Cheyenne: geen spijt van Temptation Ifc II Lot Planbureau na twee jaar nog altijd niet bezegeld 4 Analyse OOSTERSCHELDE ZANDPLAAT O'Keefe heeft alle commotie rond de programma's Temptation Is land en The Villa de afgelopen da gen op de voet gevolgd. Zelf zegt de Zeeuwse 'nooit gepusht' te zijn. ,,Ik heb er de afgelopen dagen natuurlijk veel vragen over gekre gen, van hoe zit dat nou? Maar ik ben nergens toe gedwongen, je weet waar je aan meedoet dus daar stel je je ook op in. Wel is het zo dat ik een heel ander beeld had van het programma en dat ik af en toe dacht waar ik nu weer in be land was. Maar goed, je doet aan een programma mee dat niet over knikkeren gaat.." Zelf deed O'Keefe mee aan Temptation Island. Met twaalf an dere vrouwen moest de Zeeuwse proberen de hoofden van vier mannen op hol te brengen op het Thaise eiland Koh Samui zonder iemand in te lichten over de echte reden voor haar 'vakantie'. ,,Toen we daar aankwamen, zaten we eerst met twaalf vrouwen in een ruimte van vijf bij vijf met één badkamer en één toilet. Je kunt je wel voorstellen hoe dat er dan aan toegaat." De 'taak' van O'Keefe was om te stoken in de relaties van de vier mannen waarmee ze op het eiland zat. Maar na anderhalve week zat De echte reden waarom ik weg moest, weet ik nog steeds niet den ineens met zijn vijven naar huis gestuurd. Je kreeg je telefoon terug en werd naar het vliegveld gebracht. Verder moest je het maar uitzoeken. Van de televisie makers heb ik daarna nooit meer wat gehoord. Ik moest dus zelf maar zien thuis te komen. Nazorg of begeleiding was er verder niet." Geen spijt Toch heeft de Heinkenszandse geen spijt van haar deelname. ,,Ik zou het zo weer doen. Het is be langrijk dat je wel tegen kritiek kan. Toen ik voor het eerst na de uitzending boodschappen ging doen bij de Jumbo zag ik mensen fluisteren: 'Is zij dat nou?' Of als ik door Goes liep, staarden mensen me na. Je weet dat er commentaar komt dus daar moet je je voor af kunnen sluiten. Het was al met al een leuke ervaring." haar avontuur er al op. ,,De echte reden waarom ik weg moest, weet ik nog steeds niet. Eén meisje had verschrikkelijke heimwee en wilde naar huis. Ze kreeg ook woedeaanvallen. Dat zag je niet op tv maar daardoor moest wel het script worden aangepast. We wer- Het is de grootste reddingsactie in tijden. Die van de Roggenplaat. Zestien miljoen kruiwagens zijn nodig voor het herstellen van de grootste zandplaat in de Oosterschelde. Gebeurt er niets, dan gaat de plaat kopje onder. En verdwijnt het belangrijkste wegrestaurant voor kustvogels en zeehonden onder water. et is een vreemd beeld. Shovels, kranen en graaf machines in het midden van de Oosterschelde. Omgeven door water. Alsof ze werken aan een nieuw stukje land. Continu rijden ze af en aan met ladingen zand. Aange leverd door een vrachtschip dat honderdvijftig vrachtwagens zand per keer loost op de Rog genplaat, de zandplaat tussen Burghsluis en Zierikzee. Met acht kilometer breed, de groot ste plaat in de Oosterschelde. Zeven dagen per week, vier entwintig uur per dag gaat het werk door. En verhoogt uitvoer der Boskalis de zandplaat op ze ven plekken met 30 tot 100 cen timeter. Allemaal voor de vogels zoals de scholekster. Zodat die in de toekomst genoeg eten kunnen vinden op de plaat. ,,Doen we dit niet dan ver dwijnt de Roggenplaat lang zaam in de golven van de Oos terschelde", zegt Corné Appelo van Boskalis, dat de werkzaam heden in opdracht van Rijkswa terstaat en Natuurmonumenten uitvoert. Zandhonger Het probleem in de Oosterschelde heet zandhonger. Dat bedreigt niet alleen de Roggenplaat, maar alle platen en slikken. Bij storm woelen hoge golven het zand los en verdwijnt het in de geulen. Door de komst van de Ooster- scheldekering is de vloedstroom niet krachtig genoeg meer om het zand terug te brengen. Het gevolg: honderd voetbalvelden aan slik ken en platen die jaarlijks