een dubbel karakter' 'Geld maakt onafhankelijk. En ik wilde graag vrij zijn' 17 Heerenveen. En bij AZ was u daarna als trainer amper bezig of u degradeerde uzelf tot as sistent. ,,Het was genoeg zo. Het gekke is dat ik in die positie van assistent tegen de hoofdcoach voortdu rend zei: 'Maak je toch niet zo druk.' Toen kon ik het wel.'' ,,Gekke vraag.'' Dan, na een korte stilte: ,,Het boek eindigt filoso fisch bijna, met fragmenten uit mijn dagboekaantekeningen. Die komen uit de tijd dat ik voor het eerst besefte dat ik niet meer te rug zou komen als voetballer en dat ik nog maar moest zien of ik terug kon komen als gezond mens.'' ,,Dat was een periode waarin ik heel diep ben gegaan. Ik pro beerde van alles om eruit te ko men, van bezoeken aan weten schappers tot godsdiensten. Ik bevond me op de bodem van mijn bestaan. Als je daar een keer bent geweest, word je vanzelf wel wat nederig.'' Koestert u daardoor nog meer het geluk? Uw leven met Lies- beth, al meer dan dertig jaar uw partner, en de inmiddels volwassen kinderen? ,,In die moeilijke periode kon ik op een gegeven moment weer wat fietsen. Ik kwam op een mid dag thuis na een voorzichtig rondje, en stond in de tuin te klooien, omdat zomaar afstappen echt niet ging. Mijn dochter An gela kwam aanlopen en gaf mij snel mijn krukken aan. Ik weet nog dat ik dacht: fok! Dat niet!'' ben nog altijd competitief. Dat was ik anders misschien wel kwijt geweest. Daardoor ben ik nu best fit. Een stuk fitter dan andere mannen van mijn leeftijd.'' Nooit gedacht: ik ga zoals de meeste mensen gewoon voor de lol sporten? ,,Ik blijf een topsporter in mijn ge- dachten. En topsport heeft een dubbel karakter. De successen ko men alleen als je jezelf van alles oplegt. Bij mij zit dat in een stre ven naar de ultieme perfectie. Die eigenschap heeft mij al die over winningen en doelpunten ge bracht, maar als het een andere kant opslaat, dan is het meteen goed mis. Wie alleen met perfec tie genoegen kan nemen, raakt in paniek als die perfectie buiten be reik komt. Ik heb moeten leren over tegenslagen heen te stappen. Om door te gaan en te relativeren. Ik kon me die onverstoorbaarheid lange tijd niet eigen maken. Om dat ik te graag wil presteren.'' Na het trainerschap bij Ajax, in 2009, nam U afstand van het voetbal. Om in 2012 bij Heeren veen terug te keren. Wat deed u in die jaren ertussen? ,,In die periode ben ik de andere kant op gaan kijken. Ik heb cur sussen gedaan, waaronder neuro- linguïstisch programmeren - om positieve veranderingen in gedrag en gedachten op gang te krijgen.'' ,,Na een paar jaar dacht ik: mis schien kan ik het nog een keer proberen. Ik heb natuurlijk zo'n beetje m'n hele leven in het voet bal doorgebracht, dus het was niet zo gek dat ik daar weer uitkwam.'' U was een succesvol coach bij dat ik dacht: ik kan nog zo mee doen. Dat heeft tot 2002 geduurd. Tot ik 38 was geworden, de leeftijd waarop ik ook met een gezonde enkel had moeten stoppen.'' ,,Ik weet zeker dat ik anders zo lang had doorgevoetbald. Die mentaliteit had ik, of beter: die mentaliteit heb ik. Om alles op te brengen voor dat ene doel. Als het zo was gegaan, was ik ook een an dere trainer geworden. Als oudere voetballer sta je anders in een groep. Dan kom je geleidelijk aan meer in een beschouwende, lei dende rol. Bij mij was de overgang radicaal: van beste voetballer van de wereld naar die fatale enkelo peratie drie maanden later, en uit eindelijk mijn gedwongen af scheid. Om acht jaar later als trai ner terug te keren, meteen als coach van het Nederlands elftal.'' ,,Het was van de hemel naar de hel. Ik kan niet anders dan er posi tief naar kijken. Want het leuke is wel dat ik nu nog steeds sport. Ik squash op een redelijk niveau en Wat niet precies? ,,Er zijn mensen die in al vroeg in hun leven meemaken dat hun kinderen hen moeten verzorgen. Die dans ben ik ontsprongen.'' ,,Dat is toch fantastisch? Twee kleinkinderen. Die hebben straks een opa die net op tijd beseft dat hij niets te klagen heeft.'' Een opa die, los van de potjes squash en golf, niet meer hoeft te presteren. ,,Ik zag recent de documentaires over Maradona en Paul Gas- coigne. Oud-voetballers, bijna goden in hun gouden jaren, en nu financieel, fysiek en mentaal helemaal op. Dan sta ik er toch anders voor. Ik geniet van mijn vrijheid, van het ontbreken van de druk. Het hoeft niet meer 24 uur per dag, 7 dagen per week. Dat obsessieve is weg, eindelijk. Ik denk dat ik me niet eerder zo licht heb gevoeld." GO ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 Het boek over uw leven ligt in de winkel. Geeft dat rust? Absurd, eigenlijk. Marco van Basten door de jaren heen. 1. Als pupil 2. Als 17-jarige tie ner 3. Spelerspas van UVV 4. Na een enkelo peratie in 1987 5. Met zijn latere echtgenote Liesbeth in 1988 6. Potje kaarten in 1987 met onder anderen Johan Cruijff 7. Met de Gouden Bal in 1989 8. Bij zijn afscheid van de fans in San Siro in 1995. FOTO'S ANEFO, LEO VOGELZANG, HH En u wordt binnenkort groot vader - beide dochters zijn zwanger. BASTA, Marco van Basten, Lebowski Publishers, 21,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65