NIEUWS 3 Emoties lopen hoog op in Surinaamse rechtbank Drie doden bij aanslag op London Bridge De Krijgsraad in Suriname deed gisteren onverwacht uitspraak in het Decembermoorden proces. De veroordeling van Desi Bouterse was de apotheose van een emotionele dag. De emoties in de overvolle rechts zaal lopen hoog op. Nabestaanden huilen. Journalisten die vanwege de drukte niet in de rechtszaal kunnen zijn, worden gek van de spanning. Vanuit de rechtbank druppelen sporadisch berichten naar buiten. Het was voor Suriname gisteren een ongekend spannende dag. Urenlang is de Krijgsraad bezig met het voorlezen van het vonnis van Desi Bouterse, hoofdverdachte in het 8 Decemberstrafproces én president van Suriname. ,,Het ging tergend langzaam'', zegt nabe staande Romeo Hoos, voorzitter van het Comité Herdenking Slacht offers. Zijn neef,advocaat Eddy Hoost, was een van de slachtoffers. ,,Ik hoorde al snel dat de Krijgsraad voldoende bewijs had voor acht tenlasteleggingen. Toen dacht ik: hij kan er niet aan ontkomen.'' Rond half acht 's avonds Neder landse tijd komt het verlossende bericht. Bouterse wordt veroor deeld tot twintig jaar cel. Volgens de Krijgsraad is hij medeplichtig aan moord met voorbedachten rade. Hij gaf als bevelhebber op dracht de vijftien kritische Surina- mers - advocaten, journalisten, vakbondsleiders en ex-militairen - op 8 december 1982 op te pakken en in Fort Zeelandia te doden. Verschillende getuigen hebben verklaard dat Bouterse op het mo ment van de executies aanwezig was in Fort Zeelandia. Alle slacht offers zouden daar in zijn werkka mer één voor één aan hem zijn voorgeleid, waarna hij persoonlijk hun doodvonnis velde. Cruciaal was de verklaring van vakbondsleider Fred Derby. Hij is die nacht ook gearresteerd en naar Fort Zeelandia overgebracht, maar werd om onduidelijke reden vrijge laten. Derby overleed in 2001 maar hij liet wel een getuigenis achter over de gebeurtenissen. Hij verklaarde dat Bouterse 'beheerst en koelbloe dig' de beslissingen nam en dat van tevoren was afgesproken dat de slachtoffers zouden worden afge maakt. Bouterse heeft altijd ontkend dat hij bij de executies aanwezig was. Wel bood hij in 2007 zijn excuses aan voor de Decembermoorden, omdat hij destijds politiek verant woordelijk was. Bijna twintig jaar duurde de juri dische strijd. Gisteren exact twaalf jaar geleden was de eerste zitting. Het was een proces vol intimida ties, machtsmisbruik en tegenwer king door het kamp van Bouterse. De Krijgsraad kwam een jaar na de laatste zitting weer bijeen. Ieder een verwachtte dat de raad een da tum bekend zou maken voor de uit spraak. In plaats daarvan werden vonnissen uitgesproken. De zitting vond plaats onder strenge veilig heidsmaatregelen. De straat waar de rechtbank is gevestigd, was he lemaal afgesloten. Vijf scholen in de directe omgeving bleven dicht. Dat de dag begon met de vrijspraak van onder andere ex-militair Etienne Boerenveen, een van de be langrijkste verdachten, zorgde voor vertwijfeling onder nabestaanden. Het OM had 20 jaar cel geëist tegen hem, omdat hij onder meer een van de slachtoffers had overgebracht naar Fort Zeelandia, waar hij kort daarna werd doodgeschoten. Maar de veroordeling van Bou- terse maakt veel goed. Ik twijfelde even, omdat eerst twee verdachten werden vrijgesproken'', zegt Ro meo Hoost. ,,Maar er was geen ont komen aan voor Bouterse. Er valt een last van mijn schouders. Het is prachtig. Eindelijk, na 37 jaar wach ten.'' Strafpleiter Gerard Spong sprak tegen de Surinaamse radiozender ABC van een bijzondere dag voor Suriname'. ,,Ik ben buitengewoon verheugd. ,,Dit vonnis bewijst dat Suriname een rechtsstaat is en be schikt over moedige rechters. Dat kan alleen maar gevierd worden.'' Wat dit verder betekent, is ondui delijk. Bouterse rondt vandaag een staatsbezoek aan China af en vliegt door naar Cuba voor een staatsbe zoek. In theorie kan hij zichzelf nog gratie verlenen. ,,Het zou een got spe als hij dat zou doen, maar alles is mogelijk'', zegt Spong tegen ABC. Hoost verwacht dat Bouterse in hoger beroep gaat. Dat hij niet wordt aangehouden vindt hij min der belangrijk. ,,De feiten zijn be wezen. Deze straf staat. We hebben een president die veroordeeld is voor moord.'' TERREURLONDEN zaterdag 30 november 2019 GO 'Eindelijk een veroordeling na 37 jaar wachten' Tonny van der Mee Paramaribo II ..jurfl Desi Bouterse (archiefbeeld). Bij een aanslag in Londen zijn gistermiddag zeker drie doden gevallen, onder wie de dader. De Britse po litie schoot hem rond 15 uur dood op London Bridge nadat hij daar op voorbij gangers had ingestoken. Daarbij vielen twee doden en een aantal gewonden. Zijn motief was gister avond nog niet duidelijk, maar de politie behandelt het incident als terreur. De man had een nepbom om zijn lichaam gebonden. Op beelden is te zien hoe de dader eerst door om standers wordt overmees terd. Daarna komt er zwaarbewapende politie agent bij. Een omstander loopt weg met een groot mes, vermoedelijk van de dader. Op welk moment de man is doodgeschoten, is niet duidelijk. Ook in juni 2017 vond er een aanslag plaats op London Bridge. Toen reden drie mannen met een busje op voetgan gers in. Daarna staken ze in een uitgaanscentrum mensen neer. Er vielen acht doden. Grote foto: de plek van de aanslag. Vlnr: vluchtende mensen, patrouilles, en toekijkend kantoorperso neel. foto's afp, ap, epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3