Ik heb geleefd Nederland is al sinds de Terminaal zieke Dhjana is een bekende van de AIVD. 'Ik was mijn hele leven anarchist.' .1 hoop datlk het Zf™ dekentje dat ik haar kinderen. Een brei, nog kan ook toe. In Ede In januari gaan de scholen twee dagen staken. Uniek. Het tekort aan leraren is dan ookenorm. Stagiaires vullen de gaten. Juf Aletta - al 34 jaar met hart en ziel voor de klas - houdt het hoofd maar net boven water. Maar hoe komen we aan nieuwe Aletta's? 18 Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. e was 7 toen ze een documentaire zag over doodgeknuppelde baby zeehondjes. De volgende dag ver telde ze er verontwaardigd over in de klas. Dat leidde uiteindelijk tot een kinderkruistocht naar de Noorse ambas sade. Ruim tweeduizend leerlingen schreeuwden 'stop de zeehondjesmoord'. ,,Ik ben mijn hele leven anarchist geweest'', zegt Dhjana Samshuijzen. „Mensen denken dat anarchisme betekent dat je overal schijt aan hebt en doet waar je zin in hebt, maar dat is niet de kern. Het gaat erom dat je je eigen verantwoordelijkheid neemt en van daaruit handelt.'' Inmiddels is Dhjana 53 en komt ze in de da tabase van de AIVD voor onder het kopje 'links extremisme', vermoedt ze. De voorma lig onderwijzeres liep mee in menige de monstratie tegen het migratiebeleid, ketende zich vast aan een hek als ze dat nodig vond en voerde actie tegen de mensonterende uitzet tingen van asielzoekers. Het actievoeren is nu voorbij. De AIVD kan haar naam schrappen, want Dhjana gaat dood. In januari hoorde ze dat ze longkanker heeft, in november bleek dat de uitzaaiingen zijn doorgedrongen tot haar hersenen. Dat laatste betekent dat ze in de war zal raken - een ondraaglijke gedachte. ,,Dat ik de wereld of mijzelf niet meer begrijp.Dat vind ik ook heel naar voor mijn kinderen.'' Vier heeft ze er; de jongste kwam ter we reld in een kraakpand in Bilthoven. Haar derde kleinkind is onderweg, maar die ge boorte zal ze niet meer meemaken. Dat doet pijn. ,,Ik heb geen bucketlist, maar hoop dat ik het dekentje dat ik voor de baby aan het breien ben, nog kan afmaken.'' voorliefde voor breien en haken. Ze zit bij een handwerkclub. Op haar uitvaart zullen we een bont gezelschap aantreffen, voorspelt ze. Dames met breipennen, langharige mannen van de motorclub en een flinke kluit links radicalen. En dat allemaal in een kerk in Ede. Tegen haar noodlot heeft ze zich niet ver zet. ,,Vanuit mijn boeddhistische achter grond denk ik: dit is de tijd die ik heb gekre gen. Het is goed. Ik heb niet het gevoel dat me iets ontnomen wordt.'' Dat wil niet zeggen dat ze niet huilt. Doordat zij doodgaat, zijn haar kinderen en kleinkinderen straks ver drietig. Dat wil je als moeder niet. Als activist heeft ze genoeg bereikt, vindt ze. Na twee activistische burn-outs - ,,ja, dat bestaat'' - wilde ze de wereld van het links radicalisme gezonder maken. Ze realiseerde zich dat actievoerders niet alleen overspan nen raakten door de angst en het verdriet die ze bijvoorbeeld onder asielzoekers tegen kwamen, maar dat ze ook getraumatiseerd werden door politiegeweld of agressie uit rechts-extremistische hoek. „Conventionele hulpverleners snappen niet vanuit welke motivatie je protesteert. Ze zullen je betichten van zelfbeschadigend ge drag. Als jij het risico loopt bij een demon stratie een wapenstok tegen je hoofd te krij gen, ga je toch gewoon niet?'' Dhjana ging trainingen volgen en gaf haar kennis door aan actiegroepen in heel Europa. ,,Je wilt gewoon dat mensen zich oké voelen en dat de sociale strijd door kan gaan.'' Ver schillende teams zetten haar werk voort. De komende weken staan in het teken van afscheid nemen. Dhjana kan niet iedereen meer persoonlijk uitzwaaien. Het kost haar te veel energie, ze 'Ik heb geen heeft ook tijd no- 1 1 rt dig om te verwer- bucketlist. Ik ken dat ze zal ster- Afghaanse jonge- voor de baby man rekent ze daar zette ze eens twee afmaken' jaar lang de deuren van haar eenge zinswoning open voor ongedocumenteer- den. Wie wilde, mocht korte of langere tijd onder haar veilige dak slapen. De Afghaanse jongen bleef en werd een beetje familie. ,,Op een ochtend stond de vreemdelingenpolitie op de stoep. Ze hadden aanwijzingen dat op mijn adres illegalen verbleven. Ik zei dat ik me even moest aankleden en heb de deur dichtgedaan. Ik heb de jongen via de achter deur laten ontsnappen. Als ze hem hadden gevonden, was hij gedeporteerd.'' Intussen heeft hij al jaren een verblijfsvergunning. In haar kleine woonkamer is Dhjana be gonnen met het kalligraferen van teksten die tijdens haar uitvaart als spandoeken in de kerk komen te hangen. Ze rolt er eentje uit. 'Uiteindelijk blijft alleen de liefde over.' elfs juf Aletta, die haar beroep na 34 jaar nog al tijd heerlijk vindt, breekt het zweet af en toe uit. ,,Dan hoor ik op het Journaal dat de basisschool er weer iets bij moet doen en denk ik; hoe dan? Wanneer? En door wie? Ik krijg het nu al nauwelijks voor el kaar.'' De 54-jarige juf van groep 8 van 'SOL Admiraal' in de Zuid-Hol landse gemeente Hendrik-Ido-Am- bacht dreunt in één adem wat extra taken op. ,,Dat kinderen gezonder moeten ontbijten. Dat ze alles we ten van milieuvervuiling. Dat ze zich veiliger gedragen in het ver keer. Dat ze leren tandenpoetsen. Dat ze begrijpen hoe sociale media werken. Dat ze meer boeken lezen. Dat ze meer bewegen.'' Wat was het anders toen ze in 1985 aan de Pedagogische Academie in Rotterdam afstudeerde. Toen ging het nog om rekenen en schrij ven, toen had het beroep nog status en was er geen tekort maar een overschot. Sterker: iedereen wilde wel zo'n baan als leraar. Robert Sik- kes (hoofdredacteur van Onderwijs blad van vakbond AOB): ,,Veel va kantie, een leuk salaris: ooit was het een beroep om jaloers op te zijn.'' Nu is de reputatie van leraren op de basisschool op de statusladder van plek 42 naar 69 gekelderd, kampt bijna een kwart met burn- De roofbouw op de onderwijzer MINDER Massale protesten tegen de HOS-nota waarmee salarissen van leraren omlaag gaan. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 GO FOTO KOEN VERHEIJDEN Dhjana Samshuijzen is een activist met een Annemarie Haverkamp gaat met vakantie. Deze rubriek verschijnt zaterdag 4 januari weer. Wie is er ELLEN VAN GAALEN EEFJE OOMEN Gedurende de af gelopen decennia is het beroep van onderwijzer stel selmatig leegge plukt. Hier een overzicht van die maatregelen en de lapmiddelen. Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66