Zwin College, Pontes Zierikzee en Calvijn College krijgen extra geld Roggenplaat in Oosterschelde Hoek-supporter Stefan de Koning Met grote netten renden hulpverleners van verschillende vogelopvangen gisteren door Park Toorenvliedt in Middelburg. Ze probeerden een roboteend te vangen, die een met olie besmeurde vogel nabootste. Bij Vogelopvang De Mikke vond een cursus 'eerste hulp bij olievogels' plaats. Een belangrijke les: benader de vogel rustig. Ragna Marckmann (foto) slaagde in de missie. De grootste reddingsactie in tijden gaat naar de uitduels met het openbaar vervoer zeeland 12 Cornelleke Blok Vlissingen Slob wil 'geïsoleerde' brede scho lengemeenschappen in krimp- regio's helpen. Het gaat om scholen die minder dan 1200 leerlingen hebben en waar in de buurt geen soortgelijke school is. Met extra geld wil Slob voorkomen dat in be paalde regio's straks helemaal geen onderwijsaanbod meer is. Het extra geld bedraagt twee tot vier ton per schooljaar. Hoe kleiner de school wordt, hoe hoger het bedrag. De minister wilde de regeling aanvan kelijk voor vijfjaar aanbieden, maar in een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij nu dat het om structu rele extra financiering gaat. Daarmee geeft de minister ge hoor aan een oproep die de Zeeuwse middelbare scholen, ge deputeerde Harry van der Maas en burgemeester Marga Vermue van Sluis (als voorzitter van de Vereni ging van Zeeuwse gemeenten) be gin vorige maand deden. Ze luid den in een brief de alarmbel over het voortgezet onderwijs in Zee land: als de regeling voor krimp- scholen niet structureel zou wor- den, dan zouden scholen alsnog op houden te bestaan. Naar aanleiding van de brief heeft een afvaardiging van het ministerie een gesprek ge voerd met enkele Zeeuwse school leiders. Volgend jaar hebben we al een miljoen minder, doordat het leerlingaantal krimpt In de brief uitten de Zeeuwse scholen ook zorgen over een nieuw vereenvoudigd bekostigingsmodel voor het voortgezet onderwijs, dat in 2021 ingaat. Dat zou nadelig uit pakken voor de Zeeuwse middel bare scholen: ze moesten het met 3,1 miljoen euro minder doen, bere kende Guus Hagt, voorzitter van het Zeeuws Bestuurdersoverleg Onderwijs. Per saldo zou het Zeeuwse onderwijs er dan flink op achteruitgaan. Slob heeft het nieuwe bekosti gingsmodel aangepast, na overleg met het voortgezet onderwijs. Dat nieuwe voorstel pakt minder on gunstig uit voor de Zeeuwse scho len: zij leveren straks in totaal 2,1 miljoen euro in. Maar voor som mige individuele scholen heeft het forse nadelige gevolgen. De Mondia Scholengroep, waar Hagt bestuur der van is, krijgt bijna zes ton min der. ,,En volgend jaar hebben we al een miljoen minder inkomsten, doordat het leerlingaantal krimpt", zegt Hagt. Royaal De Zeeuwse scholen willen de ne gatieve gevolgen voor het Zeeuwse onderwijs nogmaals aankaarten in Den Haag. Mogelijk kunnen de middelbare scholen wel profiteren van een subsidie voor samenwer kingsplannen. De Walcherse mid delbare scholen en Scalda tekenden onlangs een samenwerkingsover eenkomst voor het technisch on derwijs. Hagt: ,,Dat zouden we bijvoor beeld ook kunnen toepassen op zorg en welzijn of andere sectoren. Met geld voor zulke plannen wil het ministerie royaal zijn." It zaterdag 30 november 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 Slob trekt knip voor krimpschool Het Zwin College, het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee en de Thoolse vestiging van het Calvijn College krijgen structu reel extra geld van onderwijsmi nister Arie Slob. Dat schrijft hij in een voorstel aan de Tweede Kamer. Toch gaat de vlag in het Zeeuwse onderwijs nog niet uit. - Guus Hagt, bestuurder Mondia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29