ACHTER DE SCHERMEN M 9 De gele vrachtwagen van sondeermeester Kees Somers (52) uit Goes valt op, maar wat hij er in doet is voor de meeste mensen een raadsel. VAN DER STRAATEN www.vd-straaten.nl -v zaterdag 30 november 2019 Sondeermeester Kees So mers, geboren in Sluiskil, is overal in Zeeland al eens geweest. Inmiddels werkt hij al 12 jaar bij Van der Straaten B.V. en test hij de draag kracht van de grond door middel van boringen. ,,Puur per toeval rolde ik in deze baan", zegt hij. ,,Ik werkte als vrachtwagenchauffeur en was toe aan iets anders. Iemand wees mij op de vacature van son- deermeester. 'Was da dan?' vroeg ik mij toen af. Ik ging me inlezen en besloot te solliciteren. Toen ik werd aangenomen en het vak leerde, ging er een wereld voor me open." Bouwbedrijven geven de op dracht aan Somers om te testen wat voor grondlagen er onder het gras of onder de tegels verscholen liggen. Zo weten ze hoe diep de dragende lagen liggen en wat de bodem kan dragen. Eerst loopt Somers zijn rondje over het terrein. Met een GPS-sys- teem zoekt hij de exacte punten waar geboord moet worden. Wan neer hij de punten heeft uitgezet, bestuurt hij zijn vrachtwagen met een afstandsbediening precies tot boven het boorpunt. ,,Dit is een supermooie tech niek", zegt Somers. ,,Het is erg gaaf om hiermee te werken. Vroeger moest je gewoon rijden en moest een collega kijken en roepen of je in de buurt zat. Dit is veel makke lijker." De technologie is in de loop der jaren nogal veranderd, vertelt hij. ,,Nu geef ik alle gegevens automa tisch via de computer door. Vroe ger ging dat met papieren. Die moest ik 's morgens ophalen in Hansweert, en daar 's avonds ook weer terugbrengen. Als je in Goes woont, is dat niet heel erg handig." Vrijheid Het boren kan beginnen. Meter voor meter draait Somers een ijze ren stang op het boorpunt. Bij deze opdracht in Oost-Souburg moet de punt, die 18 ton kan duwen, 23 me ter de grond in. Kees Somers geniet duidelijk van zijn werk. ,,Deze baan geeft mij heel veel vrijheid", zegt hij. ,,Ik mag zelf bepalen wanneer ik wat doe. Er is niemand die op mijn vingers kijkt. Als ik mijn werk maar gewoon doe. Het rijden met de wa gen vind ik prachtig. Ik zit lekker al leen in mijn wagentje. Kacheltje aan, muziekje op en ik doe lekker mijn ding. Dit jaar heb ik al zo'n 31 kilometer de grond in geboord." Iedere meter moet op, maar ook weer van de boor gedraaid wor den. ,,Dat is het enige minpunt. Ik draai misschien wel 60 keer op een dag een stang erop en eraf. Maar zo heeft iedere baan wel wat." Uitzicht Het uitzicht verandert iedere keer. De ene keer is hij 's nachts aan het werk langs de A58, de volgende keer bij het winkelcentrum in Goes. ,,Ook heb ik de grond getest voor het CCXL-theater in Vlissin- gen", zegt Somers. ,,Waar de men sen nu zitten, heb ik dus geboord. Dat zijn wel gave dingen." Bij de vraag of hij ooit nog iets anders zou willen doen, kijkt So- mers raar op. ,,Waarom zou ik", zegt hij. ,,Ik geniet nog iedere dag en elke dag is anders. Dit werk is zo afwisselend. Nu sta ik in Oost Souburg, maar waar de vrachtwa gen mij morgen naartoe brengt? Ik heb nog geen idee. Dat zie ik van avond wel weer." i-STWAATMI Sondeermeester Kees Somers bestuurt de wagen met zijn afstandsbediening. foto dirkjan gjeltema Waar de vrachtwagen hem brengt, is Kees Somers aan het boren Koen Florusse Kees Somers draait een stang p de boor. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37