g-s Makkie voor smokkelaars Herinneringskrant in teken van winter 1963 Kerstcadeau Zeeuwse Mama's Sint krijgt broertje voor kerst 2 COCAÏNE HAVENGEBIEDEN Commentaar Zuid-Amerikaanse drugs komen via de Vlissingse haven Europa in. De afgelopen weken werden partijen uit Ecua dor onderschept. Soms waren de drugs al in Zeeland, soms was de container nog onderweg naar een Vlissings be drijf. De drugssmokkelaars laten zich duidelijk niet afschrikken. Het is het bekende verhaal, ook uit andere havens. Maar rond uit alarmerend is de noodkreet van een douaneman in het tv- programma Narcostaat. In Vlissingen zou de douane te weinig mankracht hebben om containers te scannen. De Belasting dienst, de moederorganisatie van de douane, ontkent dit. Hoeveel drugs precies door de Vlissingse haven slippen, is niet bekend. Elke onderschepping bewijst dat de controle werkt. Elke onderschepping bewijst ook dat het transport ge woon doorgaat. De overslagbedrijven die de containers ver stouwen, hebben doorgaans niets met de smokkel te maken. Ze moeten natuurlijk wel alles doen om deze criminaliteit tegen te gaan. Daar hebben ze soms een duwtje bij nodig. Naar aan leiding van de uitzending van Narcostaat worden de Vlissingse haventerreinen beter afgeschermd. Ondertussen gaat het kat-en-muisspel tussen de overheid en de drugscriminelen gewoon door. Antwerpen overweegt de havenkranen een 'neus' te geven, zodat ze kunnen ruiken of een container drugs bevat. In dit soort ontwikkelingen mag Vlissingen niet achterblijven. Niet met de techniek, niet met de menskracht om die te gebruiken. De Zeeuwse haven mag nooit een makkie worden voor drugscriminelen. Haven van Vlissingen mag niet achterblijven bij controle op de doorvoer van drugs De winter van '63 was er een van on gemakken. De ijsbloemen stonden op de ramen. De melk in de melk bussen bevroor. Veren voeren niet door ijsgang. Bussen en treinen re den wel, maar met veel moeite. De gratis herinneringskrant Zeeuws Weerzien wordt vier keer per jaar uitgebracht in een oplage van 50.000 exemplaren. De krant is af te halen in bibliotheken, wachtka mers van huisartsen en fysiothera- ALMANAK peuten, zorginstellingen, boekhan dels, musea en bij diverse onderne mers. Zeeuws Weerzien heeft sinds deze maand ook een eigen website: zeeuwsweerzien.nl. In deze digitale versie zijn nieuwtjes te vinden, re- De gratis krant Zeeuws Weerzien wordt vier keer per jaar uitgebracht acties van lezers, puzzels en eerdere edities van de krant. Op de site is in formatie te vinden over wanneer het volgende nummer uitkomt, hoe medewerkers gevonden kunnen worden en wanneer de volgende herinneringsbijeenkomst is. Tja, stom, dat wist de Souburger zelf ook wel. Kerstavond 2018 kocht hij via de Eftelingsite drie toegangskaartjes, om er na elf maanden achter komen dat de digitale kaartjes niks meer waard waren. Na een maand al verlopen, dik 120 euro verdampt en een helpdesk van de Efteling 'die het reuzevervelend vond voor meneer maar er echt niks aan kon doen'. ,,We hopen dat we u desondanks binnenkort in ons park mogen verwelkomen", schreef de helpdeskmeneer nog heel vriendelijk. ,,En jij gelooft nog in sprookjes", was het korte antwoord uit Souburg. Man aangehouden voor rijden in gestolen auto Automobilist gewond nadat hij de sloot inreed Een automobilist is gis terochtend gewond ge raakt, toen hij in Hans- weert met zijn auto in de sloot reed. De bestuurder is naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeval gebeurde even na acht uur bij de Zouteweg. De brandweer van Kruiningen rukte uit, omdat aanvankelijk sprake leek van beknel ling. Uiteindelijk hoefde de auto niet te worden opengeknipt. De auto is weggetakeld. Gladheid was vermoedelijk de oor zaak van het ongeval. TERNEUZEN Dow kampt met storing bij kraker Is Vlissingen-Oost een haven waar drugssmokkelaars vrij spel hebben of ligt het toch wat genuanceerder? Het wekt weinig ver trouwen dat een ca meraploeg van de NTR via een open staand hek in Vlissin- gen-Oost ongestoord bij bananen- containers