Pak eindelijk die zolder aan 3.. m u is Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 Leg de lat hoog en dicht als Laurens van de Linde, het onbegrepen genie van Boyband Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een multifunctionele zolder. Functie Denk groot Schuifwand Stuken Trapgat Heb een keiharde boodschap en dicht als Martin Rombouts, de pretentieuze intellectueel van Boyband bedoel ik niet die subtiele hint naar wat in het pakje zit. Tussen 'Sint zat te denken' en 'Maak je pakje nu maar open' zit een rijmzee aan mogelijk heden tot het keihard roasten van je familieleden. Zo heb ik vorig jaar op pak jesavond met de boyband een gedicht geschreven over een pietje (Wout) dat er helemaal klaar mee was dat hij elk jaar weer in de maat schappelijke rijmdwangbuis werd geduwd. Wout was toen net stadsdichter van Nijmegen geworden en ik was wel klaar met zijn tradi tionele poëzie. Het mooie aan sinterklaas gedichten is: daar is hij dus nooit achter gekomen. Want onder aan het gedicht stond niet mijn naam, maar Sint Voortschrijdend Inzicht Piet. Je had zijn gezicht moeten zien toen hij met zijn blik omhoog 'dankjewel' zei voor zijn nieuwe flanellen boy bandpyjama. Dit jaar ben ik van plan om Koen flink aan te pakken. Hij heeft een nieuwe bril, net als ik. Omdat hij de dingen niet scherp zag, zegt-ie. Maar ik weet wel beter. Het is gewoon omdat hij jaloers is op mijn veel betere stijlge voel. Regel één: het échte cadeau bij pakjesavond is het gedicht. Omdat jouw lootje het waard is prachtige pakjes- poëzie te krijgen, én om dat vreugde, geluk en liefde niet in goederen uit te drukken zijn. Neem jezelf dit jaar dus voor om onbevangen te zijn, en om compleet uit je dichtende dak te gaan. Acrostichonpoëzie, bij voorbeeld, is de perfecte techniek; hierbij spellen de beginletters van iedere regel achter elkaar de naam van de persoon op je lootje (of geliefde, of idool). Laat alle bestaande kaders en denkpatronen links liggen: jouw sinter klaasgedicht hoeft aan niemand verant- woording af te leggen. De lat ligt hoog, en jij hebt een poëtische pogostick. Ga deze pakjesavond dus los. Is het bijvoorbeeld niet hoog tijd voor een gedicht met één consequente rijmklank ('hoi Rachel je sproeten als hagel- slag, een waar spektachel waag een dans met mij op Pachel- bel, et cetera- chel')? Probeer een rap (met een goede feestdagenflow), haiku (vijf dan zeven dan vijflettergrepen), elfje (al is dat misschien meer geschikt voor bij de kerstdagen tsja), of een vers met slechts één letter (de 'e') als klinker. Hoe meer opengebroken grenzen hoe beter, dus gebruik gerust absurde stijlfiguren of vreemde voetnoten. Al heb je nog zo weinig inspiratie: graai, pak, grijp, jat, naai, pik en bedonder tot je erbij neer valt, en leg al je referen ties uit, ook als niemand erom vraagt. (Ik lees zelf bijvoorbeeld graag Joke van Leeuwen, Peter Verhelst, Alfred Schaffer en Radna Fabias.) Reken erop dat jij dit jaar de beste sinterklaas gedichten schrijft, omdat jij dit simpelweg veel belangrijker vindt dan de rest. Tip: vraag of ze je gedicht langzaam (of, voor de pro's: een tweede keer) willen voorlezen, zodat je er zo lang mogelijk van kunt genieten. Let de lat laag en dicht als Jelko Arts, de ideale schoonzoon van Boyband Je slooft je al uit op je werk, de sportclub, de vereni ging en in je vrienden groep. Wees blij dat het überhaupt gelukt is om sinterklaasinko pen te doen en maak jezelf niet gek met de dwangmatige gedachte dat pakjes avond perfect moet zijn. Koester de kleine zegeningen: glimlach om je partner die geen cadeau voor je heeft, wees trots op de lelijkste sur prise en accepteer dat je kroost kiest voor chocola en de goedbedoelde mandarij nen links laat liggen. Accepteer dat je fantasti- sche rijmwerk de wereld niet zal veranderen. Houd het simpel en wees tevreden met 'Tok-tok-tok, hier heb je een sok'. Om het rijmen te ver eenvoudigen mag je gerust woorden verzinnen. 'Sint is een beetje lui, hij stootte net zijn knui, hij eet vanille-vlui, hier heb je een nieuwe trui'. Er wordt vaak gedacht dat pakjesavond het uitgelezen moment is om verandering bij je gezinsleden af te dwin gen. Dat is niet nodig. Accep teer de zwaktes van je fami lieleden en vermijd wanho pige pogingen als 'Sinter klaas zat te denken, wanneer leert papa nou eens fatsoen lijk een bed op te maken?' Schenk in plaats daarvan een kop warme chocolademelk, ga in een hoek zitten, kijk naar de warme mensen om je heen en geniet. GO ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 m Voor veel mensen is de zolder een doorn in het oog. Als expert bij de helpdesk van Eigen Huis Tuin heb ik inmiddels veel foto's van zolders voorbij zien komen. Mij viel op dat de zolders er vaak nog exact zo uitzien als op het moment van de opleve ring van het huis. Zijn zolders vergelijkbaar met de peertjes in onafgemaakte ruimten? Of met kamers zonder plintjes? Ja dus. Vaak heeft de zolderruimte schuine wanden: een flinke uitdaging. De zolder is niet voor niets een ruimte die maar niet afkomt. Als je toch aan de slag gaat, maak de zolder dan multi functioneel. Het is geen heel makkelijke klus, maar daar houd ik wel van. Met deze tips maak je je zolder, en dus ook je woning, helemaal af. En gebruik je hem het best. Bepaal eerst de functie van je zolder. Meestal is het vooral een handige op bergruimte. Daarnaast is er vaak een tweede bestemming, zoals voor hobby, wassen, strijken, logeren, spelen, slapen of werken. Kies liever twee functies waar je goed de ruimte voor hebt, dan drie waarvoor de ruimte te krap is. Is de basis in orde? Als je onvoldoende licht hebt, kun je nog kiezen voor een dakraam. Als je onvoldoende ruimte hebt, ga dan voor een dakkapel. Je kunt ook wandjes neerzetten om de ruimte op te delen voor verschillende functies of personen. Denk groot en kijk dan wat mogelijk is. Sommige dingen kun je niet veranderen. Zoals schuine wanden. Hoe benut je die optimaal? Ze zijn ideaal voor opberg ruimte. Door hier een schuifwand voor te maken kun je overal goed bij. En schuiven bespaart je ruimte. Kies voor een dubbele rail met een hangend of rol lend systeem van houten panelen. Hoe maak je de wanden mooi? De wan den zijn meestal afgewerkt met plaat materiaal. Stuken is een optie als je van strak houdt. Schilderen kan ook. En als je wilt behangen, bedenk dan goed dat je behang niet gemakkelijk van plaatma teriaal afkrijgt. Kies dan voor glasweef sel, dat is overschilderbaar. Dan is er nog een laatste uitdaging: wil je het trapgat open of dicht? Het meest praktische in het kader van privacy en warmtebehoud is een soort overloop. Op de bovenste trede meteen een deur is niet handig als je je handen vol hebt. Je wilt even ergens kunnen landen. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Het belangrijkste aan een goed sinterklaasgedicht is de boodschap. En dan Doe geen pogingen om tijdens pakjesavond indruk te maken op wie dan ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83