ZEELAND 13 m mengewerkt op het postkantoor." Zijn jaren op de levensschool in Rotterdam (,,Ik miste de natuur en fietste daarom vaak naar de Hoek- sche Waard'') liggen dan al achter hem. De Kooning woont op ver schillende plaatsen in Nederland en strijkt in 1995 neer in Biervliet. Feyenoord is dan al decennialang zijn grote liefde. ,,Toen Hoek in 2013 in de Kuip speelde was het wel even een dilemma voor me'', lacht hij. ,,Voor wie moest ik zijn?'' Wedstrijden van Hoek heeft hij nauwelijks gemist. ,,In februari speelden ze in Sneek, toen was ik er niet. Ik ben ook veel met spirituali teit bezig. Die dag was er een be langrijke spirituele lezing en daar wilde ik graag naartoe.'' Na uitwed strijden reist hij niet altijd te rug naar Biervliet. De wedstrijd bij VVSB begon bijvoor beeld pas om 18.00 uur. Probeer daarna nog maar eens met het openbaar vervoer op tijd terug in Zeeuws-Vlaanderen te komen. ,,Ik kan in Den Haag slapen, of in Zutphen of Breda, bij vrien den of familie.'' Hij vertelt altijd te genieten van de drie s'en: spanning, strijd en sensatie. In Harkema, waar Hoek met 6-0 verloor, was van spanning geen sprake. ,,Maar j e kunt niet zeg gen dat de spelers er niet voor heb ben gewerkt.'' Hij vertelt over de wedstrijd in januari toen Hoek met 1-2 won bij Quick Boys. ,,De adrena line gierde toen echt door mijn ade ren. Het was prachtig.'' Toch vond hij de thuiswedstrijd tegen de ploeg uit Katwijk, die in 3-3 eindigde, ei genlijk nog mooier. ,,Daar zat alles in, als we het over spanning, strijd en sensatie hebben.'' Na een thuiswedstrijd stapt Ste fan de Kooning steevast op zijn fiets en trapt zich terug naar Biervliet. ,,Dan sta ik vaak even stil en Jjl denk: ik heb vandaag nergens aan gedacht. Dat is wat voetbal me brengt. On derweg stop ik altijd even in De Braak man, in een heel mooi stukje, als je net Dow voorbij bent. De adrenaline voel ik dan nog, maar daar zakt het wel langzaam weg. Een nederlaag ben ik op die plek ook iets sneller vergeten. Het zelfde gebeurt als ik de toren van Biervliet weer zie. Voor mij is het voetbal echt een uitlaatklep. Naar uitwedstrijden neem ik altijd een tas met wat proviand mee en er zit ten ook altijd boeken in. Ik vind het fijn om in de trein te lezen of een leuk gesprek te voeren met mensen die ik niet ken. Ik heb daardoor de afgelopen jaren heel veel mooie mensen ontmoet.'' In paniek Met zijn NS-abonnement, dat 45 euro per maand kost, kan hij iedere dag weg. ,,Dan ben je goedkoper uit dan met de auto. Het openbaar ver voer is niet populair, dat weet ik. Maar als je de auto pakt, kun je ook in de file staan.'' Eén keer is hij te laat gekomen. Dat was vorig sei zoen bij de uitwedstrijd tegen Dovo, op de eerste speeldag. ,,Ik had aan de buschauffeur gevraagd waar ik over moest stappen. Hij was ver geten me in te lichten toen we daar voorbij reden. Daardoor was ik iets te laat.'' En hij is een keertje in pa niek geraakt, toen hij na een wed strijd op de terugweg verkeerd liep. ,,Het was al donker, dat had ik even verkeerd ingeschat. Maar ik kwam uiteindelijk nog wel op tijd bij het station.'' In oktober was hij ruim een uur voor de wedstrijd in Barendrecht, maar had hij moeite om de juiste route te vinden. ,,Ik ging te voet en liep verkeerd. Een man die op een dak zat wilde me helpen, maar de weg die hij uitstippelde leek mij niet te kloppen. Ik liep een stukje terug en kwam een vrouw tegen waar ik het eerder aan had ge vraagd. Ik breng je wel, zei ze. Ze ging samen met twee andere vrou wen naar RVVH. Ineens zat ik met drie vrouwen in de auto. Ze hebben me voor de ingang afgezet. In Har- denberg heb ik hetzelfde meege maakt. Mensen brachten me daar naar het complex van HHC.'' Stefan de Kooning: ,,Ik vond Pieter de Munnik echt een goede speler, net als Sam Ysebaert. En die Vlis- singer... Istvan Bakx, ja. Of Ferry Alfons, daar kon je van op aan. In het elftal van nu kijk ik graag naar jongens als Erwin Franse en Fabian Wilson.'' ,,Als hij opkomt, gebeurt er iets. En Reguillo Vandepitte is toch wel het cement van de ploeg. Toen Gert-Jan van Leiden geblesseerd raakte, had ik hem wel graag centraal achterin gezien.'' ,,Zicht krijgen op je eigen leven. Zicht krijgen op hoe je leven ver loopt en wat je bij kunt sturen. Het leven gaat altijd door. Ik ben ook heel erg geïnteresseerd in de inner lijke weg. Het mooiste wat je kunt bereiken is innerlijke vrede. Of ik dat heb? Ik ben op weg. Ik heb daar gesprekken over met mensen door het hele land. Ook via internet of per e-mail. Met voeding ben ik ook veel bezig. Ik ben verslaafd aan boe ken en lees er heel veel over. Ieder mens heeft wel een verslaving.'' ,,Dat is een interessante vraag. Mijn hart is er wel bij, maar ik weet niet of ik het een verslaving kan noe men. De lezingen van iemand als Hans Stolp (een pastor en auteur, red.) boeien me uitermate. Maar ik heb lezingen van hem laten lopen, omdat ik naar Hoek wilde. Die le zingen brengen me in hogere sfe ren, voetbal houdt me op aarde. Als het mijn tijd is, is het goed. Ik houd van mensen, de natuur en van voet bal. Ik realiseer me dat het op deze leeftijd ook zomaar afgelopen kan zijn. Als dat zo is, heb ik mooie jaren gehad.'' Mede dankzij de vele wedstrijden van Hoek, uit en thuis. 0 0 Rotterdam Centraal - Amersfoort 0 Ermelo het H Haarlem Amsterdam Amstelveen Ermelo Hilversum Alphen aan den Rijn Ouddorp Hationaal Park [DeBiesbosch Zienkzee Steenbergen Aankomst (J) 3.19 12'33 2* overstappen Vertrek 03 Barneveld Bij r Amersfoort overstappen in Sprinter naar Zwolle Niji Waalwijk s-Hertogenbosch Kaatsheuvel Breda CD Tilburg Veghel n Naar welke spelers van Hoek keek en kijkt u graag? U vertelde eerder al dat u veel bezig bent met spiritualiteit. Wat trekt u daarin precies aan? Is Hoek in zekere zin ook een verslaving voor u? Stefan de Kooning op het hoofdveld in Hoek. Vandaag reist hij met het openbaar naar Ermelo, om de derdedivisionist te zien spelen tegen DVS'33. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Sü 10:39 11:05 12:02 12:11 12.33 NS Intercity richting Leiden Centraal V Spoor 9 Linkerzijde uitstappen 26 minuten overstaptijd Spoor 14 NS Intercity V richting Groningen Spoor 2 Rechterzijde uitstappen Overstap op zelfde perron Spoor 2 NS Sprinter richting Zwolle V Spoor 1 inkerziide uitstappen zaterdag 30 november 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41