Heb je een auto waar je weinig i Verzeker 'm slim bij Bundelz* Bundelz www.bundelz.nl Wereldtournee als cooling down voor opwarming aarde II - i 10 NIEUWS Britse bands worstelen met vliegschaamte De voordelige autoverzekering voor als je weinig rijdt Voor festivals zetten we elk jaar nieuwe stappen Massive Attack is een samenwer king aangegaan met de Universi teit van Manchester om de kli maatbelasting van concerten te verminderen. Klimaatweten schappers gaan data analyseren van de komende tour van de band. Vervolgens zullen ze aanbevelin gen doen hoe Massive Attack en andere bands hun CO2-voetafdruk kunnen verkleinen. Onlangs meldde de Britse band Coldplay al niet op tournee te gaan om zijn nieuwe album te promo ten, uit onbehagen over de kli maatimpact van zo'n wereldtour. ,,We gebruiken de komende een of twee jaar om uit te zoeken hoe onze tour niet alleen duurzaam kan, maar ook actief een gunstige bijdrage kan leveren'', zei leadzan ger Chris Martin twee weken gele den voor de lancering van Cold- plays nieuwe album tegen de BBC. ,,Onze droom is een show zonder wegwerpplastic, grotendeels op zonne-energie.'' Om alvast een daad te stellen, geeft de ultrasuc- cesvolle band één promotieconcert in het Natural History Museum in Londen, waarvan alle opbrengsten naar een milieuorganisatie gaan. Massive Attack roept nu de hele entertainmentindustrie op om zijn verantwoordelijkheid te ne men voor de opwarming van de aarde. ,,Elke actie die wij alleen ne men, zal inefficiënt blijken. Tenzij de hele muziekwereld meedoet'', aldus de band in een verklaring. Onderzoekers gaan de eerste helft van volgend jaar in kaart brengen hoeveel CO2 de triphop band en zijn crew uitstoten met reizen, het transport van appara tuur en decors en de productie van liveconcerten. Die gegevens moe ten muzikanten en producers in de nabije toekomst helpen kiezen voor groenere opties, zoals het stroomlijnen van tourschema's om onnodige reizen te voorkomen en korte afstandsvluchten inwis selen voor treinen. Massive Attack hoopt dat concertzalen ook willen meewerken om de klimaatimpact te becijferen van de reizen die hun fans maken om de optredens te be zoeken. Guus Meeuwis De fans van Guus Meeuwis lijken zich daar in elk geval niet erg druk over te maken. Twee concerten die de Brabantse zanger in oktober volgend jaar geeft in de Webster Hall in New York, waren in no- time uitverkocht. Hoeveel van de drieduizend fans speciaal voor het concert naar New York vliegen, kan zijn woordvoerder niet zeg gen. ,,We weten dat de meeste be- zoekers bij de eerdere concerten van Guus Meeuwis in Londen en Parijs uit Nederland kwamen. Daarnaast waren er ook expats.'' Het nieuws over Coldplay heb ben Guus Meeuwis en zijn ma nagement 'met interesse' gevolgd. ,,We hebben respect voor Cold- plays keuze. Maar Guus tourt zijn hele carrière natuurlijk overwe gend in thuisland Nederland. De concerten in New York zijn een grote uitzondering op de regel. We hebben gemikt op het Neder landse publiek dat daar woont of al van plan was ernaartoe te gaan. We hebben bewust gekozen voor i i de herfstvakantieperiode, omdat veel Nederlanders dan naar New York afreizen voor een citytrip.'' Desalniettemin biedt de concert organisatie wel een combideal aan met KLM voor een vliegticket en twee hotelovernachtingen. Statiegeld Concert- en festivalorganisator Mojo vreest niet dat optredens in gevaar komen door oprukkende vliegschaamte van artiesten. ,,Voor zover wij weten is Coldplay de enige band die vanwege klimaat verandering niet gaat touren'', zegt een woordvoerder van Mojo. Al dan niet onder druk van een jong, milieubewust festival- en concertpubliek kijken organisato ren wel degelijk hoe ze hun mi lieu-impact kunnen verlagen. Zo verruilen steeds meer festivals plastic wegwerpbekers door spul- lenglazen met statiegeld. Mojo ziet daarin 'veel mogelijkheden'. ,,Denk aan het stimuleren van be zoekers om met het ov te komen, het zoveel mogelijk opslaan van spullen op de locatie zodat we minder vrachtwagens nodig heb ben en minder water gebruiken voor de toiletten. Voor festivals als Lowlands en Pinkpop bouwen we complete steden op. Elk jaar zetten we nieuwe stappen.'' Wm woensdag 4 december 2019 Autoverzekering Bundelz is een u nationale initiatief van nederlanden Zorgen om klimaatverandering dringen nu ook door in de pop muziekwereld. De Britse bands Massive Attack en Coldplay gaan met wetenschappers uit zoeken hoe ze duurzaam kun nen touren en het klimaat zelfs kunnen helpen. ,,De entertain mentindustrie moet ook zijn bij drage leveren.'' Annemieke van Dongen Rotterdam -Mojo, organisator i O i: i.,! n De band Iron Maiden gebruikte zijn eigen vliegtuig voor een wereldtour nee. foto anp Massive Attack wil duurzaam gaan touren. foto lightrocket/getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10