28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Ze was Daenerys Targyen in Game of Thrones. Nu boort 'drakenkoningin' Emilia Clarke haar komische talenten aan in de romantische komedie Last Christmas. INTERVIEW EMILIA CLARKE Quote van de dag Al moet ik patat bakken, dan vind ik het nog goed oem me naïef, maar van te voren dacht ik dat De IJzersterkste, het nieuwe paradepaardje van NPO 1, best wat kon worden. Wat Heel Holland Bakt doet voor de herwaardering van de janhagel en kletskop zou deze zaterdagavondshow kun nen betekenen voor ander cultuur erfgoed dat langzaam verdwijnt: schaatsen. Natuurlijk juicht de jeugd van tegenwoor dig voor Sven Kramer en consorten, maar zelf een paar noren onderbinden? Als mijn 13- jarige dochter vier keer in haar leven op na tuurijs krabbelde, is het veel. Hoe anders was dat toen ik jong was. Toen vroor het bijna elke winter hard genoeg om de saaie boerensloot achter ons huis te transfor meren tot magisch middelpunt van het dorp: de ijsbaan. Als 's avonds de lampen aangingen hing niet alleen de sigarenrook van de voor zitter van het ijsbestuur in dikke wolken in de lucht, maar ook pure romantiek. Dat kon een beker warme chocomel zijn tussen tintelende handen, maar ook een eerste zoen in een net niet helemaal donker hoekje. Kon je mooi de vrieskou de schuld geven van je bibberende benen. En dat allemaal op de vrolijke klanken van Rosamunde van Dennie Christian. Penoza draait goed Pearl Jam in aantocht schaatsen te zetten en te laten zien hoe leuk, gezellig en gezond het is, ook zonder olympi sche medaille in het verschiet. Maar helaas, gemiste kans. Ondanks de deelname van een hippe vlogger als Enzo Knol was De IJzersterk ste tergend saaie en hopeloos ouderwetse tv. Alsof we een dertig jaar oude herhaling van Sterrenslag zaten te kijken. Ook zag het er nogal goedkoop uit. Met name de camera shots van het publiek kwamen zo nep over, alsof ze tien man in een studio hadden laten juichen en dat later tussen de schaatswedstrij den hadden gemonteerd. het grote niveauverschil tussen de BN'ers. Op basis van het eerste half uur valt nu al moeite loos te voorspellen hoe het eindklassement er over een paar weken uitziet. Ik snapte ineens wel dat de omroep Enzo Knol een paar weken geleden toestond een vlog te posten over zijn gebroken teen die het einde betekende van zijn prille schaatscarrière. Hij verklapt niet de afloop, zoals ik eerst dacht, hij brengt daarmee juist de spanning weer terug. Een beetje dan. De IJzersterkste deed me uiteindelijk het meest denken aan die ene dag die ik als kind zo vreesde: de dag dat de dooi inviel, er plas sen op het ijs kwamen en de magie meteen weg was. Iets treurigers bestond er niet. Doo dinsdag 3 december 2019 FILM De Penoza-fi lm The Final Chap ter is al binnen enkele dagen een Gouden Film geworden. Zondagavond ging de film over de grens van 100.000 bioscoopbezoe kers. Het is dit jaar de elfde film die deze mijlpaal haalt. MUZIEK GO Drakenkoningin houdt van een grap Pearl Jam treedt 22 juli op in de Ziggo Dome. De kaart verkoop begint zaterdag. De Amerikaanse rockband doet in juni en juli een korte Europese tour, met onder meer festival Rock Werchter. Amsterdam is de afsluiter. —Cabaretier Richard Groenendijk wil in mei dolgraag bij het Songfestival in Rotterdam zijn. Prima idee dus om een stel BN'ers op En dan de doodsteek voor elke afvalrace: Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28