waar het rampjaar van PSV begon 19 Loting EK Italië Het meest extreem zijn de ge volgen in groep B, waar België nu al weet dat het wordt ingedeeld met Rusland en Denemarken. De Rode Duivels zullen hun wedstrij den spelen in Kopenhagen en Sint-Petersburg: 'uitduels' dus. „Voetbal is voetbal niet meer'', zei middenvelder Kevin De Bruyne daar onlangs nog over, na de laat ste kwalificatie-interland. De Bel gische sterspeler was oprecht geërgerd: ,,De charme verliest het van de business.'' Naar de opzet van het toernooi zelf kun je op verschillende ma nieren kijken. Het thuisvoordeel voor bijna de helft van de landen is evident, iets wat De Bruyne hardop als 'competitievervalsing' bestempelde. Maar ten positieve: betrekkelijk veel voetbalfans, zoals die van Nederland, kunnen hun nationale ploeg dicht bij huis vol gen komende zomer. En er zijn meer voordelen vanuit Neder lands perspectief, ook puur prak tisch gezien. Zo heeft KNVB- teammanager Fernando Arrabal de voorbereiding al op zijn gemak kunnen inrichten de laatste maanden, terwijl het basiskamp van Oranje tijdens het toernooi grotendeels in Zeist zal zijn. Over zichtelijker kan haast niet. Contrast Een groot contrast met het EK in 2012, toen de loting bepaalde dat het Nederlands elftal zijn drie groepsduels in Charkov moest spelen, terwijl teammanager Hans Jorritsma het basiskamp al had ge boekt in het Poolse Krakau. Ge volg: honderden kilometers aan vliegreizen. Maar voor veel andere landen wacht juist op Euro 2020 een enorme logistieke operatie. De af stand tussen de speelsteden Bakoe en Dublin is maar liefst 5233 kilo meter. De kans is groot dat fans van België, Portugal of Frankrijk - landen zonder eigen speelstad - vele honderden kilometers moe ten reizen, nog los van de vraag of er wel voldoende vluchten be schikbaar zijn naar alle bestem mingen. Op het lotingsfeest in Boekarest zal dat allemaal bijzaak zijn van daag. De ceremonie vormt traditi oneel de aftrap richting het EK, de voorpret kan nu echt beginnen en Koeman zal de gelegenheid benut- ten om handen te schudden met collega-bondscoaches. Te begin nen met Andrij Sjevtsjenko, de bondscoach van Oekraïne, die al een jaar ongeslagen is met zijn ploeg. De analyse van die tegen stander ligt al weken klaar in Zeist: nog een klein voordeeltje. tweede seizoenshelft de landstitel, strandde eind juli al in de voor ronde van de Champions League, verloor de strijd om de Johan Cruijff Schaal, is na een rampherfst ook in het B-toernooi van Europa voortijdig uitgeschakeld en lijkt in de eredivisie compleet van slag. PSV is het spoor onder Van Bom mel bijster geraakt en incasseerde in de laatste acht duels liefst twintig tegengoals. Na de zeperd tegen Sporting Lissabon(4-o) van don derdag is de crisis in Eindhoven enigszins vergelijkbaar met die van het najaar van 2013, toen Phillip Cocu aan zijn eerste seizoen als hoofdcoach was begonnen. Cocu overleefde als trainer en bracht PSV grote successen. De clubleiding lijkt te hopen dat dat scenario zich op nieuw voordoet als Van Bommel aanblijft. De huidige trainer heeft een half jaar succes geboekt, maar vanaf het echec in Emmen is alles uit zijn handen gegleden. Er is binnen de spelersgroep ergernis over zijn keuzes en een aantal reserves begrijpt niet waarom zij geen kan sen krijgen of steeds geslachtofferd worden, terwijl anderen soms on eindig veel krediet lijken te hebben. Tegelijkertijd ontwikkelen veel spelers van PSV zich niet en zit er W Voor Van Bommel moet het soms om gek van te worden zijn ook weinig voetballende voortgang in het elftal, hoewel jonge spelers als Mohamed Ihattaren en Donyell Malen wel doorbraken en licht puntjes zijn in donkere tijden. Parallel Voor Van Bommel moet het soms om gek van te worden zijn, dat de knulligste fouten zijn ploeg almaar meer in de problemen brengen. Het spel van de vorig jaar door hem ge lanceerde Pablo Rosario tegen Sporting had bijvoorbeeld niets met topvoetbal te maken. Diens vormcurve vertoont een opval lende parallel met de situatie van PSV: een goed en hoopvol begin, daarna een stevig verval, een korte opleving in de nazomer en nu weer een topclub onwaardig. Het zou overigens onzin zijn om de proble men alleen aan de jonge midden velder op te hangen, want veel meer spelers zijn uit vorm en zien hun plek in de hiërarchie veranderen. De twijfel lijkt te regeren in een ploeg die zich in Eindhoven meestal nog optrekt aan het mor rende, maar wel hondstrouwe publiek. Buiten de stadsgrenzen le vert PSV de punten veel te mak kelijk in en ook in Emmen zal een goed resultaat niet vanzelf tot stand komen. ,,We moeten de rug rech ten'', zei Van Bommel gisteren na de afgang in Portugal. ,,Dat moe ten we van onszelf eisen. We zijn tien maanden geleden al gewaar schuwd.'' zaterdag 30 november 2019 Veel ligt op voorhand al vast, in maart worden nog 4 landen toegevoegd uit de play-offs. Pot 1 België Engeland Duitsland Spanje Oekraïne Pot 2 Frankrijk Polen Zwitserland Kroatië NEDERLAND Rusland Pot 3 Portugal Turkije Denemarken Oostenrijk Zweden Tsjechië 9 landen reeds ingedeeld wegens: top 6-land land met speelstad Pot 4 Wales Finland Winnaar A* Winnaar B* Winnaar C* Winnaar D* Groep A Groep B Groep C Groep D Groep E Groep F Italië Wales/Finland België Oekraïne Engeland Spanje Rusland Nederland Denemarken Wales/Finland Playoffs A/D Playoffs C Playoffs B Duitsland Playoffs A/D *Play-offs A: IJsland, Bulgarije, Hongarije, Roemenië 26-31 maart B: Bosnië Herzegovina, Slowakije, Ierland, N.-Ierland C: Schotland, Noorwegen, Servië, Israël D: Georgië, Noord-Macedonië, Kosovo, Wit-Rusland Het Univer siteitsplein in Boekarest is klaar voor de EK-loting. FOTO'S BSR EPA, REUTERS De ingang van het Rom- expo-gebouw, het decor voor de loting, krijgt nog een laatste beurt. De loting is vanavond vanaf 18.00 uur te bekijken op NPO 2. Volg ook het I I—v, liveblog op onze site. Mark van Bommel vuurt zijn worstelende elftal aan. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19