RTL doet horrorfilm 'Sint' in de ban, omdat er Zwarte Pieten in voorkomen 5 dagen Vel uwe 4 INTERVIEW OFFICIER VAN JUSTITIE Beelden van verdachten worden steeds vaker door het OM openbaar gemaakt. ,,De samenleving is veranderd, er wordt meer van ons verwacht.' Ze bezorgen je de rillingen op je rug, de beelden van de 63-jarige conduc trice die in september bewusteloos wordt geslagen. De dader? Een zwartrijder die ze heeft aangespro ken in de trein. Als de conductrice uitstapt in Breda, is ze het voorval al bijna vergeten. Hij niet. Met ge balde vuist haalt hij vol uit tegen het achterhoofd van de vrouw, die door de harde dreun onmiddellijk in el kaar zakt. Lang niet elk beveiligingsbeeld bereikt de Rotterdamse officier van justitie Ernst Pols, die landelijke op sporingsberichtgeving in zijn porte feuille heeft. Meestal beoordeelt de regionale officier van justitie die beelden zelf. Maar in zo'n geval als van de conductrice wordt vooraf om toestemming van Pols gevraagd. ,,Het gaat hier om grof geweld, waar van ik niet weet of we dit vijf jaar ge leden hadden uitgezonden. Geweld tegen conducteurs en buschauffeurs is een actueel thema, dus ik heb ja gezegd. Maar niet voordat ik heb ge vraagd: hoe denkt die mevrouw er zelf over?'' Omdat zowel de conductrice als de NS akkoord waren, verschenen de beelden op 11 november in opspo ringsprogramma Bureau Brabant. Ze leidden tot hevige discussie over ge weld op het spoor. Ondanks alle op hef is de dader nog niet gepakt. Het is mooi als iemand overeen telefoontap zegt: 'Hé filmster, je was op tv! - - Toch is opsporingsberichtgeving een effectief recherchemiddel. Opsporing Verzocht scoort al jaren een oplos singspercentage van boven de 40 procent. ,,Het werd jarenlang be schouwd als een laatste redmiddel. Pas als een onderzoek op dood spoor was beland, werd de hulp van het pu bliek ingeroepen'', zegt Pols. ,,Dat is raar, omdat opsporingsmiddelen el kaar in een ideale situatie versterken. Dus zetten we opsporingsberichtge ving tegenwoordig sneller in. Het is mooi als iemand over een telefoontap zegt: 'Hé filmster, je was op tv! Dat is echt gebeurd trouwens.'' „Foutieve informatie nooit, dat mo gen we niet. Maar natuurlijk denken we na over strategieën om mensen te laten reageren. De informatie hoeft niet altijd volledig te zijn, als dat helpt om het doel te bereiken.'' ,,We houden geen cijfers bij, maar dat gevoel klopt wel. Er staat tegenwoor dig meer op video met goede beeld kwaliteit, dus kunnen we er vaker iets mee. Bovendien moeten we va ker dan voorheen uitleggen wat we hebben nagelaten in een onderzoek. Terecht luidt dan de vraag: er zijn ze ventien miljoen paar ogen, waarom zenden jullie die beelden niet uit? De samenleving is veranderd, er wordt meer van ons verwacht.'' ,,Stel, er is een schietincident en er liggen hulzen. Dan moet je weken lang wachten op de uitkomst van sporenonderzoek. Ga je wachten, met de kans dat je een spoor vindt, of zet je direct opsporingsberichtgeving in? Dat zijn onze dagelijkse di lemma's. En soms roept de buiten wacht 'Breng die beelden naar bui ten!' terwijl wij er belang bij hebben juist even in stilte te werken. Maar je kunt moeilijk tegen het publiek zeg gen: we staan al zowat naast de ver dachte.'' Hoe verleidelijk het ook is om de hulp van het publiek in te roepen, het Openbaar Ministerie moet elk beeld afwegen tegen de wet. Is het misdrijf ernstig genoeg om de beelden uit te kunnen zetten? Zijn er geen andere mogelijkheden om bij de dader te ko men? En: hoeveel van de beelden laat je zien? ,,Daar is nooit wetenschappelijk on- derzoek