'Kinderen worden er horendol van als je ze overal mee naartoe sleept' Dirk, DekaMarkt en Coop zorgen beter voor kip Betalen met een wearable wint aan populariteit Antwerpen en Gent taboe voor vervuilende auto's Vaker phishing via sms en WhatsApp Leer kinderen verantwoordelijkheid »Wees selectief. Maak afspraken over hoe vaak je een schoen mag zetten op de voetbal- of hockeyvereniging: Sinterklaas komt tegenwoordig overal langs. Met cadeautjes. „Kinde ren worden er horendol van als je ze overal mee naartoe sleept'', zegt Neve. De bijzonderheid gaat ervan af, ze leren spullen niet op waarde te schatten. ,,Het is te veel. Durf daarom keuzes te maken en een aantal in tochten te skippen. Maak ook duide lijke afspraken over hoe vaak kinde ren hun schoen mogen zetten, dan weet een kind waar hij of zij aan toe is. Dat vriendjes of vriendinnetjes van je kind tien keer hun schoen mogen zetten is prima, zeg dat jullie het anders doen.'' Vertel kinderen dat Sinterklaas voor ieder kind hetzelfde budget heeft Er zijn altijd vriendjes, neefjes of klasgenoten die de duurste cadeaus krijgen met Sinterklaas of op hun verjaardag. Neve: ,,Je kunt die ver schillen prima uitleggen aan kinde ren. Vertel kinderen dat Sinterklaas voor ieder kind exact hetzelfde bud get heeft. Als zijn vriendje toch de nieuwste Xbox van een paar honderd euro heeft gekregen en hij een veel minder groot cadeau, zeg dan dat zijn ouders hebben meebetaald." Pont: ,,Stel, je zoon wil graag nieuwe voetbalschoenen. Je weet dat je voor 60 euro een goed paar schoe nen kunt kopen. Hij heeft echter mooie gezien van 130 euro, dus buiten jouw norm. Je kunt die dure schoenen wel geven met Sinterklaas, maar beschouw ze dan ook al als een deel van het verjaardagscadeau." Verwen alleen bij uitzondering „Verwennen is in mijn ogen een incident'', zegt Pont. Een uitzonde ring op de regel dus. ,,Zo gauw het een patroon wordt, is het geen ver wennen meer, maar wordt het de norm. Stel, ik nodig een vriend uit om te komen eten. Ik heb zin om hem te verwennen, omdat hij het even nodig heeft. Ik sloof me de hele avond uit, zet een fles goede wijn op tafel en het eten is heerlijk. Als ik elke keer zo mijn stinkende best doe als hij komt eten, ontstaat er een ver wachtingspatroon. Dan is het geen verwennen meer. Als ik met een kind op zaterdag middag door de stad loop, is het leuk om heel af en toe samen een patatje te eten. Verwennen verbindt op zo'n moment. Maar je moet dat niet iedere keer doen als je in de stad bent: een kind raakt teleurgesteld als je het een keer niet doet.'' Voor bemiddelde ouders is het geen probleem om hun kind 200 euro zakgeld per maand te geven, zegt Pont. ,,Genoeg mensen die het doen, als compensatiegedrag voor het feit dat ze allebei werken en daardoor niet veel thuis zijn.'' Pont vindt het echter niet verstandig, omdat je kinderen zo geen verantwoordelijkheid leert. „Verantwoordelijkheid is het tegen overgestelde van verwennen. Het is in mijn ogen beter om 100 euro zak geld per maand geven, met een kant tekening. Wil een kind toch 200 euro per maand, dan moet hij of zij daar moeite voor doen door een baantje te zoeken. Zo leert een kind verant woordelijkheid." Leuk om te weten Handig om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten ZONE Borgerhout Singel-Noord GO ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 Op school, in het dorp, op je werk, -TISCHA NEVE ILLUSTRATIE MEREL CORDUWENER Contactloos betalen met een wearable, zoals een armband, ring of smartwatch, wint snel ter rein, met Nederland als absolute koploper. Maar liefst een derde van alle transacties in Europa in 2019 vond in ons land plaats. Dat meldt betalings- en technologie bedrijf Mastercard. Bijna 620.000 Vlaamse auto's mogen in 2020 het centrum van Antwerpen en Gent niet meer in. Dat geldt ook voor Nederlandse auto's die niet aan de milieunormen voldoen. In Gent geldt per 1 januari een lage-emissie- zone. Antwerpen had al zo'n zone, maar scherpt de normen aan. De ANWB meldde eerder dat veel Nederlanders worden beboet omdat die geen weet hebben van de zones. Schelde Centrum m Berchem De schade door fraude in het beta lingsverkeer als gevolg van phis- hing en bankpasfraude is in de eer ste helft van het jaar met ongeveer een derde toegenomen. Banken ontvangen de laatste tijd opvallend veel meldingen van klanten die te maken hebben met valse bericht jes via sms en WhatsApp. Na Plus hebben ook supermarktketens Coop, DekaMarkt en Dirk besloten hun kipvleeswaren te verbeteren. Ze gaan minimaal aan de criteria van het keurmerk 1-ster Beter Leven voldoen, maakte Wakker Dier bekend. Bij Coop hebben alle kipvleeswaren vanaf nu minimaal één ster en Dirk en Dekamarkt schakelen medio 2020 over. Het gaat daarbij om boterhambeleg, zmjÈ zoals gesneden kipvleeswaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75