Wat en hoe je denkt, bepaalt hoe je je voelt Het is heel belangrijk om niet-deprimerende gedachten hardop te herhalen René Diekstra dinsdag 3 december 2019 met een manipulatieve moeder en een autoritaire vader. We kregen al lemaal geregeld straf. Er was altijd wel iemand het haasje. De voortdu rende dreiging was eigenlijk net zo erg als de straf zelf. Mijn moeders aandacht ging vooral naar mijn ver standelijk gehandicapte broertje, en als ze aandacht gaf, zei ze precies wat je moest doen en hoe, waardoor ik niet op mezelf leerde vertrouwen. In feite was het emotionele en fysieke mishandeling." Zelfonderzoek ,,Toen ik doorzag hoezeer schaamte me in de greep had, ben ik ermee aan de slag gegaan. Naast mindfulness en meditatie heb ik veel gehad aan de zogeheten emotional freedom techni que, een behandelmethode waarbij zachtjes op meridiaanpunten wordt geklopt zodat de emoties die in je lichaam liggen opgeslagen, kunnen loskomen. Ook heb ik veel gehad aan de boeken van Byron Katie, die bekend is van haar zelfonderzoek methode The Work. Ik leerde mijn gedrag, mijn gedachten en overtui- 'Laag voor laag pelde ik mezelf af tot ik bij dat kleine meisje kwam dat werd afgewezen door haar ouders' gingen te onderzoeken. Laag voor laag pelde ik mezelf af, tot ik uitein delijk terechtkwam bij dat kleine meisje dat ik vroeger was en dat zo sterk afgewezen werd door haar ouders. Contact maken met dat diepe verdriet, was heel heftig: ik heb een weekend lang gehuild. Ik heb een vriend gebeld om te vragen of hij me wilde komen vasthouden - wat ik als klein meisje zo had gemist. Zo heb ik die verwonding in me zelf stap voor stap kunnen helen. Voor het eerst in mijn leven voel ik me best oké over mezelf. Niet alleen ben ik daardoor milder geworden tegenover mezelf, maar ook milder en warmer ten opzichte van anderen. Er zijn nog best momenten waarop ik schaamte voel: laatst zei ik op een begrafenis tegen de dochter van de overledene 'gefeliciteerd' in plaats van 'gecondoleerd'. Als me dit vroe ger was gebeurd, had ik me de groot ste mislukkeling van de wereld ge voeld. Nu zie ik dat ik gewoon iets onhandigs deed. Ik sta steviger in het leven, en ik hoop dat mijn boek anderen inspi reert en helpt schaamte van zich af te werpen. Schaamte is een kern emotie die grote gevolgen heeft, maar waar we nog niet veel aandacht voor hebben. Schaamte maakt men sen vatbaarder voor depressie, ver slaving en een neerwaartse vicieuze cirkel, dus ik hoop dat er binnen de psychologische zorg meer aandacht voor komt. Ook bij ouders die hun kinderen opvoeden is er nog een wereld te winnen. Ik weet dus al wat mijn volgende boek wordt: elf redenen om je kind niet te bescha men en hoe je het vaker doet dan je denkt." ijn leermeester Albert Ellis, de invloedrijkste psychotherapeut van de 20ste eeuw, hielp mij in een leertherapie grotendeels van twee problemen af. Het ene was vlieg angst. Het andere ochtenddepressie. Vliegangst was een acuut probleem. Opleiding en leerthe- rapie vonden plaats in New York. Dus moest ik regelmatig vliegen en kon daar al dagen tevoren als een berg tegenop zien. Een keer, tijdens een uiterst turbulente vlucht, schoot mijn angst zo zeer door het dak dat ik dagen heb rondgebeld of ik met de boot terug naar Nederland kon. Ik wist heus wel dat turbulentie geen veiligheids probleem is, hoogstens een comfortprobleem. Maar die gedachte hielp me niet. Wat me wel hielp was Ellis' aanwijzing dat ik mijn angst in een vliegtuig interpreteerde als bewijs dat vliegen objectief onveilig is. Ik ver warde gevoel met externe werkelijkheid. Ellis: 'Angst is een gebeurtenis in je lichaam waar voor geldt dat jouw gedachten (de gesprekken die je daarover met jezelf voert) bepalen of die erger wordt of minder'. In die tijd had ik bij het wakker worden ook flink last van depressieve stemmingen. Ik begon dan bijna automatisch te denken aan allerlei dingen die zouden kunnen misgaan. Kortom, ik reageerde op depressie met depressieve gedachten. Ellis: 'Benader je och tenddepressie niet als bedreiging, maar als uit daging. Als iets waar je op verschillende manie ren greep op wilt en kunt krijgen, met name door je met andere niet-deprimerende en rea listische gedachten te injecteren. Zoals 'ik wil niet dat het erger wordt, ik ga gewoon aan het werk en zie wel hoe ver ik kom. Als mijn stem ming soms toch wegzakt dan leid ik mezelf af, ga ik met iemand kletsen, bel ik iemand op, wandel ik een eind stevig, of ga ik sporten'. Hij benadrukte daarbij het grote belang van niet-deprimerende gedachten niet alleen te denken maar ook regelmatig hardop te herha len. En ze op te schrijven, met koeienletters desnoods, en op te hangen, onder andere bij de wastafelspiegel in mijn kamer. Hij gaf me zelfs een zelf gecomponeerd lied mee vol 'antide- pressieve' gedachten. Dat zing ik soms nog. En voeg af en toe nog coupletten toe. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Af en toe zingt René Diekstra zijn lied vol gedachten die minder somber stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21