Een berk in de tuin ziet er professioneel uit Zoek jouw nieuwe auto in meerdere websites tegelijk Rfdaal Op zoek naar een nieuwe auto? Moed Eigen fuin eerst Romke van de Kaa 4 Él# MilJ Het heeft even geduurd, maar de blaadjes zijn gevallen. Nu kunnen we eens kritisch kijken naar de bomen om ons heen. Gaspedaal.nl combineert het meest actuele occasionaanbod van meerdere autowebsites. Hierdoor zoek je snel en eenvoudig op één plek in het grootste aanbod uit Nederland. ■Kara Rs Xj M féf# 'i- j - ,-'5 ",-h, clV* W' V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Hij is de lieveling van alle hoveniers en tuinarchitecten: de berk. Als je een berk parmantig midden op een gazon ziet staan, dan weet je: deze tuin is ontworpen door een profes sional. Dat geldt trouwens voor meer bomen met een decoratieve stam. Kennelijk is het waarderen van een mooie stam iets wat je moet leren. De amateur denkt eerder in blad of bloemen. Toch is de berk minder populair dan vroeger. Er zijn te veel klachten over de boom. Want berken geven rommel, zo hoor je vaak. En het is waar: een berk verliest elk jaar een hele vracht aan zaadjes en ragfijne takjes. En rommel, die blieven we niet in onze tuin. Vandaar dat de berk de laatste tijd verbannen is naar plantsoenen, verzorgings tehuizen, schoolpleinen en andere standplaatsen in de openbare ruimte. Daar maakt de gemeente werker met zijn bladblazer korte metten met elke vorm van rommel. De herfst wist dit jaar van geen ophouden, maar nu is het blad dan eindelijk van de bomen. Dat geeft ons de gelegenheid om eens kri tisch naar de bomen om ons heen te kijken en dan leer je de berk toch wel degelijk waarderen. De krijtwitte stam is de hele winter een genot om naar te kijken. Dat kun je van de winterse stam van een sering of een sierappel moeilijk zeggen. Wel ziet één berk er altijd erg alleen uit. In plaats van bij een boomkweker op zoek te gaan naar een boom met een kaars rechte stam, zou je eigen lijk moeten vragen om een boom die zich vlak boven de grond vertakt in meerdere stammen. om zijn stam kiest geldt: hoe meer stam, hoe beter. Kun je geen meerstammige boom op de kop tikken, dan zou je ook nog een stuk of drie ber kenboompjes in hetzelfde gat kunnen planten. En wie echt durft, koopt een berk met één stam en snoeit die onmiddellijk na het planten tot aan de grond toe terug. Maar er is moed en geloof in de toe komst voor nodig om een stom pje te planten. De klassieke berk met de witte stam is Betula utilis, maar er zijn ook soorten met roze of kaneelkleurige afschilferende stammen. En er bestaan soorten voor droge en voor natte grond. Betula pendula, de ruwe berk, houdt van droog zand. De zachte berk, Betula pubescens, vind je in het moeras. Jarenlang zijn we opge voed met het idee dat de berk de ideale boom is voor droge grond, maar de droge zomers van de laatste jaren heb ben die mythe ontkracht. Want wie zagen we als eerste lijden in hitte en droogte? De berk. Het is waar dat berken weinig eisen aan de grond stellen; ze doen het goed op on vruchtbare grond. Maar houd ze wel in de gaten in een droge zomer. Vooral op zandgrond kunnen ze dan het slachtoffer worden. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 GO - Wie echt durft, koopt een berk met één stam en snoeit die meteen terug. Als je een boom n w App Store GET IT ON Google play

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76