van gameverslaving Wat zegt de wetenschap Visie van onbekende helpt vaak bij oplossen dilemma Eureka! Behoefte aan verandering 'In het oplossen van complexe problemen zit ook vrijheid 23 'Spelers die er veel tijd en geld in hebben gestopt, blijven doorgaan' Tijd voor een verbod? Moet er net als in België een ver bod komen op loot boxesLem- mens vindt van niet en ziet het ook niet zo snel gebeuren. „Vol gens de Kansspelautoriteit valt het openen van loot boxes niet onder gokken, omdat de inhoud daarvan buiten het spel geen geldwaarde heeft.'' De gameonderzoeker maakt zich vooral zorgen om het gokge- drag dat loot boxes stimuleren. Met name minderjarigen zouden hier door een verhoogde kans op gok verslaving lopen. Lemmens zou daarom graag eenzelfde systeem als in China zien, waar aanbieders van loot boxes de winstkansen moeten vermelden. „Inzichtelijk heid in de kansberekening van loot boxes kan spelers doen inzien dat het hun tijd en geld niet waard is.'' De invoering van een limiet op de besteding aan loot boxes, waar steeds meer stemmen voor op gaan, ziet Lemmens niet zitten. „Dat kan makkelijk leiden tot an dere problemen. Bijvoorbeeld dat spelers hun speeltijd verlengen, om op die manier loot boxes vrij te spelen. Het is de vraag of je dat wilt, zeker in het geval van kinde ren.'' ,,Hoe goed wij problemen oplos sen, bepaalt de kwaliteit van ons leven'', zegt onderwijsfilosoof Teun Dekker van de Universiteit Maastricht. „Weloverwogen keu zes zijn dus belangrijk.'' Het leven is problemen oplos sen. Van kleine kwesties binnen ons gezin of tijdens het werk, tot aan grotere maatschappelijke pro blemen in onze samenleving, zo als het stikstofprobleem en de dis cussie over het terughalen van IS- vrouwen naar Nederland. Niet elk probleem vraagt om hetzelfde type oplossing, zegt Dekker. ,,Een simpel probleem los je op door een bestaande serie in structies toe te passen", zegt Dek ker. ,,Denk aan een rekensom of het invullen van de belastingaan gifte.'' Als je het stappenplan goed volgt, rolt het juiste antwoord er vanzelf uit. Maar bij complexe problemen kun je verschillende instructies volgen en zijn er ook meerdere antwoorden mogelijk. ,,Neem bij voorbeeld een medicijnfabriek die milieuvervuiling veroorzaakt'', zegt Dekker. Vanuit de gezondheidszorg ge redeneerd zou je zeggen dat het belang van de medicijnen groter is dan de schade en dat de fabriek daarom open moet blijven. Daar entegen zouden ecologen beslis sen om de fabriek te sluiten, om dat de vervuiling slecht is voor de dieren en planten in de omgeving. ,,Het lastige is dat voor beide op lossingen geldt dat het voor som mige mensen een verbetering is, maar voor anderen juist een ver slechtering.'' Zo'n complex probleem oplos sen is ingewikkeld. Ten eerste moet je in kaart brengen welke re gels je allemaal zou kunnen toe passen, zoals vanuit de gezond heidszorg of milieubescherming. Vervolgens moet je bedenken wat voor impact die oplossingen heb ben, op werkgelegenheid of medi cijnen die anders veel duurder worden. Maar het moeilijkst vol gens Dekker is dat je jezelf moet afvragen wat jij belangrijk vindt. ,,Je moet kiezen op basis van je ei gen waarden en die keuze kunnen verantwoorden, tegenover jezelf en tegenover de mensen die daar door geraakt worden.'' Dit soort problemen komen we ook tegen in ons eigen leven. ,,Dat voelt dan als meerdere stemmetjes in je hoofd die met elkaar uitvech ten wat ze willen.'' Dat kiezen is hartstikke moeilijk, want er is nie mand die bevestigt dat je het goed hebt gedaan. Maar er is ook goed nieuws, volgens Dekker. ,,In het oplossen van complexe proble men zit ook vrijheid. Je maakt een keuze op basis van wat jij zelf be langrijk vindt.'' En daarbij kunnen we onze blik verruimen door nieuwsgierig te blijven naar anderen. ,,Maak bij voorbeeld af en toe een praatje met iemand die je helemaal niet kent. Door open te staan voor de belevingswereld van anderen en die te vergelijken met wat jij écht belangrijk vindt, kun je pas beslis sen hoe jij je leven wil leiden.'' ,,Tijdens mijn studie psy chologie raakte ik enorm gefascineerd door de her senen. Na mijn promotie ben ik gaan werken met mensen met het locked-in- syndroom, dat zijn patiën ten die verlamd zijn, niet kunnen communiceren, maar cognitief intact zijn. Ik specialiseerde me in brain computer interfacing (BCI), een technologie waarbij bepaalde hersen- signalen worden gemeten en gedigitaliseerd die ver volgens door een compu ter worden geclassificeerd en in acties worden omge zet. Dankzij de BCI kunnen die patiënten weer een heel klein beetje commu- niceren. Tijdens mijn on derzoek was ik benieuwd naar de mening van de pa tiënten over de BCI, de ethiek erachter en so wieso: of ze er blij mee waren. Ik interviewde een dame die een hersen staminfarct had gehad en relatief goed kon commu niceren. Ze vond die brain computer interface best leuk en wellicht hielp hij haar beter te communice ren. Maar waar zij, en ve len met haar, echt be hoefte aan had was een verandering van de maat schappij. Ze zei: 'BCI's zijn leuk en aardig, maar verzin eens wat om de maatschappij mee te ver anderen'. Ze doelde erop dat gehandicapten wor den gemeden. Weten schappers ontwikkelen hightechapparatuur, maar mensen met ALS gaan ge woon dood. Met haar nam ik het ini tiatief tot de Catwalk, een bijeenkomst voor mensen met een locked-insyndroom die zichzelf konden laten zien en konden tonen waar ze trots op zijn. Uit eindelijk leidde dat inter view ook bij mij tot een verandering. Ik geef nu met Paul Trossel, een van de personen die ik des tijds heb geïnterviewd, theatercolleges. Over het locked-insyndroom en hoe je omgaat met pech.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 Kijk op de site bij /wetenschap ofwel verzonken kosten'', legt Lemmens uit. „Hoe hoger de in vestering is, hoe moeilijker we het vinden om ons verlies te nemen. Spelers die veel tijd en geld geïn vesteerd hebben blijven doorgaan, zelfs als ze eigenlijk geen plezier meer uit het spel halen.'' De magische doos is al verboden in België. FOTO MARK REIJNTJENS Dagelijks krijgen we in ons leven complexe problemen en dilemma's voorgeschoteld. De juiste oplossingen kiezen is daarbij van evident belang. Maar hoe doe je dat? ELIANE NEUTEBOOM Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Deze keer Femke Nijboer (40), universitair docent creatieve technologie aan de Universiteit Twente. FOTO HH Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met l f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71