verdwij nen. Aan Boskalis de taak om de natuur een handje te helpen. In de Roompotgeul, voor de kust van Noord-Beveland, zuigt een sleephopperzuiger het zand op. Slaat het aan boord op en pompt het via een leidingstelsel naar ze ven vaste plekken op de plaat. De werkzaamheden zijn in oktober gestart en vermoedelijk in januari klaar. Boskalis heeft ruime erva ring met zandsuppleties, zoals het opspuiten ook wel wordt ge noemd. Zoals enkele jaren terug voor de Oesterdam. ,,Toch is dit compleet anders", zegt Apello. „Vanwege het getij is Vanwege het getij is het een enorme logistieke uitdaging Op 24 januari 2018, een dag na de presentatie van De Staat van Zeeland, barstte de bom. De PZC toonde aan dat een van de belangrijkste conclu sies van het rapport - dat er sprake is van een 'ware leegloop' van het Zeeuwse platteland - gebaseerd was op verkeerde cijfers. Dat bleek koren op de molen van Statenleden. Die waren al langer kri tisch over de opsteller van het rap port, het ZB Planbureau. Behalve dat er twijfel was over de meerwaarde van de rapporten vonden zij dat de onderzoekspoot van de ZB zich te veel opwierp als beleidsadviseur, in plaats van zich tot de feiten te beper ken. De provinciale politici verdron gen zich om te benadrukken dat er snel een discussie moest komen 'over nut en noodzaak van het Planbu reau'. Daarmee leek het lot ervan op korte termijn bezegeld. Toch werden, volgens aloud Ne derlands gebruik, eerst onderzoeks bureaus aan het werk gezet. APE lichtte De Staat van Zeeland door en Berenschot adviseerde in november om samen met het CBS een Regio naal Data Center (RDC) te vormen. Het Planbureau zou daarin opgaan. De Statenleden trapten prompt op de rem. Eerst moest maar eens in kaart worden gebracht aan welke data er behoefte is in Zeeland. Ook was de vraag hoe zo'n RDC vorm zou moeten krijgen. Data-alliantie Nieuwe onderzoekers gingen aan de slag. Gisteren - een jaar na het Be renschot-advies - presenteerden Kwink Groep en Proof Adviseurs hun 'tussenrapportage'. De conclu sie: in plaats van een nieuwe organi satie te vormen moeten diverse, nog te bepalen partijen gaan samenwer ken in een 'data-alliantie', met per thema 'netwerken'. Hoe dat er in de praktijk eruitziet, bleef moeilijk voorstelbaar, mede door alle consultantsjargon. Naar mate de presentatie vorderde, wer den de Statenleden steeds ongemak- kelijker. Want hoe zat het nu met het Planbureau? Daar was het toch alle maal om begonnen? Volgens gedeputeerde Anita Pijpe- link zijn alle opties nog open: het Planbureau blijft bij de ZB, gaat zelf standig verder of wordt elders onder gebracht. De adviseurs houden het er voorlopig op dat het bureau een 'na tuurlijke stakeholder' in de data-alli antie is. Zo duurt de onzekerheid voor de zes medewerkers van het Planbureau voort. Provinciale Staten moeten me dio maart de knoop doorhakken over de 'verkenning' van Kwink en Proof. Niemand zal vreemd opkijken als wordt besloten tot een vervolgonder zoek. zaterdag 30 november 2019 Cheyenne O'Keefe (22) uit Heinkenszand was als verleid ster te zien in het laatste sei zoen van Temptation Island VIPS. Ze is de enige Zeeuwse die ooit heeft meegedaan aan het reality-programma waarin relaties op de proef worden ge steld. En waarschijnlijk ook de laatste. RTL stopt (voorlopig) met het uitzenden van het genre 'guilty pleasure', nadat in een ander programma sprake was van grensoverschrijdend gedrag. ,,Je weet waar je aan meedoet.'' Maurice Steketee Heinkenszand -Cheyenne O'Keefe Reddingsactie voor Timo van de Kasteele Burghsluis Paul Begijn, Corné Appelo en Eric van Zanten foto's sandra SCHIMMELPENNINK -Corné Appelo van Boskalis Na alle ophef rond De Staat van Zee land leek de pro vincie snel korte metten te maken met het ZB Plan bureau. Nu, bijna twee jaar later, is het lot ervan nog altijd onduidelijk. Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32