Verkeersboete vaak onterecht opgelegd Druk op Snel om vervolgen ambtenaren om toeslagen 5 Restaurantreview legt overspel bloot In sommige gevallen lijkt het tonen van geweld te helpen staand beeld zien, zonder bruikbare tips. Later toonden we wel een deel van het geweld en werd de zaak op gelost.'' Een andere zaak die Pols ervan heeft overtuigd om beelden in alle emotie naar buiten te brengen, is de gruwel moord op Caroline van Toledo. De apothekersassistente uit Oostvoorne werd in 2005 dood aangetroffen in de kofferbak van haar uitgebrande auto. Onderzoek wees uit dat ze nog leefde toen de auto in de fik werd gestoken. De kofferbakmoord werd een landelijke zaak, maar de dader bleef jarenlang onbekend. Het onder zoek beleefde een doorbraak door een uitzending van Opsporing Ver zocht, waarin de moeder van het slachtoffer een uiterst emotionele oproep deed. ,,Twee getuigen zaten die avond te kijken. Het verhaal van de moeder greep ze zó aan, dat ze met elkaar af spraken: als jij naar de politie gaat, doe ik dat ook. Het ging om mensen die dicht tegen het milieu aan zaten en de dader goed kenden. Zelfs zij kunnen dus over de streep worden getrokken. We kunnen stellen dat de zaak zonder hun verklaringen niet zo goed was afgelopen. Leon van M. heeft onlangs vijftien jaar cel gekre gen voor deze moord.'' ,,We willen de hulp van het publiek gaan inroepen bij het afpakken van crimineel vermogen. Waar bevindt zich het luxe motorjacht van de boef? Of waar heeft hij zijn vermogen ge stald? Meer dan voorheen willen we criminelen in hun portemonnee ra ken. We denken dat opsporingsbe richtgeving ons ook daarbij kan hel pen.'' Laurens Kok Den Haag Een deel van de partijen vindt het onterecht dat de Belastingdienst buiten schot blijft in de toeslagen affaire, waarbij mogelijk duizen den ouders ten onrechte werden behandeld als fraudeur. Dat blijkt uit een vertrouwelijke notitie van de griffie van de Tweede Kamer, bevestigen bron nen tegen deze krant. Er worden echter nog geen stappen onderno men om Snel en zijn ambtenaren daadwerkelijk te vervolgen, bena drukken zij. Het onderzoek richt zich op mo gelijke ambtsmisdrijven als mis bruik, het handelen in strijd met de wet en knevelarij, blijkt uit de no titie, in handen van RTL Nieuws en Trouw. Bij knevelarij draait het om willens en wetens onterecht geld opeisen bij burgers, precies wat is er is gebeurd bij de toeslagenaffaire. Daarbij werden toeslagen voor kindopvang stopgezet en terugge vorderd, terwijl de burgers er wel recht op hadden. Snel erkende voor de zomer dat de stopzetting van de toeslagen 'onrechtmatig' was. De interne notie is opgesteld naar aanleiding van het onderzoek door de commissie-Donner naar de affaire. Daarin adviseert oud minister Piet Hein Donner dat een groep van driehonderd gedupeerde ouders recht heeft op schadever goeding. De commissie wijt de fouten aan de Belastingdienst als geheel, zonder specifieke ambtena ren te benoemen. Ook Snel zei geen signalen te hebben gezien van mogelijke ambtsmisdrijven, en wil dus geen ambtenaren aanpakken. Snel wacht woensdag een zwaar debat over de affaire. De Kamer is niet alleen ontevreden over uitblij vende straf voor ambtenaren, maar moppert ook over de wijze waarop Snel de Kamer heeft geïnformeerd. WASHINGTON Tom Sietsema, res taurantrecensent bij de Ameri kaanse krant Washington Post, is on gewild betrokken geraakt bij een geval van overspel. Op de foto die bij zijn laatste be spreking stond, was volgens een le zeres haar echtgenoot te zien, ter wijl hij zat te eten met een onbe kende vrouw. Toen zij haar man confronteerde, gaf hij zijn buiten echtelijke affaire toe. De vrouw liet dat weten aan Amerikaan Sietsema, die het deelde op Twitter. De vrouw schreef hem: 'Ik dacht dat je het leuk zou vinden om jouw aandeel in dit drama te vernemen. Ik ben je dankbaar dat je dit bedrog hebt blootgelegd.' Pim Lindeman Enschede Uit gegevens van de Centrale Ver werking Openbaar Ministerie (CVOM), blijkt dat maar liefst 107.300 boetes onterecht zijn op gelegd. Het gaat om geldstraffen voor snelheidsovertredingen, door rood rijden, handheld bellen of een andere overtreding. Het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) deelde in 2018 zo'n 25.000 boetes per dag uit, oftewel 9,2 miljoen boetes in totaal. Die leverden de schatkist 754 miljoen euro op - als ze allemaal konden worden geïnd. Ruim 330.000 keer - nog geen 4 procent van het totaal - dienden burgers bij het CVOM bezwaar in tegen een boete. Van de 318.000 bezwaren die inmiddels zijn be oordeeld, werd ruim een derde toegekend. Dat betekent dat een boete niet hoeft te worden betaald, bijvoorbeeld omdat er onvol doende bewijs is of de boete aan de verkeerde persoon is opgelegd. In beroep en hoger beroep kwa men daar nog eens zo'n vijfdui zend boetes bovenop. Omdat verkeersovertreders ge middeld 75,57 euro moesten beta len, werd na de bezwaarprocedu- res dus een streep gezet door 8,5 miljoen euro aan boetes. Hoogleraar Henny Sackers van de Radboud Universiteit conclu deert 'dat er iets echt niet goed gaat'. „Dat is dan nog de meest def tige conclusie. We mogen van de overheid verwachten dat beslui ten richting burgers zorgvuldig Je kunt niet anders dan concluderen dat bezwaar maken zin heeft worden voorbereid. De praktijk is dat dit niet altijd gebeurt. Je kunt niet anders dan concluderen dat bezwaar maken zin heeft.'' Het aanvechten van een ver keersboete is een stap die maar weinig Nederlanders zetten, ziet jurist Mark Bergers. De eigenaar van het bedrijf Boete.nu heeft van het aanvechten van boetes zijn werk gemaakt. „Bezwaar maken is vaak zinvol.'' Wie denkt dat het laten aan vechten van een boete door een jurist kostbaar is, heeft het mis. Bergers doet het voor 12,50 euro. Zijn geld verdient hij door de pro ceskostenvergoeding, die wordt uitgekeerd aan burgers die juridi sche bijstand inschakelen in een bezwaarprocedure. zaterdag 30 november 2019 GO Wat zijn jullie toekomstplannen met opsporingsberichtgeving? De Tweede Kamer heeft infor matie opgevraagd over de mo gelijkheid om staatssecretaris Menno Snel (Financiën) of zijn ambtenaren strafrechtelijk te laten vervolgen. Een derde van alle verkeers boetes blijkt na bezwaar onte recht opgelegd. Bij ruim hon derdduizend Nederlanders viel vorig jaar een brief van boete bureau CJIB op de mat, terwijl ze niets hadden misdaan. —Henny Sackers, hoogleraar sanctierecht ▲-4 Opsporings- beelden van het afgelopen jaar, onder meer van de mishandelde conductrice, de bloedprikbende en Thijs H.. foto's POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5