Verkoopplan zorgde voor enorme ruzie 9 Mitsubishi heeft altijd vol onze groene strategie ondersteund Met de openlijke aanwezigheid van Shell en Rabobank spreekt iedereen van een rood-wit-blauwe clash tussen de energie reus en de coöperatieve bank. Toch is er aanvankelijk veel meer interesse naar de prooi. Energiereuzen als Total, Engie, Exxon, BP en Enel roeren zich. Ook inves teringsfondsen als HAL en CVC behoren tot de eerste geïnteresseerden. ,,Vanaf het moment dat Eneco in de etalage stond, werd de halve Zuidas ingehuurd'', zegt een betrokkene. En Mitsubishi? Dat kennen we toch al leen van de auto's en de airco's? De Japan ners houden de kaken stijf op elkaar en worden slechts als outsider beschouwd. Hun interesse is echter al lang gewekt. Zo komt Mitsubishi al lang voor Eneco offici eel in de verkoop staat in 2017 langs op het Rotterdamse stadhuis. Binnen Eneco geldt Mitsubishi meteen als serieuze kandidaat. Met de Japanners zijn afgelopen decennium meerdere wind- parken ontwikkeld, waaronder Luchter duinen voor de Noord-Hollandse kust bij Zandvoort. ,,In mijn tijd bij Eneco was Mitsubishi één van onze belangrijkste partners bij het rea liseren van meer duurzame energie'', ver telt Jeroen de Haas, ceo van 2007 tot 2018, en de architect van Eneco's groene koers. ,,In die rol heb ik ze ervaren als zeer integer en betrouwbare partners. Ze hebben altijd vol onze groene strategie ondersteund." Ook Hiroshi Sakuma, adviseur en rech terhand van Mitsubishi ceo Takehiko Kaki- uchi, maakt indruk. Sakuma kent Eneco, de cultuur en de medewerkers heel goed en is sinds 2011 bij elk samenwerkingsproject betrokken geweest. De Japanners doen hun best zich aan te passen, zo geven ze uit zichzelf een hand bij begroetingen, wat be paald niet vanzelfsprekend is. Wat helpt is de Nederlanders die al jaren bij Mitsubishi werken voor de windprojecten met Eneco. Duidelijk is dat Eneco voor Mitsu bishi Corporation een aantrekkelijke part ner vormt. Binnen Japan zijn weinig groei mogelijkheden meer. Vandaar dat Mitsu bishi Europa en Noord-Amerika tot speer punten heeft benoemd. Ervaring Omdat Mitsubishi zelf weinig ervaring heeft met verkoop van stroom, vraagt het Japans energiebedrijf Chubu als partner. Beide werken in Japan al langer samen. De maanden erna doorlopen Mitsubishi en Chubu alle fasen van de veiling. Net als de andere kandidaten krijgt het bedrijf in mei een uitnodiging om in het Amsterdamse Hilton hotel te verschijnen. Daar presen teert topman Ruud Sondag samen met an dere hoge Eneco-managers zijn onderne ming. Aanvankelijk is Sondag sterk voorstan der van Shell, zeggen ingewijden. Maar deze energiereus kan veel beloftes niet waarmaken, merken ze. In de zomer volgen uitgebreide bezoe ken aan diverse bedrijfsonderdelen en be antwoorden Eneco-managers alle moge lijke vragen. Op dat moment vliegt Mitsu bishi steeds meer medewerkers over uit Tokio. Ze verblijven in een appartement in Amsterdam dat Mitsubishi speciaal heeft gehuurd. Het is een komen en gaan van Ja panners. Dinsdag 19 november landt een delegatie van Mitsubishi in Nederland. Enkele dagen later is de deal definitief rond. Mitsubishi en Chubu richten de vennootschappen op, waarin Eneco later zal worden onderge bracht. In het luxehotel Okura in Amster dam - bekend om zijn omotenashi, Japanse gastvrijheid - worden zondag de laatste komma's gezet. Communicatiemensen en de Japanse delegatie met bankier Boude- wijn Tans van hun zakenbank Barclays werken aan het persbericht, alsmede aan de presentatie van maandag. In Eneco's appgroep 'Project Apollo' - met plaatje van de NASA-maanraket - wordt drukker ge- appt dan 0oit. Maandag kort voor de perso neelsbijeenkomst volgt een officieel teken moment, waarbij topman Sondag, wet houder Arjan van Gils en Hiroshi Sakuma een glas champagne heffen. Besef Bij Rabobank en Shell is er het besef van verlies. Vorige week zaterdag vernemen beide dat Eneco de maandag erop een per soneelsbijeenkomst belegt. ,,Dan weet je genoeg", zegt een direct betrokkene bij Rabo. Eerder die week zijn nog allerlei ga ranties van de bank voor Eneco uitgelekt, terwijl vanuit Shell-hoek een voordelig rapport verschijnt. Het slotoffensief is ver geefs. Voor Mitsubishi is nu het moment geko men naar buiten te treden. De Japanners hebben er eerder totaal niet bij stilgestaan dat er een persbericht nodig is, een presen tatie aan het drieduizend man tellende Eneco-personeel plus een persconferentie met alle toeters en bellen. Pas op het laatste moment wordt een communicatiebureau ingehuurd. —Jeroen de Haas, ex-topman Eneco De verkoop van Eneco is nodig nadat Eneco en netwerkbeheerder Stedin in fe bruari 2017 zijn gesplitst. Door die split sing zijn de 44 gemeenten eigenaar van een commercieel energiebedrijf - geen publieke taak. Aan de horizon gloort bo vendien een enorm pak geld. Analisten schatten de waarde van Eneco op minstens 2 a 3 miljard euro. De verkoop leidde direct tot groot verzet van Eneco-topman Jeroen de Haas en het personeel. Ze vrezen dat een nieuwe (buitenlandse) eigenaar het be drijf én de groene koers verpulvert. Vers in het geheugen ligt de verkoop van Nuon en Essent aan respectievelijk Vatten- fall en RWE in 2009. Om hun miljardenin vesteringen terug te verdienen, sneden de eigenaren fors en moesten duizenden werknemers het veld ruimen. Wat volgt is een politieke carrousel, tientallen gemeen teraden moeten instemmen. Daarnaast is er een knallende ruzie tussen aandeelhou ders, directie en personeel. Pas in december 2018 wordt een definitief akkoord over de verkoop van Eneco be reikt. Topman Jeroen de Haas heeft dan het veld geruimd, Ruud Sondag volgt hem op. Ook president-commissaris Edo van Assem stapt op, na een schorsing. De derde hoofdrolspeler, de Rotterdamse wethouder Adriaan Visser die voorzitter was van de aandeelhouderscommissie, sneuvelt begin dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9