SALE 50% Verdachte in zaak Oostkapelle naar Pieter Baan voor onderzoek 5 NU TOT DE NOBELAER KORTING rupsvoertuigen moeten afleg- WATGEBEURTER? 16 miljoen kruiwagens Dat idee komt van Boskalis. De eerste resultaten zijn positief. „Ze ker 95 procent heeft de verhuizing overleefd", zegt Eric van Zanten, projectleider bij Rijkswaterstaat. ,,We willen dit in de toekomst ook toepassen bij het opspuiten van andere zandplaten in de Ooster schelde." Zoals de Slikken van de Dortsman, tussen Sint-Maartens dijk en Stavenisse. Die staan voor 2025 op de nominatie om opgespo ten te worden. Bescherming ,,Het Rijk wil dat we eerst het op spuiten van de Roggenplaat evalu eren", zegt Van Zanten. Als de werkzaamheden begin volgend jaar zijn afgerond, is de Roggen plaat klaar voor de komende 25 tot 50 jaar. Niet alleen is de toekomst van het wegrestaurant van de Oos terschelde daarmee verzekerd. Ook biedt de zandplaat dan weer optimale bescherming aan de kust van Schouwen-Duiveland. Het opspuiten van de Roggen plaat ging niet zonder slag of stoot. Dat werd door mosselkwekers tot aan de Raad van State, de hoogste rechter van Nederland, aangevoch ten. Die veegde de bezwaren begin dit jaar van tafel. Mosselkwekers vreesden voor schade aan de percelen. Boskalis heeft daar maatregelen voor ge troffen in de vorm van sensoren. Die registreren hoeveel stof onder water vrij komt bij het opspuiten. Is die stofconcentratie te hoog, dan neemt Boskalis maatregelen. Dat is vooralsnog niet voorgekomen. het een enorme logistieke uitda ging." Twee keer per dag wordt het vloed. Stijgt het water tot ander halve meter hoog. En moeten de machines, zoals de shovels, in veiligheid worden gesteld. Dat gebeurt op een ponton, een drijvende steiger. Ook is er een terp gebouwd als vluchtheuvel, mocht het onverhoopt mis'gSan. ,,De grootste afstand die de gen is 4,5 kilometer. Daar doen ze bijna driekwartier over." Bij Natuurmonumenten zijn ze blij met de red dingsactie van de Rog genplaat. ,,Het is de plek waar jaarlijks een miljoen kust- vogels hun buikje rond eten", zegt L*m boswachter Paul Begijn. ,,Voor de scholekster is deze plaat cruciaal. Het is net een lopend buffet met wormpjes en schelpdieren." Speciaal voor die en andere vo gels zijn 800.000 kokkels op gevist en verdeeld over de zandplaat, zodat het bo demleven sneller her stelt. Het was voor de tweede keer dat de geruchtmakende zaak in het open baar voor de rechter kwam. Zo'n 25 bewoners van Parc Zonnehove uit Oostkapelle en nabestaanden van het slachtoffer waren naar Middel burg gekomen. Net als in septem ber werd de zaak gisteren niet in houdelijk behandeld. Toch kwa men nieuwe details voorbij. Zo bleek dat de verdachte niet voldoende wil meewerken met onderzoeken door een psychiater en een psycholoog. De advocaat van de verdachte bestreed dat haar cliënt onwillig is en pleitte voor nieuwe gesprekken met de psychi ater. De rechter wees dat af. De ver dachte moet nu naar het Pieter Baan Centrum voor nader psycho logisch onderzoek. De onderzoeken naar wat er pre- cies op 24 mei is gebeurd lopen nog. Bekend is dat het 78-jarige slachtoffer in buik en borst is ge stoken. Maar met welk voorwerp dat is gebeurd, is nog onbekend. Wel zijn DNA-sporen van de ver dachte gevonden op de deurklink aan de binnenkant van de deur van het slachtoffer. De grote vraag is: was de verdachte in het apparte ment van het slachtoffer of is zijn DNA op een andere manier op de deurklink gekomen? Het onder zoek daarnaar is complex. Uit een recent rapport blijkt dat een relatief grote hoeveelheid DNA van de ver dachte op de deurklink zat. Op 21 februari komt de zaak op nieuw voor de rechter. zaterdag 30 november 2019 GO 'wegrestaurant' Roggenplaat De Roggenplaat is de grootste en meest waar devolle zandplaat in de Oosterschelde. Sinds de voltooiing van de Ooster- scheldekering in 1986 is de plaat door zandhonger flink geslonken. Van 1900 naar 1600 hectare. De plaat heeft een rijk bodemleven, vol kreeftjes, wormen, schelpen en schaaldieren. Een wegrestaurant voor veel vogels, zoals strandlo- pers, scholeksters en wul pen. En het is de belangrijk ste rustplaats voor zeehon den. De zandplaat werkt bovendien als golfbreker voor de Schouwse kust. Boskalis brengt 1,3 miljoen kuub zand naar de Roggen plaat. Vergelijkbaar met 16 miljoen kruiwagens. Dat noemen ze zandsuppletie. Zeven plekken worden en kele tientallen centimeters opgehoogd. Het gaat om een slordige 10 procent van de plaat. Een sleephopper zuiger zuigt het zand van de bodem, slaat het aan boord op en pompt het via lei dingen naar zeven vaste plekken op de plaat. De werkzaamheden zijn in ok tober gestart en zijn in ja nuari klaar. M De Roggenplaat in de Oosterschelde wordt op zeven plekken verhoogd. *MarcCain uitgezonderd De buurman die wordt verdacht van betrokkenheid bij de ge welddadige dood van een 78-ja- rige vrouw in Oostkapelle, wordt voor psychologisch on derzoek opgenomen in het Pie ter Baan Centrum in Utrecht. De man ontkent nog steeds. Zijn advocaat, Rivka Davidse, pleitte wederom voor zijn vrijla ting. De rechter wees dat ver zoek af. Jeffrey Kutterink Middelburg ooststraat 8, domburg, 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33