Weer even thuis Pill mm Wwm 9 Aan het begin van je puberteit alles achterlaten is geen pretje. Dat weet Claudia Haak (45) maar al te goed. Ze verhuisde op haar 14de vanuit Hulst naar Overijssel. Dag vriendinnen, dag school, dag discotheek. 'rMm r *v 'Een trein had ik in Zeeuws- Vlaanderen nog nooit gezien. De treinreis was daarom al een hele belevenis' V* - air 1' •- A V 2* c\ - ••:-< „'Vi ;v.'V HANS PUIK Het leven van Claudia Haak en haar zusje Veerle kwam 31 jaar geleden op z'n kop te staan. In de twee-on- der-een-kapwoning aan de Dul- laertstraat 14 in Hulst genoten de meisjes van de schoolvakantie. „Ineens kwam mijn vader naar ons toe: 'Ik moet jullie iets vra gen'." Claudia vertelt het alsof ze die dag lang geleden herbeleeft. Ze is dan 13 jaar, haar zusje is twee jaar jonger. Haar vader vroeg hen: ,,Zouden jullie het erg vinden als we gaan verhuizen naar de andere kant van Nederland?" Gehoopte reacties als 'leuk', 'is goed hoor' of 'oh, waar naartoe precies?' bleven uit. ,,We vonden het vreselijk. Ver huizen, dat was het laatste waar we op zaten te wachten." Lastigste beslissing Het is inmiddels 2019 en Claudia spreekt met haar ouders veel over vroeger. ,,Mijn vader vertelde laatst dat het de lastigste beslis sing uit zijn leven was. Hij was werkzaam bij een bank in Hulst en kreeg het aanbod regiomana ger te worden in Overijssel. Bin nen 24 uur moest hij beslissen. In Zeeland was er geen enkel uit zicht op promotie. Mijn ouders kozen ervoor om alles achter te la ten en te vertrekken naar Olst, een dorp in de buurt van Deven ter." Claudia had het in Zeeuws- Vlaanderen prima naar haar zin. Als ze opsomt wat ze zoal mee maakte, klinkt het bijna als een gedichtenbundel met als titel 'vroeger was alles beter'. ,,Knikke- ren met de buurjongens op de op rit. Vogels, konijnen en kippen in de achtertuin en hond Cheeta in huis. Communie in de plaatselijke basiliek. Voetballen op het trap veldje. Twee vijvers in de straat, waar we in de winter konden schaatsen. Onbezorgdheid ten top." In huis vermaakte Claudia zich ook best. Ze had zelfs een verdie ping voor zichzelf. ,,Op de eerste verdieping waren drie slaapka mers en een badkamer. Op zolder hadden we een washok en een zolderkamer. Daar sliep ik, vanuit mijn kamer kon ik bij iedereen in de buurt de tuin in kijken. Ook had ik zicht op het trapveldje, waar ik vaak speelde. Soms stond ik minutenlang te turen naar kin deren die langer buiten mochten spelen dan ik." Het leven van Claudia en haar zusje speelde zich vooral af in en rondom de Dullaertstraat. Niet al leen het trapveldje, ook school was vlakbij. Kleuterschool 't Kwetternest stond in onze straat en ook basisschool Nobelhorst was op loopafstand." Op school had Claudia drie goede vriendin nen, met wie ze alles deelde. ,,We waren een jaar of 6 toen we zon der ouders naar school mochten lopen. We hadden geen enkel be sef van tijd en bleven die dag han gen in de speeltuin. Veel te laat kwamen we op school aan en alle vier moesten we in de hoek van de klas gaan staan. Thuis durfde ik niet te vertellen dat we zo gezellig aan het spelen waren dat we school helemaal waren vergeten." Camping Ook de vakanties verliepen ver trouwd. ,,Mijn ouders hadden een stacaravan op camping de Pan- nenschuur in Nieuwvliet. Vrijwel alle vakanties brachten we daar door, alleen rondom kerst bleven we thuis. Het leukste vond ik als 3 'mSfrWVK; k in de zomervakantie vriendinne tjes van school op de camping kwamen logeren." Sport was een belangrijk item binnen het gezin. ,,Het is ons met de paplepel ingegoten. Mijn ou ders waren allebei erg sportief. Zo keepte mijn vader in het eerste elftal van HVV'24 en later VV Clinge. En mijn zusje en ik gingen al op jonge leeftijd op tennis bij TC Hulster Ambacht." Allesbehalve saai Op een gegeven moment mocht Claudia zelf naar het centrum van Hulst fietsen. Daar woonden haar opa's en oma's. ,,Wat destijds ty perend was voor Hulst, is dat de winkels open waren op zondag. Er zaten mensen op terrasjes en er was zeven dagen in de week leven in de brouwerij. Je hoort wel eens dat in Zeeland niets te doen is, maar Hulst is allesbehalve saai." En toen brak de dag aan van de verhuizing. ,,28 juli 1988." Claudia weet de datum nog precies. Voor afgaand aan het definitieve ver- trek uit Zeeland ging de familie al een keer kijken waar het nieuwe huis in Overijssel kwam te staan. ,,Een trein had ik in Zeeuws- Vlaanderen nog nooit gezien. De treinreis was daarom al een hele belevenis." Afscheid nemen van vriendin nen viel zwaar en het vooruitzicht naar een dorp waar Claudia nie mand kende was ook weinig op beurend. ,,Wat ik misschien wel het ergste vond: ik kon niet meer naar Champs Disques. Dat was onze plaatselijke discotheek aan het Cornelis de Vosplein. Jaren lang keek ik er naar uit om daar heen te gaan. Was ik eindelijk oud genoeg, gingen we verhuizen. Ik ben er welgeteld twee keer ge weest, twee vrijdagmiddagen spe ciaal voor jongelui." Claudia woont inmiddels ruim 31 jaar in Overijssel en voelt zich er helemaal thuis. Ondanks het plotse vertrek uit Zeeland kijkt ze met veel waardering voor haar ou ders terug op haar jeugd. ,,Ik ben opgegroeid in een warm gezin. Mijn ouders hadden na de verhui zing veel aandacht voor ons. Ze begrepen dat het een grote stap was. Verhuizen doet iets met een kind, maar dankzij de betrokken heid van mijn ouders lukte het om te aarden in een nieuwe om geving. Soms zijn keuzes in het leven nou eenmaal niet eenvou dig." GO ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 Terug naar de plek van je jeugd 'Het ergste was: ik kon niet meer - - A rv>.. W - 'Jft - :.yi '»«.-• naar ae aisco V - .'.-I.:- ~ï,-' J-- K - - -"J - ..jju U;.;^ >V.' - ■w--" V *V-ï>s frïZJjr. li' sASi': Claudia Haak verhuisde 31 jaar geleden met haar familie van Hulst naar Olst bij Deventer. Ze is in Overijssel gebleven. foto hans puik liici 1 iciciiv vui 1 luiouc 0 1 jagi yuiuuun iiici naai laivai Olst bij Deventer. Ze is in Overijssel gebleven. foto hans puik naar Claudia als peuter met hond Cheeta bij het kippenhok in de ach tertuin van haar ouderlijk huis. foto privécollectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57