naar gedaan. We willen al tijd voorkomen dat we volksvermaak produceren. Het Dumpert-effect, waar een beeld viral gaat om alleen maar te lachen. De beelden van de zogenoemde kopschoppers, die ern stige mishandeling in Eindhoven uit 2013, zijn een eigen leven gaan leiden. Achteraf repareren kan niet meer, dus je moet altijd van tevoren afwe gen wat je uitzendt. We fileren de beelden daarom tot op de millise conde. Toch lijkt in sommige geval len het tonen van geweld te helpen. Neem een zware mishandeling in Hellevoetsluis. We lieten eerst stil- www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7<>cpg De zender heeft dat besloten omdat in de komische thriller uit 2010 Zwarte Pieten voorkomen. Ook een aflevering uit de reeks Flodder van Dick Maas waarin zulke pieten te zien zijn, zendt RTL niet meer uit. ,,De licentie voor Sint is vorige maand verlopen", legt een zegs vrouw uit. ,,Wij hebben niet ver lengd, omdat wij een 'schoor- steenpietbeleid' hebben. Al jaren. Dat is een bewuste keus, omdat we geloven dat Piet juist een on derdeel moet blijven van het sin- terklaasverhaal. De schoorsteen piet staat dicht bij de oorsprong en vinden wij een prachtig alter natief om ervoor te zorgen dat Piet niet verdwijnt van het toneel en tegelijkertijd een personage is waar alle kinderen, ongeacht hun afkomst, van kunnen genieten." Sint, waarin een demonische variant van de goedheiligman (gespeeld door Huub Stapel) mensen vermoordt, wordt nu uit gezonden door Veronica. De horrorfilm deed in 2010 flink wat stof opwaaien. Regis seur Johan Nijenhuis was boos op Maas omdat op de poster, die overal in het land in bushokjes hing, de demonische versie van de goedheiligman stond afge beeld. Dit zou slecht zijn voor kinderen, claimde Nijenhuis. Maas laat weten 'te snappen' hoe RTL tot het besluit is geko men. ,,Maar de meeste pieten in de film zijn verbrand, daar gelden volgens mij heel andere regels voor. In 2010 was er nog geen dis cussie over de kleur van Zwarte Piet.'' De filmmaker heeft een script liggen voor een vervolg op Sint. Hij kan nog niet zeggen welke kleur de pieten zullen heb ben. Overigens verklaarde om roepbaas Dominique Weesie donderdag dat zijn omroep Pow- Ned voortaan ook geen Zwarte Pieten meer toont. 4 dagen Duitse Rijn 3 dgn Brabant diner zaterdag 30 november 2019 GO Waarom het OM steeds vaker de hulp van het publiek inroept Koen Voskuil Rotterdam -Ernst Pols, officier van justitie Klopt het dat jullie soms foutieve informatie verspreiden om ver dachten uit de tent te lokken? Dit jaar verscheen het ene na het andere grote opsporingsbericht. Foto's van de voortvluchtige bios coopmoordenaar en van de Lim burgse moordenaar Thijs H., beel den van de bloedprikbende. Grijpt het Openbaar Ministerie vaker naar dit middel? Zet jullie dat onder een grotere druk? Levert het uitzenden van expliciet geweld ook meer tips op? Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting HILVERSUM RTL Nederland wil de horrorfilm Sint van regis seur Dick Maas niet meer uit zenden. Sfeervol hotel midden op de Veluwe. Tussen Hanzesteden Deventer en Zwolle! 4 nachten in 4* Fletcher Hotel Epe-Zwolle (8,0) —7 O 4 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, gebruik wifi en binnenzwembad In maart is de prijs 109,- p.p. Betaal bij aankomst! 3* Hotel Am Markt (8,1) I 4* Hotel de Korenbeurs, Made (7,8) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Vlakbij Keulen en Bonn ixainer (nooragerecnrj en §q Gratis wifi en parkeren I Gratis wifi en parkeren 3V»va lx diner (hoofdgerecht)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4