75 jaar Bevrijding Een Joods meisje overleefde in de polder bij Hoek 10 Dit is het twintigste deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Adrie van Overdulve-de Kraker (1937) hoe ze in de Lovenpolder bij Hoek met het Joodse onderduikmeisje Marion haar slaapkamer mocht delen: ,,Ze was stil, verlegen. Donker haar. Gelukkig was mijn zus Janneke ook donker, dus dat waren we gewend." In de hal van het appartement in Terneuzen hangt het schil derij van het huis in de Lovenpolder bij Hoek waar ze opgroeide. Met een Franse kap, niet te missen. Net als het cer tificaat van de Israëlische Yad Vas hem-onderscheiding die in 1994 postuum aan haar ouders Jan en Adriana de Kraker werd toege kend. Zo stap je meteen na de voordeur het leven van Adrie van Overdulve-de Kraker binnen. Voor scholen en verenigingen vertelt ze graag haar verhaal. Ster ker nog, ze heeft er voor familie en vrienden een boekje van gemaakt. De titel Soldaten zonder uniform slaat op haar ouders. Zo werden ze genoemd door Aron, de latere echtgenoot van het Joodse meisje dat tijdens de Tweede Wereldoor log bij de familie De Kraker werd ondergebracht. Adrie noemt het boekje een ode aan haar ouders: ,,Met het opvangen van het meisje hebben ze onbewust iets heel bij zonders gedaan. Ik ben heel trots op hen." Hoe de opvang tot stand kwam? Natuurlijk was Adrie nog jong. Maar zelfs het begin van de oorlog, toen ze nog geen 3 jaar was, herin nert ze zich. Haar vader Jan was boerenknecht bij 'buurman-boer' Willem - Wullem - Jansen in de Lovenpolder tussen Hoek en Boe- rengat. Tijdens de mobilisatie werd hij opgeroepen en in Vlissin- gen gestationeerd. Bij de familie Harinck vond hij 's avonds wat huiselijkheid en gezelligheid. Hij leerde er één van de zonen ken nen, Rinus. De verwoestende brand van Middelburg maakte hij mee. Zonder helm zou hij er niet meer geweest zijn, vertelde hij la ter, er ketste een kogel op af. Enkele dagen na de capitulatie kwam hij naar huis. 'Gao t'em mao tegen', zei moeder Adriana - Jane in de volksmond. Dochter Adrie: ,,Op de dijk richting Boerengat za gen we hem komen, in uniform. Ik liep hard en viel op de zandige grindweg, allebei mijn knieën ge schaafd. Mijn vader mopperde een beetje, zette me op zijn schouders en zo kwamen we bij moeder aan de achterdeur." Jan den beer Vader Jan was iemand die indruk maakte op zijn kinderen - Adrie was de jongste van drie dochters. Eigenlijk had hij naar de am bachtsschool willen gaan, maar dat zagen opa en oma De Kraker niet zitten. Werken was het pa rool. In zijn vrije tijd deed hij aan houtbewerking. Naast en onder het schilderij in de hal heeft Adrie proeven van haar vaders be kwaamheid opgehangen: een ka binet en enkele stoelen, allemaal in mini-formaat. Hij maakte ook ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 GO Adrie van Overdulve-de Kraker in de hal van haar appartement in Terneuzen. Links het schilderij van haar ouderlijk huis in de Lovenpolder bij Hoek. Achter haar hangt het cer tificaat van de Israëlische Yad Vashem-onderscheiding die in 1994 postuum aan haar ouders werd toegekend. foto peter nicolai Opeens had Adrie er een zusje bij JAN VAN DAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58