Reactie Alex en Luna Johnson: geen leugendetectortest 7 DOOD IVANA SMIT GERECHTIGHEID/ Na twee jaar knokken heeft de familie van fotomodel Ivana Smit eindelijk een sprankje hoop op gerechtigheid. Haar dood wordt door de Maleisische politie nu, in het derde onderzoek, beschouwd als een moord. Maar de strijd trekt een zware wissel op de familie. Ton Voermans Peer vana's urn staat op het dressoir bij een kaarsje en verse rozen. Volgende week zaterdag is het twee jaar geleden dat het model werd gevonden in Kuala Lum pur. Ze was 42 meter gevallen vanaf het balkon van Alex en Luna Johnson. In die twee jaar was er nooit ruimte om te rouwen en dat heeft diepe wonden geslagen. Vader Marcel Smit heeft twee hartoperaties gehad sinds Ivana's dood. Hij lijdt nu aan ernstige hartritmestoornissen en moet opnieuw een ingreep ondergaan. ,,Mijn eerste aanval kreeg ik nadat ik was teruggekeerd uit Kuala Lumpur. De onmacht was te veel.'' Zijn slechte gezondheid verhinderde dat hij vorig jaar de zittingen van de onder zoeksrechter in Kuala Lumpur bij kon wo nen. De woordvoering namens de familie moest hij overlaten aan oom Fred Agenjo. ,,Maar nu is Fred ook ingestort. Hij kan niet meer.'' Na de uitspraak in maart dat de dood van Ivana een ongeluk was, knapte er iets. Agenjo is al maanden ziek thuis en lijkt in een depressie te zijn beland. Moeder Karin belandde bij een psychia ter. ,,Ik moet eigenlijk opgenomen worden, maar ik kan Marcel met zijn hart hier niet alleen laten.'' Ze ligt 's nachts te malen. ,,In slaap vallen lukt wel omdat ik oververmoeid ben. Maar iedere nacht opnieuw krijg ik na een uur weer diezelfde nachtmerrie. Dan zie ik dat Ivana naakt over de rand wordt gegooid. Ze valt. Badend in het zweet word ik dan wak ker. Die beelden gaan niet weg. Iedere dag zie ik ze wel zes keer voorbijkomen.'' Marcel pakt zijn telefoon en laat een appje van zijn vader Hendrik zien. Ivana werd voor een belangrijk deel door haar grootou ders in Maleisië opgevoed. Opa appt dat hij de geestelijke pijn door de dood van Ivana Mijn dochter is overleden aan een overdosis, maar hij heeft haar van het balkon gegooid. En dat moet-ie gewoon bekennen! niet aankan. ,,Ons leven is kapot. We eten en drinken, maar er is geen vreugde meer.'' Zaterdag 9 december 2017. Marcel Smit verstijft als in een mortuarium in Kuala Lumpur het laken van het ontzielde lichaam van zijn dochter gaat. Hij kijkt, ziet blauwe plekken en weet zeker: de dood van zijn 18- jarige dochter is geen ongeluk. De politie in Kuala Lumpur stelt echter vast dat Ivana's val van het balkon van de Johnsons op de twin tigste verdieping een noodlottig ongeval was. Een tweede onderzoek leidt tot de zelfde conclusie. Ook een onderzoeksrechter oordeelt in maart na een maandenlange rechtszaak: het was een ongeluk. Het leek voorbij, maar de familie Smit ging in beroep. En nu stelt een hogere rechter op basis van de beschikbare bewijzen dat Iva na's dood het gevolg was van het handelen van derden. Van de Johnsons, daar zijn de Smits heilig van overtuigd. ,,We hadden op deze uitslag gehoopt, maar die zeker niet verwacht'', zegt Marcel Smit. Veel fiducie heeft hij niet in het moordonderzoek. ,,Als er genoeg onder steunend bewijs is om ze voor het gerecht in Maleisië te krijgen, dat zal voor nalatig heid of dood door schuld zijn. Voor moord krijg ik ze nooit meer veroordeeld. Alle be wijzen zijn weg.'' Hij probeert rustig te blijven als hij over de dood van zijn dochter praat, maar het lukt niet. Zijn ogen schieten vuur. ,,Ik ga het leven van de Johnsons kapotmaken, zoals ze ook ons leven kapotgemaakt hebben!'' Alex en Luna Johnson, het Amerikaanse echtpaar met wie Ivana haar laatste nacht doorbracht, heeft volgens de familie Smit al leen aan zichzelf gedacht toen Ivana in hun appartement door een overdosis drugs over leed. Zo