Ondine Komt die hele condoomautomaat van de muur In het nieuws Uit het nieuws Fuseliers springen de haven in Mooie pakjesavond voor Jahmelia DEZE WEEK IN Z. 'Een onwijs mooie ervaring Deze hulpsinten ben ik erg dankbaar' Sommige dingen moeten tussen opa en kleinzoon blijven 6 JOEL MOMMERS: THEOLOOG 9 CLAUDIA HAAKVOND VERHUIZING OP SNEAKERS VRESELIJK 10 ADRIE DE KRAKER HEEFTEEN JOODSE ZUS mm e automaat bij het Franse tankstation is goed voorzien. Tandpasta, onderbroekjes, hoofdpijn pillen, tampons en condooms: alles voor de im pulsieve reiziger, constateer ik gefascineerd. Zo heb ik ze in Nederland nog niet gezien. Ik ben niet de enige die het wonderlijke assortiment be studeert. „Automaten. Mooie dingen", zegt de man naast mij - type ruwe bolster, hart op de tong - met pretlichtjes in zijn ogen. ,,Mijn oudste broer had de gewoonte souvenirtjes mee te nemen uit de trein. Zo'n asbakje dat in de leuning zat. Een zeepdispenser. Hij had altijd een Zwitsers zakmes bij zich om schroefjes uit te draaien." Is dat geen vandalisme?, opper ik voorzichtig. ,,Nee joh! Kwajongensstreken! Ik wist niet beter, dat deed je gewoon. Dus op een dag loop ik met een paar vriendjes langs een condoomautomaat en ik zeg, zo heel stoer: 'Die neem ik mee voor mijn broer'. Ik klem hem in mijn armen, ei genlijk meer voor de show - komt het hele geval van de muur!" En, wat heeft hij ermee ge daan? ,,Aan mijn broer ge geven, natuurlijk! Was hij best blij mee, dan hoefde hij nooit meer om condooms als hij op vrijersvoeten was. Maar hij moest er nog wel geld in gooien." Die automaat die bij de toko hing, dat was ook een mooie, gaat hij verder. ,,Aan de zijkant zat een grote draaiknop. D'r zaten geen kroketten in, maar Indische snacks. Emping. Lemper. Kroepoek. Maïskoekjes. Maar ook ingrediënten. Mijn mid delste broer was heel braaf, maar die keer toch niet: hij had geld gepikt van mijn moeder. Een knaak of zo. Dacht-ie zichzelf even lek ker te kunnen trakteren. Hij koos iets wat hij niet kende: een bruinwit, plat broodje. Had je dat gezicht moeten zien toen hij er een hap uit nam! Onbetaalbaar! Tempeh was het, gefermenteerde rauwe sojabonen. Hij wist niet hoe snel hij het uit moest spugen!" De man schudt van het lachen. Hij veegt de tranen uit zijn ogen. ,,Ken je die automaten met een glazen reservoir waar kauwgomballen in zaten, of verrassingseieren? Van die din gen met een grote draaiknop aan de voorzijde waar je een munt in moet doen? Je draait naar rechts en hup, je prijs valt naar beneden. Gore snoepjes, plastic prullaria, je kent het wel. 'Nou', dacht ik, 'wat als ik naar links draai?' Daar had je wel wat brute kracht voor nodig, maar het ging. Wat bleek? Je kon bbjven draaien en dan bléven ze maar komen, de to verballen en plastic ringetjes! Nooit iets van gehouden hoor, alles weggegeven. Ze zijn er nog, die automaten. Ik heb het mijn kleinzoon voorgedaan. Hij was nog niet sterk genoeg. Blijven oefenen, heb ik gezegd." Ik kijk bedenkelijk. Hoe vindt zijn moeder dat? ,,Hahaha! Je denkt toch zeker niet dat zijn moeder dat weet? Sommige dingen moeten tussen opa en kleinzoon blijven. Ik heb hem gevraagd: 'Wat doe je ermee, als het