'Ik blijf een topsporter in mijn gedachten. En topsport heeft fa 16 'In mijn wereld is veel geoorloofd om de winst binnen te slepen' *1 hadden we het over wat er die dag was gebeurd. Het kon van alles zijn, maar eigenlijk ging het altijd over voetbal.'' ,,Als het over mijn prestaties ging, had hij wel zo zijn eigen aan pak. Als het goed was, was het vol gens hem ook meteen heel erg goed. En als het slecht was, was het heel erg slecht. Toen ik ouder werd, begon ik daarvan flink te balen. Dan zei ik: 'Als het goed is, mag je best kritischer zijn, omdat ik me dan toch al goed voel. Als het slecht is, kun je misschien be ter wat positiever zijn, omdat ik dan al in een slechte stemming ben.' Hij was daar niet handig in.'' Hoe kijkt u zo'n dertig jaar later daarop terug? ..Het is niet fair achteraf verwijten te maken. Mensen doen meestal hun stinkende best. Het pakt al leen niet altijd goed uit.'' Uw drie beste jeugdvrienden zeggen: Marco wil altijd win nen. ,,Dat is waar, ja. Dat is een afwij king.'' Die vrienden zeggen ook: hij is daarin meedogenloos. ,,Mijn vrienden? Zeggen ze dat? Meedogenloos? Dat weet ik niet. Ik wil gewoon altijd winnen. En daarbij zoek ik soms de grenzen op. Dat wel.'' ,,Winnen geeft gewoon een goed gevoel. Verliezen impliceert iets negatiefs, dat er iets aan man keert. Daar word ik letterlijk niet goed van. Ik voel de verantwoor delijkheid dan volledig op mijn schouders rusten en praat mezelf naar beneden: ik ben dan niet cre atief genoeg, niet slim genoeg, ge woon niet goed genoeg. Verliezen geeft mij het gevoel dat ik volledig heb gefaald. Dat gevoel slijt lang zaam.'' U liet als jochie in Utrecht na een gewonnen potje tafelten nis uw schoolvriend Henry een papiertje ondertekenen waarop de uitslag stond... Lachend: ,,Hij was in staat na af loop die uitslag te veranderen. Dus liet ik hem dat briefje onder tekenen. Om alle risico's uit te sluiten. Ik ging daarbij van mezelf uit. In mijn wereld is veel geoor loofd om de overwinning binnen te slepen.'' Waar ligt de grens? ,,Die wordt almaar verlegd, denk ik. Mijn weg naar de top begon op jonge leeftijd. Ik heb die weg, zeg ik altijd, met een kompas afgelegd. Dat betekent dat ik er altijd alles aan heb gedaan om zo goed moge lijk te kunnen presteren. Want al les heeft invloed op je prestaties. Elke beslissing. De discipline heb ben om dingen te laten, is een be langrijke factor. De grootste mis schien wel. Een feestje. Een drankje. Daarin kun je het verschil maken. Je moet ernaar leven. Niet 99 maar 100 procent.'' Zo'n houding gaat gepaard met een enorme geldingsdrang. Wat had u te bewijzen? ,,Dat is voor iedereen anders. Vaak weet je het niet eens. Bij Diego Maradona is zijn herkomst een drijfveer; hij komt uit een arme wijk in Buenos Aires en wilde zijn familie en toekomst geven. Wat dreef mij? Wilde ik op jonge leef tijd mijn vader laten zien wat ik kon met een bal? Zocht ik op die manier naar waardering? Ik heb ook wel eens gedacht dat ik de si tuatie thuis probeerde te ont vluchten. Dat ik het geluk zocht op het voetbalveld.'' In BASTA noemt u geld een drijfveer. ,,Niet dat we het arm hadden, maar geld speelde bij mij wel een rol. Geld maakt onafhankelijk. En ik wilde graag vrij zijn. Dat zei ik al tegen mijn vrienden toen ik een jaar of vijftien was: 'Ik word heel rijk.' Pas later, toen ik echt financi eel onafhankelijk was, besefte ik dat het nog belangrijker is om geestelijk onafhankelijk te zijn. Vrij kunnen zijn in je gedachten... Dat is het meest waard." Was het moeilijk alles weer boven water te halen over uw enkelblessure, die u in 1995 noopte te stoppen