moet het gegaan zijn. ,,Nalatigheid en dood door schuld'', vindt Marcel. ,,Ze wis ten dat ze nooit meer vrij zouden komen als ze de hulpdiensten hadden gebeld en de po litie ze had gevonden met Ivana en met zo veel drugs'', zegt Karin. Marcel: ,,Ik ga door tot het einde, tot mijn einde. Ons leven is toch al voorbij. Ik heb bij de kist mijn dochter gerechtigheid beloofd. Mijn dochter is overleden aan een overdosis, maar hij heeft haar van het balkon gegooid. En dat moet-ie gewoon bekennen! Als Johnson denkt dat hij de waarheid mag en kan vertellen, laat hem dat dan aan een leu gendetector doen. Maar dat zal Johnson nooit doen. Ik weet wat er in het appartement is gebeurd. Ik kan het alleen niet bewijzen.'' Los van een eventuele strafzaak in Malei sië willen de Smits nu ook in Amerika de zaak in de publiciteit krijgen. ,,Dan komt er wel een advocaat die brood in een civiele zaak ziet. Het gaat ons niet om het geld, we willen geen cent van zijn bloedgeld, de ad vocaten mogen alles houden. We gaan zor gen dat de Johnsons ook daar een slechte naam en slechte reputatie krijgen. De el lende die wij hebben, krijgen zij ook. Wraak? Ja, totdat er gerechtigheid is voor mijn dochter.'' zaterdag 30 november 2019 'Wij gaan eraan kapot, maar de Johnsons óók' I Marcel Smit bij een foto van zijn overleden dochter Ivana. FOTO KOEN VERHEIJDEN -Marcel Smit, vader Kijk op de site bij /video Vader Ivana: 'Ik zal deze zaak niet laten rusten totdat Johnsons bekennen wat er is gebeurd.' Ivana's vader wil jullie aan de leugendetector. Als jullie sla gen, is 'het allemaal voorbij'. ,,Het is nogal vergezocht dat Mar cel Smit bij machte zou zijn de fi nanciële en reputatieschade die hij en zijn familie ons hebben be rokkend, terug te kunnen draaien. Ze hebben onwaarheden ver spreid en dat zou dan nu allemaal ophouden? De familie Smit wil de geschiedenis herschrijven met hun mediacampagne. Meteen al in het begin, toen Marcel Smit be weerde dat hij wurgsporen had gezien en dat onze buren iemand hadden horen schreeuwen. Ver volgens zijn talloze complottheo rieën door zijn entourage ver spreid. Voor ons is duidelijk dat dit een pr-gevecht is. Niet om ge rechtigheid te krijgen, maar om hun honger naar wraak te stillen. Hun verzoek een ouderwetse leu gendetectortest te ondergaan om schuld of onschuld vast te stellen, is als een heksenproef in de tijden van de heksenjacht. We doen er niet aan mee. Dit verzoek is be wust in elkaar gezet opdat we zouden weigeren, met de bedoe ling dan nog meer drama te creë ren om de publieke opinie te beïn vloeden. Desondanks willen we van harte meewerken met iedere Amerikaanse overheidsinstantie die ons in deze zaak om onze me dewerking vraagt." Waarom gaan jullie niet naar Kuala Lumpur om antwoorden te geven? ,,De familie Smit probeert bewijs te fabriceren. Dat werd ons duide lijk toen we ontdekten dat de nu beroemde Nederlandse advocaat van de familie gedeelde zakenbe- langen heeft met de patholoog in de zaak. Zijn nog altijd geheime autopsierapport vormt de basis voor de bewering dat er een soort gevecht heeft plaatsgevonden. En we merkten ook dat Ivana's familie vrienden van ons wilde betalen voor een bruikbare getuigenis. Dat alles plus het feit dat onze ad vocaat door de onderzoeksrech ter werd buitengesloten, zodat we daarin geen stem meer hadden in het onderzoek - zelfs niet via een internetverbinding. Dan lijkt het toch echt doorgestoken kaart. Zelfs onze ambassades hebben ons geadviseerd nooit naar Kuala Lumpur terug te keren." De familie Smit zegt dat de ci viele zaak er hoe dan ook komt. ,,Dat zien we tegen die tijd dan wel. Je mag proberen recht te praten wat krom is, maar je kunt niet twee onschuldige mensen laten veroordelen voor een mis drijf dat nooit heeft plaatsgevon den."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7