kan komen. Voeg daarbij de noodkreet van de bond van dou aniers die aangeeft dat er te weinig personeel is en het beeld van een haven waar smokkelaars vrij spel hebben, is compleet. Gerben Dijksterhuis, burge meester van Borsele, ziet het open hek als een incident. „Havenbedrijf North Sea Port heeft afspraken ge maakt met de bedrijven om herha ling te voorkomen", reageert Dijk- sterhuis op het programma Narco staat van verslaggever Danny Gho- sen, dat gisteravond is uitgezonden. Hij doet dit als voorzitter van de 'Havendriehoek' waarin bestuur, politie en justitie samenwerken om de criminaliteit te beteugelen. Zorgen over smokkel via de ha ven van Vlissingen bestaan al lan ger. Drie jaar geleden luidde Dijk- sterhuis' voorganger Jaap Gelok de noodklok: drugscrimine len hebben vrij spel in de haven. Sindsdien is er wel wat ge beurd. Minister Grapperhaus kwam met extra geld voor toe zicht, onlangs is een program- Criminelen zoeken steeds nieuwe manieren, in routes en methodes mamanager aangesteld om de strijd tegen de criminaliteit te stroomlij nen en TNO doet onderzoek naar de zwakke plekken in haven. Lek als een vergiet Kleinere zeehavens, Vlissingen voorop, worden steeds vaker ge bruikt door smokkelaars, is de con clusie van Narcostaat. Een lastig te bewijzen stelling, want we weten wel hoeveel co caïne is onder schept, maar niet hoeveel on gezien zijn weg naar de consu ment heeft ge vonden. Voor zover uit pers berichten valt af te leiden werd dit jaar 2200 ki- De facebookpagina Zeeuwse Ma ma's Sint krijgt een broertje: Zeeuwse Kerst. Oprichter Mandy De Clerck uit Terneuzen: ,,Nadat de PZC aan dacht besteed had aan Zeeuwse Mama's Sint hebben zich zoveel mensen aangemeld die graag iets in een leeg schoentje wilden doen, dat we alle gezinnen hebben kun nen helpen. We hadden zelfs 'hulpsinterklazen' over, die we niet meer konden koppelen aan een ge zin. Ik heb toen besloten de actie uit te breiden naar Kerstmis." De facebookpagina Zeeuwse Kerst wil 'Santa's' (zeg maar: hulp kerstmannen) koppelen aan men sen die zelf met Kerstmis niets ex tra's kunnen doen voor hun kinde ren. Of die zelf wel een extraatje kunnen gebruiken. Mandy De Clerck denkt aan ge zinnen met kinderen die alleen met Kerstmis cadeautjes geven, bijvoorbeeld omdat de kinderen niet meer in Sinterklaas geloven. ,,Maar ook aan eenzame ouderen of mensen die van een klein pensi oentje moeten rondkomen of die net te veel verdienen voor een kerstpakket van de voedselbank." De Santa's mogen zelf kiezen of ze liever een kerstpakketje geven of een cadeautje. dinsdag 3 december 2019 De nieuwste editie van herinne ringskrant Zeeuws Weerzien staat in het teken van de winter van 1963. Die winter was de koudste van de twintigste eeuw. Het was ook de winter waarin Reinier Paping de barre Elfste dentocht won. Ab van der Sluis Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl SINT KRUIS De politie heeft in de nacht van zondag op maandag op de Kerkweg bij Sint Kruis een auto mobilist (30) in een ge stolen auto met valse kentekenplaten aange houden. In het voertuig lagen twee Belgische kentekenplaten die als gestolen te boek staan. Agenten zagen dat de kentekenplaten op de ge stolen auto en de aan hanger van elkaar ver schilden. Zij wilden de bestuurder controleren, maar hij verhoogde zijn snelheid. Na een achter volging lukte het om hem te laten stoppen. HANSWEERT Chemiebedrijf Dow Ter- neuzen heeft het op starten van kraker 1 tij delijk stilgelegd van wege een technische storing. De komende dagen wordt dit proces her vat. Dat zal extra fakkelacti viteit met zich mee brengen, wat gepaard kan gaan met een brommend geluid en een felle gloed. Kraker 1 heeft de afge lopen twee maanden een grote onderhouds beurt ondergaan. Vo rige week was het op starten van de kraker begonnen. Smokkel Theo Giele Vlissingen-Oost - Gerben Dijksterhuis, burgemeester Borsele Beeld uit het NTR-programma Narcostaat met presentator Danny Ghosen. foto ntr Ondine van der Vleuten Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34