20 Ten Hag, Ziyech, Promes en Tadic keren terug in Enschede Oefentoernooi Leeuwinnen Sinkgraven kan rentree maken Guardiola en Klopp geëerd De ziel van het swingende Ajax kwam ooit tot leven bij FC Twente. Erik ten Hag, Quincy Promes, Dusan Tadic en Hakim Ziyech lieten allen hun eigen herinneringen in Enschede na. Morgen keren ze terug op de Twentse voedingsbodem. Vier betrokkenen blikken terug op die periode. Leon ten Voorde Enschede VRIJE DAGEN AFGENOMEN Wout Brama werd in de Bi van FC Twente getraind door Ten Hag: ,,Erik was net gestopt als voetballer toen hij ons ging trainen en hoofd opleidingen werd. Het eerste wat hij bij de kennismaking met de B1 voor de zomer vertelde, was dat hij ons een paar vakantiedagen ging af pakken en dat we eerder moesten beginnen. Typisch Erik, haha. Je zag de spelers kijken: wat is dit voor een kerel? Ik vond het eerlijk gezegd wel prima. Ik heb heel wat discussies met hem gehad. We zijn allebei nogal eigenwijs en dat leverde wel- eens strijd op. Maar altijd vanuit een gevoel van wederzijds respect. ,,Vanaf de eerste dag was hij an ders dan andere trainers. Tactisch was hij veel verder. Ik vind hem een geweldige trainer. Hij vraagt veel van zijn spelers en als je daarin meegaat en dat omarmt, kun je je geen betere wensen. Hij maakt spe lers en een team beter met een an dere manier van trainen.'' INEENS VIEL HET KWARTJE Michel Jansen was bij FC Twente hoofd opleidingen toen Promes in de jeugd speelde: ,,Ik zal nooit ver geten dat Quincy nog een paar op drachten voor school moest inleve ren. Maar daar had hij geen zin in. Ik hield hem het verhaal van Andrej Rendla voor. Die was voorbestemd om de top te halen, totdat hij zijn kruisband afscheurde. 'Zorg nou dat je iets achter de hand hebt', zei ik. Maar Quincy was zo overtuigd van zichzelf dat hij niet luisterde. Die opdrachten heeft hij nooit ingele verd en de school nooit afgemaakt. ,,Dat typeert hem: Quincy is een fantastische jongen, brutaal, maar op een leuke manier. Overal was er in het begin nooit bij iedereen 100 MIS GEEN GOAL VAN FC Twente - Ajax procent vertrouwen. Dat opboksen tegen al die meningen heeft hem alleen maar sterker gemaakt. Zijn kracht is zijn geloof in zichzelf. In mijn ogen zijn twee dingen cruciaal geweest: het ene jaar onder Erik ten Hag bij Go Ahead en het feit dat hij daarna bij Twente bij Dusan Tadic in de kleedkamer zat. Hij zag van dichtbij wat de beste speler van de club er allemaal voor overhad. Toen is het kwartje bij hem echt geval len." EXTREEM BESLISSEND René Hake was bij FC Twente een jaar de trainer van Ziyech: ,,Hakim kwam bij ons binnen als aanval lende middenvelder, maar uitein delijk hebben wij hem een vrije rol aan de rechterkant gegeven. Vanaf dat moment is hij extreem beslis send voor ons geworden en heeft hij prachtige goals gemaakt. ,,Hakim was in die periode niet altijd even makkelijk, nee. Niet voor trainers, niet voor medespelers en niet voor zichzelf. Hij is erg veel eisend en dat is voor een topspeler een heel goede kwaliteit, want hij legt de lat voor zichzelf hoog. Wat ook een rol speelde, is dat hij met bepaalde verwachtingen naar Twente is gehaald en die ambities werden vervolgens door de club niet waargemaakt. Dat heeft hem gefrustreerd. Ik had gedacht dat hij naar het buitenland zou gaan, maar achteraf is Ajax de beste keus voor hem geweest. Hij