Hoe leer je een kind tevreden zijn? Hm Je wilt je kinderen wel verrassen, maar niet verwennen in de aanstaande feestmaand. Hoe pak je dat aan? Psychologen Tischa Neve en Steven Pont geven tips. 'Durf keuzes te maken en een aantal intochten te skippen' 'Gezellig samenzijn, dat is toch waar het om draait?' 2 JEROEN KREULE Zorg voor structuur December is een stressvolle maand, speel daarop in. Maak lijstjes, doe op tijd inkopen, probeer het overzicht te houden. Less is more, zegt kinderpsycholoog Tischa Neve. ,,Kijk waar je kunt minimaliseren, doe niet te veel. Maak een planning hoe vaak en waar je Sinterklaas en Kerstmis viert, hoe vaak een kind de schoen mag zetten.'' Structuur dus. Maak desnoods een aftelkalender. Niet onbelangrijk: verplaats je in je kind. ,,Kinderen zijn misschien iets vervelender dan normaal. Jengelig, tegendraads. Het zijn volle weken, er is spanning, ze zijn moe aan het einde van het jaar. En dan hebben ze ook nog een gestreste vader en moe der. Begrijp ze, geef extra credits.'' »Geef aandacht cadeau Neve: „Sinterklaas geeft cadeaus, natuurlijk. De verleiding om je kind grote dingen te geven is groot, je wilt je kind tevreden houden. Maar pro beer binnen de perken te blijven. Als een kind zeven grote cadeaus krijgt, leert hij of zij spullen niet op waarde te schatten. Wat gebeurt er namelijk? Ze hebben het ene grote cadeau nog niet uitgepakt of ze zijn al begonnen aan de volgende. Sinter klaas gaat in mijn ogen niet om dure cadeaus, maar om aandacht voor el kaar. Zo herinner ik het me van vroe ger.'' Neve weet het zeker: tijd met je ouders doorbrengen is tien keer leuker dan een legokasteel of barbie pop. ,,Wij hadden het vroeger niet breed, maar ik heb heus grote ca deaus gehad. Ik kan ze me alleen niet meer herinneren. Wat ik nog wél weet, zijn de leuke dingen die we sa men deden. Bak samen pepernoten en neem rustig de tijd bij het uitpak ken. Om beurten dus. Luister naar elkaars gedichten, laat zien dat een cadeau met zorg is uitgekozen en kijk elkaar even aan voor de volgende aan de beurt is.'' Ontwikkelingspsycholoog Steven Pont: „Gezellig samenzijn, dat is toch waar het om draait? We hebben ritu elen nodig, ook in een gezin. Sinter klaas is zo'n ritueel. Het is een feest van verbinding, cadeaus zijn van ondergeschikt belang. Bij mij thuis deden we dat vroeger met cadeautjes en gedichtjes, net als zovelen. Geef kinderen die wat ouder zijn en niet meer geloven een klein budget, om cadeautjes voor hun ou ders en eventueel broertjes en zusjes te kopen. Daar leren ze van.'' -STEVEN PONT -TISCHA NEVE Liever één groot cadeau dan zeven kleinere eerlijk. Elke week uit eten is voor de meesten niet weggelegd. Mijn tip: speel thuis restaurantje, hartstikke leuk. En dan mag je als kind nog lawaai maken ook. In kringloopwinkels verkopen ze vaak mooi speelgoed. Vertel iets over duurzaamheid, leg uit dat het zonde is alles nieuw aan te schaffen. Kinderen begrijpen vaak meer dan je als ouder denkt. Een gerecyclede fiets is een prachtig cadeau.'' Spreek van tevoren met elkaar af dat je met Sinterklaas één groot cadeau per kind geeft en daarnaast een paar kleine dingen, aldus Pont. ,,Een hoofdcadeau onthoud je, ook over drie jaar weet je nog wat je in 2019 hebt gekregen. En met kleine cadeaus kun je stapelen: iets toevoe gen aan speelgoed dat een kind al heeft, zoals Lego of een racebaan. Geef iets waarmee je een racebaan groter maakt. Door die uitbreiding wordt het oude weer een beetje nieuw.'' Neve: ,,Maak kinderen duidelijk dat er grenzen zijn. Geef je ze te veel, verwen je ze te vaak, dan bestaat de kans dat ze ondankbaar worden. Bovendien hebben veel mensen niet het bud get om steeds flink uit te pakken. Wees creatief en Bestel tickets op pzc.nl/snowworld 2 uur skipas bij SnowWorld 5 snowworld Een heerlijk dagje sneeuwplezier beleef je bij SnowWorld! Met vestigingen in Amsterdam, Landgraaf, Neuss (Duitsland), Rucphen, Terneuzen en Zoetermeer is er altijd wel een SnowWorld bij jou in de buurt. Alle locaties hebben een piste voor beginners en gevorderden, zodat er voor elke wintersporter een uitdaging te vinden is. Of je nou je eerste sporen in de sneeuw wilt leren maken of wanneer je al een doorgewinterde liefhebber bent. Het complete wintersportgevoel voor jong en oud! Bestel nu snel tickets, want OP=OP! ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 PC Liever één groot cadeau dan zeven kleinere *Het ticket is geldig van II november 2019 t/m 31 maart 2020 (niet geldig in de kerstvakantie) bij SnowWorld Amsterdam, Landgraaf, Rucphen, Terneuzen, Zoetermeer en Neuss (in Duitsland). Bekijk alle voorwaarden op de webwinkel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74