0) \^m Beter Bed eindelijk verlost van Duitse kwelgeest Matratzen 16 ECONOMIE OCI TomTom Met het vertrek van Feike Sijbesma als topman van DSM verliest het bedrijfsleven opnieuw een voorloper op het gebied van duurzaamheid. Maar Sijbesma is niet alleen een milieupaus, ook aandeelhouders dragen hem op handen. Ik maak me druk om honger, slechte voeding en klimaat Kort Importheffingen op staal De Verenigde Staten gaan nieuwe import heffingen hanteren voor staal en aluminium uit Brazilië en Argentinië. Dat heeft de Amerikaanse president Trump gisteren be kendgemaakt. Trump stelt dat beide Zuid- Amerikaanse landen hun munten fors heb ben laten devalueren, wat negatieve gevol gen heeft voor Amerikaanse boeren. Brazilië en Argentinië krijgen nu een koekje van ei gen deeg, aldus Trump. De Amerikaanse president herhaalde dat de Fed, de koepel van centrale banken, de rente verder moet verlagen om de concurrentiepositie van Amerikaanse exporteurs te verbeteren. Gaspijplijn naar China Rusland en China hebben gisteren een grote pijplijn in gebruik genomen die Russisch aardgas naar China transporteert. De pijp lijn van 3000 kilometer gaat gas uit Siberië vervoeren naar het noorden van China. Het leveringscontract ter waarde van 400 mil jard dollar werd in 2014 getekend tussen het Russische staatsgasconcern Gazprom en China Petroleum Corp, met een looptijd van dertig jaar. De vraag naar gas in China neemt flink toe, mede omdat het land min der steenkool wil verbranden om zo lucht vervuiling tegen te gaan. Uchida wil betere afspraken met Renault en Mitsubishi De nieuwe Nissan-baas Makoto Uchida wil de samenwerking tussen Renault, Nissan en Mitsubishi nog eens tegen het licht houden. Volgens Uchida moeten de afspraken voor alle partijen voordelig uitpakken. De sa menwerking tussen de automakers kwam onder druk te staan na het schandaal rond Carlos Ghosn, die de leiding had over zowel Nissan, Renault alsook de alliantie met Mit subishi. Hij werd een jaar geleden in Japan gearresteerd op verdenking van fraude en belastingontduiking. Zijn ondergang bracht slecht bestuur bij Nissan aan het licht en wakkerde de spanningen tussen de auto makers aan. Takeaway ASML PROFIEL FEIKE SIJBESMA amen met de reeds vertrokken Paul Polman van Unile ver was Sijbesma het gezicht van het duurzame bedrijfs leven. Een missie die hij al lang had, maar de laatste ja ren steeds duidelijker naar voren kwam. ,,Hij vroeg zich af wat hij tegen zijn kinderen moest zeggen als ze hem zouden vragen: vader, wat heb jij voor de wereld gedaan? Dan kan ik toch niet zeggen: ik heb de aandelen koers verdubbeld of meer winst ge maakt'', schetst Jeroen Smit de be wustwording van Sijbesma. Smit schreef onder andere een boek over Polman en sprak Sijbesma over zijn duurzame missie. DSM is in 1902 begonnen als ex ploitant van de steenkolenmijnen in Limburg. Toen de mijnen moesten sluiten, legde het bedrijf zich toe op bulkchemie en de productie van am moniak en kunstmest. Maar al in de jaren tachtig van de vorige eeuw be gon de koers te veranderen. Onder leiding van Peter Elverding werd af scheid genomen van de bulkchemie en werden in rap tempo bedrijven opgekocht die zich bezighielden met voeding, gezondheid en duurzame materialen. Zo werd eind jaren tachtig Gist- brocades opgekocht, een fabrikant van penicilline in Delft. Daar werkte de als medisch bioloog afgestudeerde Sijbesma. Na die overname belandde hij in de raad van bestuur van DSM, waar hij in 2007 bestuursvoorzitter werd. Voorloper De opvattingen van Sijbesma en de koers van het bedrijf pasten perfect bij elkaar. ,,Ik maak me druk om hon ger, slechte voeding en klimaat'', liet hij al eens in een interview opteke nen. Over de richting van het bedrijf bestond dan ook geen twijfel. Ook binnen de milieubeweging geniet Sijbesma aanzien als voorlo per. Zelf vindt hij duurzaamheid even logisch als onvermijdelijk. ,,Be- drijven die niet duurzaam worden, verliezen hun bestaansrecht'', zei hij daar eerder over. ,,En talent wil niet meer voor je werken.'' Toch kwamen DSM en Sijbesma onder grote druk te staan. In 2014 kampte het bedrijf met tegenvallers en daalde de beurskoers. Een activis tische aandeelhouder meldde zich en Matratzen Concord hing bij Beter Bed letterlijk en figuurlijk als een molensteen om de nek. Magical Honour betaalt 5 miljoen euro in contanten voor Matratzen Con cord. Magical Honour steekt bo- vendien 5 miljoen euro in aande len Beter Bed. Daardoor krijgt de investeerder een belang van 8,9 procent in de beddenverkoper. Beter Bed is na de verkoop van het Duitse dochterbedrijf qua omzet wel zo'n beetje gehalveerd. Schandaal Matratzen Concord, dat ook in Oostenrijk en Zwitserland actief is, werd geplaagd door een schan daal rond giftig schuim in de ma trassen. Beter Bed raakte door de Duitse problemen ook zelf in grote fi nanciële moeilijkheden. De Ver eniging van Effectenbezitters zei zich 'ernstig zorgen te maken'. Deze zomer kreeg het bedrijf nog een (nood)lening van drie grote aandeelhouders. Matratzen Concord - bestaande uit 849 winkels en 2276 mede werkers - kon zich vanaf 2017 maar niet distantiëren van een door chemiereus BASF veroor zaakt gifschandaal. Een productiefout bij BASF, de toeleverancier van de matrassen, deed Duitse kopers geloven dat er mogelijk te hoge concentraties giftige stoffen in de schuimma- trassen van Matratzen geconsta teerd waren, waarna een massale kopersboycot volgde. BRAZILIË EN ARGENTINIË OP STRAFBANK OM LUCHTVERVUILING TEGEN TE GAAN OPVOLGER GHOSN VAN START O m dinsdag 3 december 2019 De kunstmest- producent stond bovenaan de MidKap. Een bescheiden winst voor de maaltijdbezorger. De navigatiespe- cialist kon giste ren geen potten breken op de beurs. Geen beste cij fers voor de chipmachinema ker. o GO De man die de schoonmaak deed bij DSM Peet Vogels Heerlen -Feike Sijbesma, oud-topman DSM Beter Bed is het verlieslatende Duitse onderdeel Matratzen Concord eindelijk kwijt. De beddenverkoper uit Uden heeft gisteren bekendgemaakt dat de verkoop van de Duitse tak aan Magical Honour Limi ted definitief is afgerond. Economieredactie Uden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16