Cruiseschip nog niet in aantocht EEN HELE WIJK OPEENS PLATGEGOOID... WRITE FOR RIGHTS 7 dinsdag 3 december 2019 LEGOTHEEK KEES KOK LEENT ZIJN LEGO UIT Kees Kok op zijn Lego-zolder. Via zijn site verhuurt hij sets voor een 'klein prijsje'. foto cynthia cats Profiteren Volgens Hommel hebben rederijen Tholen al wel in het oog als aanleg plaats. Bovendien zou de stad ook kunnen profiteren van schepen die bijvoorbeeld in Willemstad aanleg gen. Hommel: „Grofweg een derde van de passagiers trekt de regio in als ze zijn aangemeerd. Je kunt die toeristen ook verleiden naar hier te derijen. ,,Maar we kunnen dat pro- ductenboek ook bij busmaatschap pijen aanbieden." De plannen om riviercruises naar Tholen te krijgen, zijn al een paar jaar oud. Aangemeerd heeft er ech ter nog niet één. ,,Het is nog steeds de bedoeling boten hierheen te krijgen", zei Hommel. ,,Alleen gaat dat nog een paar jaar duren." Cruiseschepen die aanleggen in de Thoolse haven en voor een economische impuls zorgen: het zal nog jaren duren voor het zo ver is. Volgens wethouder Frank Hommel is de stad pas in 2026 interessant voor rederijen. Michiel Bouwman Tholen Dat komt omdat Tholen moet wachten op de plannen in Willem stad. Jaarlijks meren daar al zo'n tweehonderd schepen aan, maar er zijn plannen voor een nieuwe aan legsteiger die ervoor kan zorgen dat dat veel meer wordt. ,,De rederijen zijn de markt", zei Hommel gisteravond in de com missievergadering. ,,Pas als Wil lemstad als bestemming vol is, komt Tholen in beeld." komen naast Kinderdijk, Rotter dam en Dordrecht." Tholen is net als Schouwen-Dui- veland, Veere, en Terneuzen als Zeeuwse gemeente betrokken bij een samenwerkingsverband dat er voor moet zorgen dat het gebied meer in beeld komt bij organisato ren van riviercruises. Volgend jaar laten ze zien wat de omgeving te bieden heeft. Volgens Hommel is Tholen opgenomen in twee routes die interessant kunnen zijn voor re- Pas als Willemstad als bestemming vol is, komt Tholen in beeld -Frank Hommel, wethouder WAAR? Kijk op de site bij /video Legoverzamelaar verhuurt zijn Lego Lego is al decennia oud, maar blijft ook jongere generaties boeien. Het is alleen niet goedkoop. Kees Kok uit Krabbendijke leent nu een groot deel van zijn enorme verzameling uit tegen een kleine vergoeding. Joeri Wisse Krabbendijke Een compleet Lego Friends winkelcen trum voor 219,95 euro? Of wat te denken van de Lego City-haven van 279,92 euro... Het zijn peper dure sets waar menig kinderhart sneller van gaat kloppen. Maar hoe lief dochter- of zoonlief ook is geweest, voor de meeste ouders is het met dergelijke bedragen ge woonweg onbetaalbaar. Helaas pindakaas dus? Niet als het aan Legoverzamelaar Kees Kok uit Krabbendijke ligt. Hij heeft besloten een flink deel van zijn indrukwekkende collectie te verhuren. Lid worden van zijn uitleen kan voor een tientje per jaar. Zo kan iedereen al voor 5 euro per week met de duurste sets spelen. Kleinere dozen zijn al te huur voor 50 cent. ,,Ik speel al lan- ger met het idee om meer te doen met mijn Lego. Wat hier op de zolder staat uitgestald is prachtig, maar ik heb het allemaal één of twee keer dubbel. Door sets voor een klein bedragje te verhuren, kunnen ook kindjes die geen Lego in de winkel kunnen kopen ervan genieten", legt Kees uit. Heel Zeeland Alle verhuur verloopt via de web site. ,,Daar staan nu al 200 setjes op. Met wat ik nog moet uitzoe ken kom ik op 300." Kees is nog lang niet klaar. ,,Mijn einddoel is dat ik 1500 tot 1800 setjes samen met een aantal vrijwilligers in een mooie ruimte kan plaatsen waar we heel Zee land mee kunnen bedienen." Om die droom werkelijkheid te maken, is Kees afhankelijk van donateurs. ,,Ik heb geen crowd- funding, maar een Lego-funding opgezet. Geld hoef ik niet, maar iedereen die setjes over heeft, kan het bij mij kwijt. Alles komt uiter aard ten goede van de Legotheek." Het liefst heeft hij ze zo compleet mogelijk, met boekje. ,,Maar als een paar stukjes missen, is de kans groot dat we ontbrekende onderdelen hier hebben liggen", wijst hij op de enorme bakken losse blokjes. Het bijzondere is dat Kees geen cent spaargeld heeft uitgegeven aan zijn enorme verzameling. ,,Het begon met een grote doos die ik op 11 mei 2015 voor 35 euro voor mijn zoon kocht. Door alle sets bij elkaar te zoeken, kon ik die voor 200 euro verkopen." Kees bleef zoeken naar koopjes op rommelmarkten, marktplaats en in winkels en wist zo zijn im perium uit te breiden. Zoon Jethro is ondertussen de interesse in Lego wat verloren, maar dochter Kyara kan er geen genoeg van krijgen. Ze bouwt vooral graag Lego Friends. ,,Maar verhuren en verkopen vind ik ook leuk!" Kees roemt met name het soci ale en educatieve karakter van Lego. ,,Het is fantastisch speel goed. Kinderen leren er zoveel van en vaak zie je dat papa of mama ook vanzelf gaat meehel pen. Misschien blijft zelfs de play station wat vaker uit!" Ontspannen Stiekem zijn ook heel wat volwas senen verslingerd aan Lego, weet de oud-beroepsmilitair. ,,Ik werk nu op de spoedeisende hulp in Breda. Na een stressvolle dag vind ik het heerlijk om te ontspannen met bouwen." Met de Legotheek wil hij ook gelijkgestemden be dienen. ,,Volwassenen gaat het vaak alleen om het bouwen." Kinderen vinden het uiteraard wél leuk om te spelen met een watervliegtuig, strandhuis of boomhut. Is het dan niet sneu dat de gehuurde Lego al weer na een week weg moet? Kees denkt van niet. ,,Verlengen met één of twee weken kan altijd. Bovendien ra ken de meeste kinderen na een paar weken alweer de interesse kwijt." ...ten koste van negen levens... Voor ons onvoorstelbaar, voor Nasu uit Nigeria de realiteit. Hij werd neergeschoten toen zijn wijk opeens werd platgewalst. Kom met Amnesty International in actie tijdens Write for Rights en schrijf bii iou in de buurt een brief tegen dit onrecht. Kijk op amnesty.nl/locaties I RESCUE De duurste Lego voor een prikje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60