'Ik ga nog meemaken dat we zonder olie zitten' 'Ik blijf zeker hier in Zeeland wonen' 'Het is mooi dat je kunt blijven leren' hier ZEELAND 3 zaterdag 30 november 2019 Naam: Berend van der Meer (23) Woonplaats: Vlissingen Hoe vind jij dat het nu gaat in Nederland? ,,Er wordt in mijn ogen niet naar de belangrijke dingen gekeken. Het gaat alleen maar over dis cussies als die van de Pieten, maar daar kun je nooit ieder een tevreden over krijgen. Er worden geen knopen doorgehakt. Onder tussen blijft de zeespiegel stijgen en raakt de olie op." Zit je goed in je vel? ,,Als student heb ik het best goed. Ik zit zelf nog in het oude studen tentraject, maar voor de leerlingen die nu in het leenstelsel zitten, is dat niet eerlijk." Waar zie jij jezelf over 10 jaar? ,,Nu studeer ik sportkunde, maar daar zie ik mijzelf niet in werken later. Tegenwoordig zitten oplei dingen zo in elkaar dat je er veel mee kunt. Maar ergens in gespeci aliseerd ben je niet. Dat wil ik zelf wel gaan doen." Heb je vertrouwen in de toe komst? ,,We hebben volgens mij nog voor zo'n 50 jaar aan olie over. Dus ik denk dat ik het mee ga maken dat we zonder zitten. Dan moet je al ternatieven vinden. En het zou goed zijn als het leenstelsel afge schaft wordt. Dan worden jonge ren meer gestimuleerd om te gaan studeren." Naam: Anderd van den Bosse (20) Woonplaats: Arnemuiden Hoe vind jij dat het nu gaat in Nederland? ,,Ik denk dat het goed gaat, maar het kan altijd beter. Dat de politiek meer geld wil stoppen in de zorg en defensie, vind ik goed. Dat is in mijn ogen echt nodig. Als het zo door blijft gaan als nu, gaat het over een aantal jaar heel erg achteruit." Zit je goed in je vel? ,,Op school gaat het prima. Ik doe nu de oplei ding ICT en kan daarin echt mijn ding doen. Ik krijg genoeg kansen." Waar zie jij jezelf over 10 jaar? ,,Veel naar de toekomst kijk ik nog niet. Je kunt plannen maken, maar of ze uit zullen komen weet je nooit. Later zie ik mijzelf zeker in de ICT werken. In Zeeland is het superfijn wonen, dus ik blijf zeker hier." Heb je vertrouwen in de toe komst? ,,Wat ik jammer vind, is dat ik het steeds meer zie gebeuren dat christelijke aspecten in de samen leving verdwijnen. De zondags rust bijvoorbeeld is over drie jaar weg, denk ik. Daar maak ik mij zorgen over." Isabelle de Klerk (links) en Hatidza Sabanovic. foto's lex de meester Naam: Hatidza Sabanovic (20) en Isabelle de Klerk (22) Woonplaats: Middelburg en Oost-Souburg Hoe vind jij dat het nu gaat in Nederland? Isabelle: „Eigenlijk zijn wij een uitzondering op de regel. Vorig jaar begonnen we op de pabo. Omdat we de rekentoets niet haalden, moesten we stoppen. Nu doen we een deel tijdopleiding tot we weer aan de pabo mo gen beginnen. Ik voel me wel heel erg veilig hier." Hatidza: ,,Er zijn tegenwoordig veel discus sies, maar die blijf je hebben. Ik snap dat ie mand zich gekwetst kan voelen, maar we moeten het iedereen naar de zin maken. Dat gaat wat dat betreft heel goed hier. We den ken echt aan elkaar. Wat ik ook goed vind, is dat je hier kan blijven leren. Zo hebben wij ie mand in de klas zitten die 65 jaar oud is." Zit je goed in je vel? Isabelle: „Inmiddels wel weer. Ik had even een dipje doordat ik van de pabo af moest. Nu gaat alles goed. Ik heb naast mijn werk en school genoeg tijd en kansen om leuke din gen te doen." Hatidza: „Ik ben nu lekker aan het werk als onderwijsassistent. Dat doet mij erg goed. Ik ben erg blij met de kansen die ik krijg op werk en school." Waar zie jij jezelf over 10 jaar? Isabelle: „Dan werk ik in het onderwijs, hoe dan ook. Ik zal nog even moeten wachten tot ik weer aan de pabo mag beginnen. Het zal dus nog even duren. Ik heb er genoeg vertrouwen in dat ik voldoende in komen zal hebben om mezelf te kunnen onderhou den en leuke dingen te kunnen doen." Hatidza: „Ik moet nu twee jaar een deeltijdoplei ding volgen tot ik weer de pabo kan doen. Het duurt dus nog even, maar ik ga er zeker in door. Over tien jaar ben ik juf." Heb je vertrouwen in de toekomst? Isabelle: „Ik maak me wel zorgen over de reken toets. Er moet natuurlijk een bepaald niveau zijn waar een leraar aan moet voldoen. Maar er moet onderscheid gemaakt worden tussen basis- en voortgezet onderwijs. Ik moet aan beide nor men voldoen, terwijl ik op een basisschool aan het werk wil. Daardoor is de toekomst in het onderwijs voor mij onzeker." Hatidza: „De toelatingseisen om het onder wijs in te kunnen, moeten in mijn ogen min der hoog zijn. Er zijn zoveel mensen die heel goede leraren zijn en die het lerarentekort op kunnen lossen." fijn, maar het moet beter ••••••••••••••••••••••••••••••••at

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31