Marco van Basten blikt terug op een turbulent leven Marco van Basten (55) wordt opa en heeft weinig te klagen. Maar verliezen vindt hij nog altijd verschrikkelijk. ,,Ik word daar niet goed van.'' Maandag presenteert hij zijn biografie BASTA. 'Ik schrijf alles op. Zo houd ik er greep op. Anders vervliegt het' 15 Marco van Basten met zijn apetrotse vader Joop vlak voor de overstap naar AC Milan in 1987. RONALD OCKHUYSEN et aandacht heeft Marco van Basten weinig op. Sterker: hij voelt zich het best in de luwte. Om die reden kijkt hij - eerlijk is eerlijk - 'met enige vertwijfeling' naar de komende week, waarin de biografie BASTA wordt gepresen teerd en hij opnieuw de kranten kolommen zal vullen. De officiële doop van het boek, maandagavond in de Amster damse Stadsschouwburg, in aan wezigheid van vrienden en oud collega's, da^r kijkt Van Basten naar uit, maar 'het circus erom heen' roept bij hem enige weer stand op. En dan was er vorig weekeinde ook nog de giftige combinatie van een verbale uitglijder en een per ongeluk openstaande microfoon, tijdens een wedstrijdanalyse bij Fox Sports. Een misplaatste grap, erkende hij meteen - maar de ver ontwaardiging over een gevalletje 'oliedomme voetbalhumor' was toen al all over the place, met een berisping van de sportzender als gevolg. Van Basten, Europees voetballer van het jaar in 1988, 1989 en 1992 en Wereldvoetballer van het jaar in 1992, ontvangt in zijn huis bij het Vondelpark. Zijn werkkamer, op de eerste verdieping, is de plek waar de oud-spits van Ajax en AC Milan graag verkeert. Op deze plek komt hij tot bezinning en maakt hij notities - scores op de golfbaan bijvoorbeeld, en nieuwe inzichten na een potje squash. ,,Ik schrijf van alles op. Al sinds mijn kinderjaren. Alle doelpunten. Passeeracties. De uitslagen. Ik ben van nature wat vergeetachtig. Zo houd ik er greep op. Anders vervliegt het allemaal.'' In die zin moet u blij zijn met BASTA, waarin uw verhaal door Edwin Schoon zonder omhaal is vastgelegd. ,,Ik vond het leuk om te doen. Or denen. Ik heb inderdaad zo'n beet jes alles verteld wat ik me kon her inneren. Ook de keerzijdes, zoals de ziekte van mijn moeder, die na een hersenbloeding nog jaren heeft geleefd zonder dat ze nog goed kon communiceren. Mijn moeder is ook nooit in Milaan ge weest. Dat verhaal is net zo goed een onderdeel van mijn leven als de gewonnen finales. Het geeft le zers misschien ook houvast. Elk leven heeft zijn donkere kanten. Iedereen worstelt met schimmen uit het verleden.'' Wat heeft u van die situatie van uw moeder geleerd? ,,Het belang van geestelijk contact, van met elkaar praten en emoties delen. Fysiek contact is natuurlijk ook belangrijk, maar geestelijk contact heeft uiteindelijk veel meer waarde. Een aai of een om helzing betekent weinig als daar niet een verhaal bij wordt verteld. Mijn moeder leefde nog na die hersenbloeding. Maar het geeste lijk contact was verdwenen. Er viel niets meer te delen.'' U bent ook open over het slechte huwelijk van uw ou ders, en over hoe uw vader u voortrok ten opzichte van uw broer en zus. ,,Het is zo dat mijn vader minder naar mijn broer en zus, die zes en acht jaar ouder zijn, omkeek. Zo zagen zij dat, tenminste. En mijn moeder ook. Aan tafel leidde die situatie tot heftige discussies. Mijn broer riep dan tegen mijn vader: 'Ik ben ook nog je zoon, hoor!' En mijn zus zei zoiets van: 'Ik zal blij zijn als ik hier weg ben.' Er werd nooit gescholden of met spullen gesmeten. Daar waren we dan weer te netjes voor.'' ,,Dat ik profvoetballer werd, was voor mijn vader een geschenk. Als ik ging slapen, kwam hij altijd op de rand van mijn bed zitten. Dan GO ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 FOTO LEO VOGELZANG 'Het obsessieve is nu weg, eindelijk' LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63