NIEUWS 3 Frustratie in Duindorp over schrappen strandvuur uit zich in onlusten Waarnemend burgemeester Johan Remkes van Den Haag zal hard optreden tegen de 'wetteloosheid' in Duindorp. In de volkswijk gaat de jeugd rellend de straat op uit woede over het schrappen van de vreugdevuren. Kraaienpoten, wegversperringen, vandalisme, brandstichting: rel schoppers houden de Haagse wijk Duindorp in hun greep. Zondag ging een groep van zo'n vijftig rad draaiers de straat op, zij stichtten brand in ondergrondse containers, bij een bushalte en in een lege pa- tatkraam. Die brandde volledig uit. Ook gisteravond moesten de hulpdiensten ingrijpen toen op verschillende plekken brand werd gesticht. De brandweer bluste deze branden onder begeleiding van de ME. Ook werden er aanhoudingen verricht. De wegen naar de wijk aan de Haagse kust waren zondag gebarri cadeerd, ook lagen er kraaienpoten op de weg om hulpdiensten te hin deren. De ME moest ingrijpen, der tien mensen werden opgepakt voor geweldpleging, de jongste is pas 9 jaar oud en had een molotovcock tail bij zich. De waarnemend burgemeester van Den Haag, Johan Remkes noemt het vandalisme 'onaan- vaardbaar': ,,Dat een groep binnen de wijk zich niet wenst te houden aan de wet mag nooit leiden tot vernielingen.'' Hij gaat hard optre den tegen de 'wetteloosheid'. De moeder van de 9-jarige arres tant spreekt trouwens tegen dat haar zoon een relschopper is: hij zou slechts 'op de verkeerde plek op de verkeerde tijd' zijn geweest: Hij had er helemaal niks mee te ma ken", zegt ze tegen deze krant. ,,Hij had zeker geen molotovcocktail bij zich.'' Politici en het wijkberaad spreken schande van de ongere geldheden: ,,Dit mogen we niet to lereren'', zegt Bob Schut namens het wijkberaad van Duindorp, een buurt van bijna 6000 inwoners. ,,Wat nu gebeurt is nestbevuiling: ze maken hun eigen dorp kapot.'' Sneuvelen De rellen in Duindorp zijn een re actie op het sneuvelen van het lo kale vreugdevuur, de oud- en nieuwtraditie die niet doorgaat na de bijna-ramp op Scheveningen vo rig jaar. Toen sloeg het 40 meter hoge vreugdevuur met een von kenregen over op gebouwen en straten in de badplaats. De Onderzoeksraad voor Veilig heid (OVV) liet in zijn rapport geen spaan heel van het gemeentebeleid vol gedogen en getreuzel, sindsdien heeft het stadsbestuur de regels flink aangescherpt. Gevolg is dat de strijd om het grootste vuur tussen Duindorp en Scheveningen, twee Haagse wijken aan zee, dit jaar dus van de baan is. De organisatie van Duindorp kreeg de verzekering niet rond. ,,Het vuur is van ons afgepakt'', schreef de or ganisatie vrijdag fel. Voor de rust in de wijk voelen ze zich ook niet lan ger verantwoordelijk: ,,Wij trekken onze handen overal vanaf.'' Jaren geleden waarschuwde de organisa tor daar in deze krant al voor: ,,Als de vreugdevuren niet meer mogen, heeft de gemeente straks een groter probleem.'' Want met het faciliteren van de strandvuren sloot de gemeente ook een alternatieve verzekering afvoor rust in de wijken tijdens de jaar wisseling. In de jaren voor de sta- pelstrijd op het strand leek oud en nieuw op Scheveningen en in Duindorp oorlog, met kerstboom- branden die uit de hand liepen, vechtpartijen en forse vernielingen. Voor de jeugd is niets te doen. Maar dat is geen vrijbrief voor dit gedrag De gereguleerde vuren trokken de jeugd uit de wijken, waardoor het rustig bleef in de wijk die in de vo rige eeuw gebouwd werd voor vis sersfamilies uit Scheveningen. Zij kregen een sociale huurwoning in de wijk aan de kust, die nu een vooral 'witte enclave' is in het mul ticulturele Den Haag. Bij de lokale verkiezingen werd de lokale partij Groep de Mos de grootste, gevolgd door de PVV en CU/SGP. Als Duindorp in het nieuws komt, is dat vaak met (gewelds)in- cidenten. Vorig jaar vertelde de Su rinaamse Marina hoe ze was weg gepest uit de volkswijk: haar raam werd met een bijl ingehakt, haar auto gesloopt, naar eigen zeggen door een tweet waarin ze kritisch was over Zwarte Piet. Buitenwereld Bob Schut merkt onder Duindor pers echter dat ze zich vooral ver keerd begrepen voelen door de bui tenwereld: ,,Veel mensen hier den ken dat iedereen hen in een nega tief daglicht wil zetten.'' De onlusten van dit weekeinde worden gevoed door diepere frus traties, denkt Schut: ,,Voor de jeugd is hier niks meer te doen: jeugd honken zijn verdwenen, veel mid denstand ook. Maar dat is natuur lijk geen vrijbrief voor dit gedrag.'' Al vreest Schut dat de onrust voor lopig blijft: ,,Het is oppassen gebla zen. Maar dit mag niet meer gebeu ren, ook ouders moeten tegen hun kinderen zeggen dat het niet kan.'' dinsdag 3 december 2019 Ingegooide bus hokjes, brandjes, geblokkeerde wegen. Duindorp was de afgelopen dagen het toneel van onlusten in reactie op het sneuvelen van het strandvuur tijdens de jaarwisseling. FOTO'S ANP EN JOS VAN LEEUWEN 'Ze maken hun dorp kapot' Niels Klaassen Den Haag Bob Schut van het wijkberaad: ,,Dit mogen we niet tolereren.'' -Bob Schut, wijkberaad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3