Formule 1: top en flop van 2019 23 in de ploeg en zijn ambities voor de komende seizoenen ,,Een beetje wel, ja. Dat moet ook wel op dit niveau. Je zit urenlang alleen op de fiets tijdens trainin gen, je moet jezelf pushen tot de grenzen van je lichaam. Verder kan ik me goed afsluiten en zit ik soms wel in mijn eigen wereldje. Zeker in mijn eerste jaren als ren ner. Ik had niet altijd door hoe dingen werkten. In het wielren nen was alles nieuw voor me. En ik was soms een beetje verstrooid. Ik denk wel dat sommige mensen toen dachten: wat een aparte gast is dat.'' ,,Met Robert heb ik nooit een heel goede band gehad. Dan draagt een etentje ook niet veel bij. Het is niet dat we ruzie hebben gehad, maar het klikte niet. Ik weet nog dat we bij elkaar op de kamer lagen bij mijn eerste profkoers, de Ronde van Californië. Ik stond op een ge geven moment een beetje uit het raam te kijken. Niks bijzonders, ik keek naar de lucht. Robert vroeg: 'Wat doe je?' Ik zei: 'Niks, ik kijk uit het raam.' Keek-ie me aan alsof ik gek was. 'Hoezo? Waarom kijk je uit het raam?' Hij snapte het niet. Daarna hebben we niet zo heel vaak meer bij elkaar op de kamer gelegen.'' ,,Ergens wel, ja. Ik had niet het idee dat het qua uitslag mijn beste grote ronde ooit zou zijn. Ik ben er een paar keer dichtbij geweest. In de Tour van 2013 deed ik tot de laatste dagen mee om het podium. En in 2016 viel ik twee dagen voor het einde, toen ik tweede stond. Dat was dé kans om op het po dium van de Tour te komen, want ik had nog een minuut speling op de nummer 3. De kans dat ik ooit nog zo dichtbij kom, is een stuk kleiner. Daar moet je realistisch in zijn." ,,Het niveau is hoger, zeker in de breedte. Tegenwoordig heeft elke ploeg twee of drie goede klasse mentsrenners. Het is veel professi oneler geworden. Het gaat meer om details. Dat merk ik ook bij mezelf. Ik ben veel meer met voe ding gaan doen. Alles biologisch, veel minder suikers. In de eerste jaren at ik een bruine boterham en dat was het. Je hebt je radiootje in je oor, je voeding is voorgepro grammeerd. De charme is er op dat gebied een klein beetje af.'' ,,Ik heb nooit te klagen gehad over aandacht. Zeker niet na de Tour van 2013. Nu is het wat minder. Er zijn zoveel goede Nederlandse renners en ik rijd niet voor een Nederlandse ploeg. Ik vind het niet erg, ik heb nooit in het mid delpunt van de belangstelling wil len staan.'' ,,De ploeg wil blikvangers hebben om fietsen te verkopen, dat snap ik wel. Een renner als Contador pakt meer publiciteit dan ik. Voor mij is het niet zo'n probleem. Dit jaar kwam Porte erbij en had ik het beste jaar van mijn carrière. Vol gend jaar komt Nibali. We hebben een verdeling voor de grote koer sen gemaakt. Ik rijd de Tour voor het klassement, Nibali gaat naar de Giro. Waarschijnlijk doen we sa men de Vuelta. Ik niet voor het klassement, maar voor de ritzeges. Richie (Porte, red.) gaat ook naar de Tour voor het klassement. Ver der focus ik me nog meer op de eendagswedstrijden, omdat die het afgelopen jaar zo goed gingen. De grote droom is een kampioen schap winnen. Ik zou heel graag een jaar zo'n trui willen dragen.'' ,,Het hangt er erg van af welk ni veau ik haal en hoe leuk ik het vind, maar ik ga de komende jaren zeker niet stoppen. Ik heb het ge voel dat ik nog behoorlijk wat jaartjes mee kan. Misschien omdat ik laat begonnen ben met koersen, omdat ik frisser in mijn hoofd ben dan renners die al bij de jeugd wedstrijden reden. Het lijkt me bijvoorbeeld ook gaaf om de Ronde van Vlaanderen en drie grote rondes in een jaar te rijden, over een jaar of drie. Ik voel me niet oud. Er zit nog genoeg rek in.'' Lewis Hamilton: Draaide op weg naar zijn zesde wereldtitel een angstaanjagend sterk seizoen en kan morgen zelfs zijn eigen pun- tenrecord aanscherpen bij een zege in Abu Dhabi, waar hij zijn 250ste race rijdt. Scoorde als enige coureur in alle races WK-punten. Max Verstappen Honda: Een droomhuwelijk. Aanvankelijk ge- start met enige voorzichtigheid, maar na nog geen jaar is het dikke liefde. Drie zeges, twee keer pole- position. De Japanse betrouwbaar heid, gemixt met steeds meer snel heid, heeft hem zijn beste jaar in de Formule 1 gebracht. Normaal ge sproken sluit