lukt?' Weggeven, zei hij. Kijk. DMr gaat het om. Opvoed kundig helemaal verantwoord." Traditiegetrouw springen de nieuwe Fuseliers van 17 pantserin- fanteriebataljon GFPI uit Oirschot de haven van Colijnsplaat in na de beëdiging. Nadat de Fuseliers hun opleiding hebben afgerond, krij gen ze een koord. Dat koord wordt volgens de traditie natgemaakt door middel van een duik. Aan staande dinsdag is het weer zover. Korporaal Jan (foto) uit Gapinge maakte het zo'n tien jaar geleden mee. Hij herinnert het zich nog maar al te goed. ,,Het water was on wijs koud", lacht hij. ,,Ik vond het heel erg spannend en wist niet wat ik kon verwachten. Ik sprong het water in en had ook geen idee hoe ver ik moest zwemmen. Toen ik aan de kant kwam, maakte de wind het nog eens kouder. Je moet het ondergaan, maar als ik eraan terug denk was het een onwijs mooie er varing." Het natmaken van de koor den wordt op verschillende plek ken gedaan. De Fuseliers van de Charlie-compagnie doen dat altijd in Colijnsplaat. Het was voor Jan extra speciaal dat het in zijn eigen provincie plaatsvond. ,,Daardoor kon mijn vader erbij zijn. Het was echt een mooie, ceremoniële ge beurtenis." Dinsdag begeleidt Jan de nieuwe Fuseliers bij de beëdiging. ,,Dat is super mooi natuurlijk. Ik weet wat zij ondergaan en hoe ze er later op terug zullen kijken. Dat het koud gaat worden, weten ze. Maar je moet het ervaren." De ceremonie begint om 12.45 uur bij de Protes tantse Kerk in de Havelaarstraat. Bryan de Jonge (27) kan zijn doch tertje Jahmelia (foto) toch nog een hele mooie pakjesavond bezorgen. Nadat hij vorige week in de PZC vertelde dat hij bijna geen cadeaut jes voor zijn dochter kan kopen, kreeg hij veel reacties. De aanbie dingen van barbiepoppen en zelfs van een barbiehuis vlogen binnen. ,,Dat zag ik echt niet aankomen", zegt De Jonge. ,,Ik wilde aandacht besteden aan Actie Pepernoot van het Nationaal Fonds Kinderhulp. Ineens kreeg ik minstens acht aan biedingen van barbiepoppen en een barbiehuis. Door de inzendin gen kan mijn dochtertje cadeautjes krijgen op pakjesavond. Ik kan zelfs wat cadeautjes in haar schoen stop pen. Dat gaat ze zo leuk vinden. Deze hulpsinten ben ik erg dank baar." En dat is nog niet het enige. ,,Ik kreeg ook een aanbieding van mensen die als Piet langs zullen ko men op pakjesavond. Dat is natuur lijk helemaal leuk." Het betekent veel voor De Jonge dat er organisaties als Actie Peper noot zijn. Door de vele aanbiedin gen kan De Jonge nu ook nog wat betekenen voor andere acties en gezinnen. ,,Ik weet hoe het is om niks te hebben. Nu heb ik zo veel gekregen, daar wil ik andere kin deren ook blij mee maken. Ik heb contact gezocht met de Facebook- pagina Zeeuwse Mama's, waar zulk speelgoed goed terecht komt. Alles wat ik te veel heb, stuur ik daar naartoe." «IIOiBflliJ KTj D ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 GO Het bos in. KIEK! P12-13 6 Comments likes Wat leeft er op sociale media? 14 Saskia Noort De grenzen van fatsoen 18 Ik heb geleefd Dhjana was bekend bij de AIVD 22 Verslaafd aan gamen Nog een spelletje? 23 Wetenschap Complexe problemen oplossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50