heeft in Amster dam enorme stappen gemaakt. Ook als teamspeler." VOORBEELD VOORJEUGD Jan Kluitenberg werkte als fysiek- trainer met Tadic bij Southampton en FC Twente: ,,Met zijn werk ethiek is hij een voorbeeld voor alle jonge spelers. Als Dusan een half uur niet heeft getraind, heeft hij het gevoel dat hij de hele dag niets heeft gedaan. Hij komt uit een omgeving waar je er alles voor over moet heb ben om te slagen. Hij heeft van jongs af in zichzelf geïnvesteerd en de grenzen verkend. ,,Ik vind dat we sowieso in Ne derland wel iets meer kunnen doen. Frenkie de Jong heeft dat ook opgepakt. Hij ging voor de veldtrai- ning bij Oranje altijd even de zaal in om zich optimaal voor te bereiden. Dat had hij vorig jaar bij Ajax van Dusan afgekeken." Ten Hag luistert naar hoofdtrainer Steve McLa ren, Ziyech overlegt met trainer René Hake, Promes treurt met Luuk de Jong en Tadic juicht. zaterdag 30 november 2019 VOETBAL De Nederlandse vrouwen hebben een uitno diging gekregen van de Franse bond voor een vriendschappelijk toernooi in maart. Brazilië en Ca nada zijn eveneens uitge nodigd. Bondscoach Sa rina Wiegman moet nog beslissen of ze met Oranje wil meedoen aan dit vier- landentoernooi of dat haar ploeg, zoals de laatste jaren gebruikelijk, deel neemt aan de Algarve Cup. De Franse bond wil het 50-jarig bestaan van voet bal voor vrouwen in het land opluisteren met een aansprekend evenement. VOETBAL Daley Sinkgra- ven (foto) staat voor zijn rentree bij Bayer Leverku- sen. De Nederlandse vleu gelverdediger traint weer mee met de selectie van trainer Peter Bosz. Hij zou vandaag in de uitwedstrijd tegen Bayern München minuten kunnen maken. Sinkgraven (24), die eerder bij Heerenveen en Ajax speelde, stond de afgelo pen jaren door blessures vaak aan de kant. Hij debu teerde eind september voor Leverkusen in de Bun- desliga, maar liep een week later een peesbles sure op. Daarvan is hij nu hersteld. VOETBAL Jürgen Klopp en Pep Guardiola hebben een plek gekregen in de Hall of Fame van de Engelse trai nersvakbond LMA. Tijdens een ceremonie ontvingen de managers van respec tievelijk Liverpool en Man chester City de bijbeho rende zilveren schaal. ,,Sinds hun komst naar En geland hebben ze twee van de beste teams uit de Pre mier League-geschiedenis gebouwd'', zei voorzitter Howard Wilkinson. ,,Ze hebben beiden een ongelo felijke drive, toewijding en zin voor vernieuwing laten zien.'' In de Hall of Fame staan de namen van illus tere trainers als Matt Busby, Bob Paisley, Brian Clough, Alex Ferguson en José Mourinho. Erik ten Hag, de trainer. Speelde 221 competitiewedstrijden voor FC Twente (5 goals) en was er jeugdtrainer, hoofd opleidingen en assistent-trainer. Quincy Promes, speelde tussen 2012 en 2014 in het eerste van FC Twente (32 duels, 11 goals). Voor 11 miljoen verkocht aan Spartak Moskou. Ga naar de app van deze krant, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én video van elk doelpunt. Hakim Ziyech, speelde tussen 2014 en 2016 voor FC Twente (68 duels, 30 goals). Voor 11 mil joen euro verkocht aan Ajax. Dusan Tadic speelde tussen 2012 en 2014 twee seizoenen voor FC Twente. In 66 eredivi sieduels maakte hij 28 doelpun ten. Voor 12 miljoen euro ver kocht aan Southampton. FOTO'S ANP PICS UNITED, PRO SHOTS Het hart van Ajax klopte ooit in Twente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20