hij morgen af als nummer 3. Als kroonprins die steeds harder op de deur van de ko ning klopt, gelooft hij nu ook dat hij volgend jaar serieus een kans maakt, dankzij Honda. Charles Leclerc: Net zo oud als Verstappen (22) en de logische kan didaat om jarenlang om titels te vechten met de Nederlander. Le- clerc draaide in zijn eerste jaar in een topauto een sterk seizoen. Wat hij liet zien in zijn Ferrari was in- drukwekkend: zeven keer polepo- sition, winnaar in België en nu al onsterfelijk in Italië na de 'thuis zege' op Monza. a Na nog geen jaar is het inmiddels dikke liefde tussen Verstappen en Honda Daniel Ricciardo: Hij lacht nog steeds veel en breed, maar dan vooral als hij zijn banksaldo checkt. Reken maar dat zijn racehart huilt. Dat hij weg wilde uit de schaduw van Verstappen, was te begrijpen. Maar dat de Australiër de wereld vervolgens wilde doen geloven dat hij bij Renault een sportieve verbe tering zag, was ronduit bespottelijk. Een vierde plaats in Italië, beter werd het niet voor Ricciardo. Voor een coureur die lang als titelkan didaat werd gezien, heeft hij zijn carrière lelijk misvormd. Sebastian Vettel: Vier keer we reldkampioen met Red Bull, maar bij Ferrari bleek hij nooit de verlos ser die ze dachten te hebben ge haald. Voor het eerst sinds 2014 (Ricciardo bij Red Bull) dreigt Vet- tel in punten te worden afgetroefd door zijn teammaat (Leclerc) en dat zegt alles over de fase waarin de 32- jarige Duitser is beland. Een vete raan op zijn retour. Drie uitvalbeur- ten in de laatste vijf races maken het er allemaal niet beter op. Teamsprinters blijven winnen Vos terug in de cross na pauze Groener langer in Duitsland zaterdag 30 november 2019 GO zit genoeg rek in' Robert Gesink nodigde je ooit uit voor een etentje om je beter te leren kennen toen jullie alle bei kopman waren bij Rabo. Maar na het toetje was hij nog geen steek wijzer. In je derde grote ronde ooit werd je vierde, in de Vuelta. Je was 24. Dacht je toen dat je ooit een grote ronde zou winnen? Wat is er veranderd in de twaalf jaar dat jij prof bent? Voel jij je weleens ondergewaar deerd in Nederland? Als je vijfde wordt in de Giro, vinden we dat tegenwoordig doodnormaal. Hoe is dat binnen je ploeg Trek? Daar ben je nooit de onbetwiste kopman geweest. Ze haalden Contador en Porte, en nu Nibali. Je werd deze week 33. Hoe lang fiets jij nog? Nog één race te gaan. Tijd om voorzichtig de balans op te maken. Wie waren de winnaars en verliezers van Formule 1- seizoen 2019? Arjan Schouten Abu Dhabi WINNAARS VERLIEZERS WIELRENNEN De Neder landse baanrenners heb ben in de derde wereldbe kerwedstrijd opnieuw goud gepakt op de teamsprint. Roy van den Berg, Harrie Lavreysen en Jeffrey Hoogland, regerend we reld- en Europese kampi oenen op dit onderdeel, waren in Hongkong opper machtig. Het was de derde wereldbekerzege van de teamsprinters dit seizoen. In de finale tegen Duitsland kwam het trio tot een tijd van 42,271 seconden, ruim een seconde sneller dan de opponent. Het brons was voor Frankrijk. WIELRENNEN Marianne Vos (foto) maakt op 7 de cember in het Belgische Essen haar rentree in het veld. De zevenvoudig we reldkampioene wil in elk geval bij zeven crossen aan de start verschijnen. ,,Ik heb ervoor gekozen om na afloop van het wegseizoen een break te nemen en tijd te pakken voor de opbouw naar de cyclocross", aldus Vos (32). ,,Het is daardoor een wat kort crossseizoen geworden.'' Ze won vorig jaar vier wereldbekerwed strijden en (voor het eerst) het eindklassement. Op het WK cross eindigde Vos als derde. HANDBAL Henk Groener blijft tot eind 2021 bonds coach van de Duitse hand- balsters. Vlak voor de start van het WK in Japan heeft de Duitse bond het con tract van de Nederlandse trainer met een jaar ver lengd. Groener (59) heeft de Duitse vrouwen sinds begin 2018 onder zijn hoede. De oud-internatio nal werkte daarvoor jaren lang als bondscoach van de Nederlandse handbal- sters. Onder zijn leiding vond Oranje aansluiting met de wereldtop. ,,Dit is kort voor de start van het WK een mooi bericht en een compliment voor zowel de trainersstaf als de speelsters'', zei Groener over de contractverlenging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23