Saskia Noort De Villa, schaamte over ziek zooitje Zo doen zij dat Het noorderlicht is in IJsland dé grote toeristenattractie EELD De volgende avond is het noorderlicht ook zichtbaar zonder jager 14 Nergens iemand bedacht dat het alle grenzen van fatsoen overschreed Kopje geven? Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Ja, die beelden uit De Villa waren vrij schokkend. Het programma waarin aanrandingen primetime op te levisie te zien waren, dronken meisjes in bed wer den belaagd door bronstige jongens, aangemoedigd door een redactie en programmamaker, met als doel meer betalende abonnees voor Videoland. Want onze Ne derlandse streamingdienst moet het hebben van dergelijke realitydatingshows als clickbait, vernam ik toen ik zelf een serie, geschreven met mijn vriend Jan Heemskerk, bij hen pitchte. Een serie die overigens werd afgekeurd, want je raadt het natuurlijk al, te grachtengordel. Nou, te grachten gordel is De Villa in ieder geval niet, hoewel er naar haar grote zus Temptation Island naar het schijnt vooral hogerop- geleiden kijken. Kennelijk laven wij ons maar al te graag aan keilamme jongeren die de strijd aangaan met hun lagere lusten. Ook ik, ik geef het toe, kon niet wachten op een nieuw seizoen, met nieuwe koppels die hun temptation aan gingen. De rolbevestigende clichés, de verleiding van opgepompt vlees, de tranen, de plaatsvervangende schaamte, het sadisme de ander te laten kijken naar beelden waarop wordt vreemdgegaan, de ontken ning, de hypocrisie waar mee over elkaar wordt ge oordeeld, het is waarom we graag soap kijken en liever nog naar reality. Om te kun nen concluderen dat jouw leven, hoe saai en voorspel baar ook, zo slecht nog niet is. Of juist om je hart op te halen: je bent niet alleen, er zijn er meer die er een ziek zooitje van maken. Dat de stekker uit deze programma's is getrokken, is natuurlijk volkomen te recht en per direct schaam ik me ook toe te geven hoe graag ik Temptation Island keek, liefst met de twitte- razzi erbij. Van De Villa zag ik slechts een aflevering en daar be leefde ik net zo weinig ple zier aan als de deelnemende vrouwen aan hun opgelegde computermatches. Stuitend was het gepor met stijve piemels tegen bijna bewus teloze lichamen, alsof de re dactie nog nooit van #Metoo gehoord had, maar het meest stuitende is dat deze serie de beeldbuis überhaupt gehaald heeft. Hier hebben mensen aan gewerkt. Het is gefilmd, ge monteerd, geregisseerd en ik neem aan uiteindelijk getoond aan de bonzen. Nergens heeft iemand bedacht dat dit niet kon, dat het alle grenzen van fatsoen overschreed, dat deze meisjes tegen zichzelf en de bronstige apen beschermd hadden moeten worden, in plaats van hen ten behoeve van de poen in een dergelijke staat de ether in te gooien. Nu pas, na toene mende kritiek van onder anderen Tim Hofman, vier afleve ringen te laat, blijkt de grote baas plots bijzonder veront waardigd over wat Blue Circle in elkaar heeft geflanst. Had hij het nooit gezien dan? Destijds bij het afwijzen van onze serie, kregen we te horen dat RTL/Videoland alleen nog maar programma's maakt voor de huisvrouw uit Assen en dat we dus met dat oog naar een aangeboden format moes ten kijken. Wellicht dat het gat dat nu valt gevuld kan wor den met een realityshow, waarin zes huisvrouwen uit As sen een weekje gaan huishouden op een party-eiland. Dat zou pas echt ongehoord zijn. Boven Groningen of Friesland valt heel soms het noorderlicht te zien, maar veel te weinig om er een toeristische attractie van te maken. Dat doen ze in IJsland anders. BOB VAN HUËT REYKJAVIK Je hebt iets essentieels ge mist als je niet ten minste een keer in je leven bent be toverd door de kleurige flar den van het noorderlicht. Iedereen die het beleefde zal het vertellen. Dat je voor het noorderlicht - ook wel poollicht genoemd - vaak in de snijdende kou naar de hemel moet staren tot je nekkramp krijgt, vergeten ze liever. Het noorderlicht wordt ver oorzaakt door een wind van energierijke deeltjes die af komstig zijn van de zon en door het magnetische veld van de aarde worden gevan gen. Voor aurora borealis moet je naar Scandinavië, Schotland of IJsland. Af en toe danst het boven Gronin gen en Friesland. Bij ons is de groene gloed te zeldzaam om er een business van te maken. IJsland is tegen woordig dé noorderlichtlo- catie, volgens een flinke pr- campagne. Het verschijnsel is inmiddels een van de be langrijkste redenen om naar geiserland te reizen. Maar Mensen die aan spinnenangst lijden konden de afgelopen dagen maar beter de Noord-Duitse stad Hannover mijden. Daar was een grote spinnen- en insectenbeurs. Deze volwassen Chileense vogelspin is een van de favorieten onder de liefhebbers. Ze zijn namelijk niet agressief. Een kopje geven kan dus best. foto peter steffen/dpa zelfs IJsland geeft geen ga ranties. Want bij bewolking blijft het gordijn gesloten. Ze maken het dus spannend als we in Reykjavik a raison van 60 euro per persoon be ginnen aan de Amazing Northern Lights Tour. Dat klinkt als iets van de Beat les: Magical Mystery Tour en Lucy in the Sky with Dia monds, in één trip. De noor derlichtjager heeft de laatste weerberichten bestudeerd. We vinden een donkere parkeerplaats, een uurtje buiten de stad. Tal van bus sen komen daar samen. Binnen een uur gaan groe nige hemelsluizen open. De zonnewind heeft er zin in. Aziaten uit de bus beginnen te klappen alsof dit men senwerk is. De volgende avond is het noorderlicht ook zichtbaar zonder jager. Zelfs boven de straatver lichting in hartje Reykjavik. En de volgende avond weer. Vanzelfsprekend is dit zeker niet. Soms heb je vette pech en moet je inderdaad zoe ken. Opklaringen in het ui terste noorden bieden dan kansen. Maar wel gevaar lijke, want volgens de IJs landse politie stellen toeris ten hun leven steeds vaker in de waagschaal voor het magische groen. Bucketlist- fanaten raken van de weg omdat ze naar de hemel sta ren in plaats van op te let ten. Vorig jaar zouden nach telijke ongelukken aan ne gen toeristen het leven heb ben gekost. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62