met prof voetbal? „Het afkickproces heeft lang ge duurd. Pas sinds enkele jaren kan ik genieten van wat ik heb meege maakt. Van de prijzen, de doel punten, het leven dat Liesbeth en ik met de kinderen leidden in Ita lië. Maar in mijn jaren als trainer, zeg maar tot 2012, maakte ik het me op allerlei manieren nog ont zettend moeilijk. Ik kon het niet loslaten. Daarom wil ik ook geen trainer meer zijn. Het is gewoon niet goed voor mij, voor mijn ge zondheid.'' Wat bedoelt u met: het is niet goed voor mijn gezondheid? ,,De eerste twee dagen na een ne derlaag voelde ik me ongelooflijk slecht. In de dagen erna krabbelde ik weer op, maar pas als ik weer won, liet de spanning me los. Ik verloor daardoor mentale kracht, dat merkte ik aan van alles. Slaap tekort is fnuikend.'' Als trainer wilde u niet alleen winnen, maar ook nog eens het voetbal mooier maken. Ook hier wilde u per se het verschil maken? ,,Ik had die slepende blessure ge had, was acht jaar uit de voetballe rij geweest. Als je dan terugkeert, dan wil je echt iets toevoegen. Maar eigenlijk had ik een grote achterstand. Zo kon ik fysiek niet meedoen tijdens de trainingen, daarvoor was de enkel te slecht. Ik raakte daardoor geïsoleerd, stond buiten de groep. Wat ook niet helpt, is mijn gebrek aan altru ïsme.'' ,,Als trainer moet je als een va der of vriend voor alle spelers zijn. Zo betrokken was ik niet met alle jongens. Met een paar wel, maar met veel spelers had ik dat gevoel minder. Dan wordt het lastig.'' U kon dat niet uzelf aanleren? ,,Dat zit te diep in mijn karakter. Natuurlijk kan je doen alsof. Maar voor je het weet, speel je toneel. Dan ga je op je tenen lopen en dat houd je niet vol. Spelers hebben Paspoort Clubs: Ajax (1981 1987) en AC Milan (1987-1995) Prijzen: EK-titel met Oranje (1988); EC II met Ajax (1987); Eu ropa Cup 1 met AC Milan (1989, 1990) Europees voetballer van het jaar in 1988, 1989 en 1992. In '92 werd hij ook wereld voetballer van het jaar. Oranje, Ajax, Heeren veen, AZ U zocht gedurende uw carrière ook uw heil bij alternatieve ge nezers. ,,Wie de beste wil zijn, probeert alles uit. Baat het niet, dan schaadt het ook niet. Energie krijg je van slapen, van leven voor je sport. Al les wat kan leiden tot een energie- lek, moet worden vermeden. Ge zond egoïsme is niet slecht. Als je goed voor jezelf zorgt, presteer je optimaal en daar worden de men sen om je heen ook weer blij van.'' Na twee desastreus verlopen enkeloperaties kon u niet meer lopen. Hoe bent u weer gezond geworden? „Uiteindelijk is mijn enkel vastge zet. Daarna verdween de helse pijn en kon ik steeds meer. Een potje tennissen, later zelfs weer fanatiek golfen. Ik was als een kind zo blij dat ik weer naar bui ten kon. Maar in stadions kwam ik niet en Studio Sport ging totaal aan me voorbij. Het deed te veel pijn voetbalwedstrijden te zien. Om- UM..V, 'ff RüTM<wr.£ £eq\,ltlm.ati&kaa>it SiJÓ&ILipAM. dat trouwens meteen door.'' ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Geboren: 31-10-1964. Gehuwd met Liesbeth van Capelleveen, twee dochters, een zoon. Clubs als trainer: gerechtigd JEUGDVOETBAL voorwaarden vermeld. Speler van de v.v. No. ledenlijst Med. verkl. van ..Z.G.. f toKKECTje. iweett Utif. K.N.V.B. AFDELING UTRECHT Naam V./J N Voornamen Geboortedatum: Neem kennis van de speten aan ommezijde Het bezit van deze kaart geeft geen recht tot spelen maar dient uitsluitend als legi timatiebewijs Indien dit gevraagd of geërst wordt. Bij te spelen wedstrijden dient dit bewijs te worden getoond op straffe van boete. k 19.5000-6-71

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64