'Ik hoor soms: die juffen zijn lekker vroeg klaar. Maar ik werk 20 3<J5 x i3 ~ia<A x 26 3qq x3fl 3^5 X 13 3q^ x 26 NULLIJN Kabinet Rutte I bezuinigt 50 miljoen euro op het achterstan denbeleid voor basisscholen en voert de nullijn in op de salarissen. EXTRA GELD Minister Plasterk trekt 1 miljard euro extra uit voor betere salarissen na advies van commissie Alexander Rinnooy Kan over voorkomen lerarentekort. KOK Kabinet Kok II maakt 2,1 miljard euro extra vrij voor loons verhoging. ENTREETEST Pabo's voeren entreetoetsen rekenen en taal in om het niveau van studenten op te krikken. NULLIJN Kabinet Balkenende I voert een nullijn in voor het onderwijs personeel, omdat het economisch slechter gaat. niet zo groen.'' Aletta heeft zich wel in hoogbegaafdheid gespecia liseerd, waardoor ze één sprong op de salarisladder maakte. Daarover praten is op school overigens not done. „Misschien omdat het een beetje een softe sector is waarin mensen het niet eerlijk vinden als de een meer verdient? Iedereen werkt er immers hard voor.'' Om meer mensen te trekken moet de baan van juf en meester volgens oud-vakbondsman Dres- scher ook weer leuker worden. In de zin van: minder stress, minder bureaucratie, minder gedoe. ,,Mensen kiezen dit beroep na tuurlijk primair om iets voor kin deren te betekenen en als dat on dersneeuwt raken ze zwaar teleur gesteld.'' Tot zijn verdriet zag hij de leraar van 'kleine zelfstandige' transformeren naar 'een werkne mer in een bijna industrieel proces vol regeltjes'. Plannen, plannen Begin er bij juf Aletta niet over. ,,Ik hoor mensen nog wel eens zeggen: oh, die juffen, die zijn lekker 's middags al klaar. Weten zij veel dat ik soms tot half twaalf 's avonds bezig ben? En dan niet al leen met lessen voorbereiden en evalueren, maar met, jawel, de ad ministratie. Handelingsplannen, groepsplannen, actieplannen, ver slagen schrijven. Er moet meer en meer vastgelegd." En van elk kind moet er een dossier zijn uiteraard, omdat de inspectie en de ouders steeds kritischer meekijken. Het strijdplan van 2008 schrijft optimistisch over 'verlichting van werkdruk' en 'een betere verhou ding tussen lesgevende en niet- lesgevende taken' maar in de prak tijk komt er niks van. Sterker: lera- van 28 kinderen. En dan kies je niet voor die ene, maar voor de andere 27. Dat is heel moeilijk.'' Juf Aletta herinnert zich nog de tijd dat ze tijdens de les een blaasje kon nemen, 'even relaxed in de deuropening met een collega over leggen'. Nu staat ze de hele dag Mn en is om half vier uitgeput.'' Wat helpen zou: een kleinere klas. ,,Ik heb er nu 28, sommige collega's meer dan 30 en dat is met het Pas send Onderwijs echt pittig. In het verleden had ik er wel eens 21, heerlijk!'' De veeleisende ouder, type Ur sula uit De Luizenmoeder, maakt het leven van een leerkracht er ook niet eenvoudiger op. Van Haren: ,,Ouders verwachten steeds meer van de school. Een prachtige kerst viering, de ene sint nog mooier dan de andere, Pasen, de musical. ren krijgen er meer en meer taken bij omdat de politiek altijd maar naar de basisschool kijkt om kin deren te (her-)opvoeden. Zo'n ingrijpende verandering als de wet Passend Onderwijs in 2014 voert de druk nog eens op. Ook kinderen die extra zorg nodig hebben moeten nu zoveel moge lijk naar een 'gewone' school. Hoogleraar Cörvers: ,,Dat was een heftige ingreep. Alle leraren moes ten leren schakelen tussen ver schillende leerlingen met verschil lende behoeften.'' Ook juf Aletta moet dealen met kinderen die 'zich moeilijk in een grote groep staande kunnen hou den'. „Kinderen met paniekaan vallen. Kinderen die opeens explo deren. Kinderen die weglopen, waarvan je denkt: ik zou er het liefst achteraan gaan, maar ik heb een klas Het gemiddelde bruto jaarinkomen van een leraar is 39.226 euro En, ja, als er een vierdaagse is moet de school natuurlijk meedoen.'' Soms gedragen die ouders zich zelfs agressief, zoals ook juf Aletta weet. ,,Het is me helaas wel eens overkomen dat ouders als een soort vijand tegenover me zaten. Dat ze me afblaften. Zeiden dat ik van niks wist en slecht lesgaf. En dat kind er dan met grote ogen naast: 'o, wat zeggen mijn ouders nou'. Echt akelig.'' Fins voorbeeld Een door de wol geverfde juf als Aletta is behoorlijk opgewassen te gen dit soort spanningen, maar jongere collega's worstelen ermee. En daar ligt een schone taak voor de lerarenopleidingen, vindt Van Haren. Het niveau van die oplei dingen kan beter. Ze verwijst naar Finland waar je zelfs voor de kin deropvang een masteropleiding nodig hebt. ,,Daar staat het beroep in hoog aanzien omdat je er veel voor moet doen en kunnen.'' In de praktijk fluctueert de kwa liteit van de pabo en, vooral, de kwaliteit van de pabostudent nogal. In tijden van personeelste kort is het al snel: toelatingseisen omlaag, dan komen er genoeg stu denten. Zo openen pabo's de poort niet alleen voor havisten en vwo'ers maar ook voor mbo'ers met een diploma sociaal pedago gisch werk. Volgens Dresscher was het ver haal dat die studenten 'zo goed met kinderen waren'. Hij was faliekant tegen, net als Van Haren. ,,We kre gen te maken met afgestudeerden die niet eens foutloze sollicitatie brieven schreven.'' In 2014/15 kwamen er strengere toelatingseisen waardoor - jawel - het aantal studenten weer daalde ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 19 ZoDX]8 Uoo x3<5 Zx iZ5-X iZ5--5" Sx a?-- j 2.qx I2S 1 fe.5"x I2.C I L[& 2.5*0 52X2-5*0 26 2S*o 3 15*0 ZoDX]8 U00 X3^ HOOHDI 3 FOTO'S MARCO DE SWART

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68