catamaran in Lissabon arriveert. Op de voorplecht zwaait Greta Thunberg naar de volgepakte kade in de monding van de Taag, waar medestanders haar welkom heten. FOTO'S AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11