Eindeli k Terug naar de Oude Meerdijk, In Boekarest begint voor Oranje de EK-voorpret, maar veel is al voorgekookt 18 SJOERD MOSSOU In Boekarest mag bondscoach Ronald Koeman zich vanavond opmaken voor de EK-loting, de traditionele aftrap van zeven maanden voorpret. Het wordt een uiterst ongewone prelude van een uiterst ongewoon toernooi. Column @sjoerdmossou Bert Maalderink van de NOS stelde wat vragen, op zo'n klassiek Bert Maalderink-toontje, ergens in het midden tussen mild prikkelend en bloed- irritant. Van Bommel gaf afgemeten, typisch Bommeliaanse antwoorden. Spectaculair was het nog niet echt, maar naar mate de seconden wegtikten, beloofde het span nender en spannender te worden. Langzaam scho ven we ietsje op richting het puntje van onze stoel, tot het opeens anders liep. Na precies 55 seconden greep perschef Thijs Slegers van PSV in: ,,Nog één vraag, Bert.'' Dit was een persconferentie, vond Slegers, geen interview, en er waren nog meer journalisten in de zaal. Maalderink reageerde knorrig, verontwaar digd, en ging stug door met vragen stellen. Er volgde eerst wat gehakke tak. Daarna gekissebis. Gekibbel. Gemopper. Ge grom. Gedoe. Einde ge sprekje. Na precies 55 seconden greep de perschef van PSV in. 'Nog één vraag, Bert' Ik wil hier de status van PSV als topclub niet be twisten, maar toch: crisistechnisch schieten ze in Eindhoven ernstig tekort, historisch gezien. Ster ker, het is een van de belangrijkste redenen waarom PSV buiten Brabant nog vaak als een pro vincieclubje wordt beschouwd. Te kalm. Te vredig. Te braaf. Om de bekende clichés erbij te halen: de vogel tjes op De Herdgang kwetteren altijd net iets te onbezorgd. De koffie van de familie Van Keme- nade pruttelt net te gezellig. De verstandige woor den van Toon Gerbrands? Sorry, iets te verstandig allemaal. Op De Herdgang tekent zich stilaan een klein, maar fijn kampenstrijdje af. Het lijkt Ajax wel, compleet met kibbelende oud-spelers: Van Bom mel aan de ene kant, Ruud van Nistelrooy aan de andere, John de Jong er wat ongemakkelijk tus senin. Hulde daarvoor. Ook positief: Gerbrands die onlangs woedend reageerde op een tweetje van een journalist, grap pend over Gerbrands' nieuwste management- boekje. Het wachten is nu op de laatste stap. Op die ene hysterische uitbarsting van Van Bommel. Op Berry van Aerle die snoeihard van leer trekt (en een revolutie ontketent). Op een commissie die de club - eindelijk - eens grondig gaat doorlichten. Op een woedende menigte bij de spelersbus. Mor gen wacht de uitwedstrijd tegen FC Emmen, de ideale aanleiding voor een definitieve, alomtegen woordige crisis in Eindhoven. Het zal potverdorie weer eens tijd worden. Emery ontslagen Tegenslag voor AZ Voor AZ-ver- dediger Pan- telis Hatzidia- kos zit het seizoen er al op. De 22-ja- rige Griekse international heeft een zware knie blessure overgehou den aan het Europese duel met Par- tizan Bel grado, afgelo pen donder dag. Hatzidia- kos was de laatste weken een vaste waarde in de AZ-defensie. Tot op de seconde nauwkeurig is het draaiboek al uitgewerkt door de UEFA. Een liveshow met zang en dans, een interviewtje met dj Martin Garrix, een trosje oud voetballers, een speech van een UEFA-bobo en een handvol ge likte video's. Poppenkast verzekerd, kortom, vanavond op het podium van het Romexpo-gebouw in Boekarest, zoals dat nu eenmaal gaat bij dit soort toernooilotingen. Maar toch: veel zal anders zijn dan anders, wanneer om exact 18.28.15 uur (Ned. tijd) het loten begint. Voor de tweede keer telt het EK 24 deelnemende landen. Tevens wordt het toernooi in twaalf Euro pese speelsteden afgewerkt, ter ere van de zestigste verjaardag van het Europees kampioenschap. Een idee van oud-voorzitter Michel Platini, die het alternatieve con cept in 2012 bedacht én afdwong. Gevolg is dat de poules worden ingedeeld volgens een voorge kookte kluwen aan regels, mitsen en maren. Wie alle kleine letter tjes vooraf exact wilde doorgron den, had een cursus van twee we ken nodig; zeker in combinatie met het onnavolgbare nieuwe Na tions League-toernooi en de play offs die in maart worden gespeeld. Maar als bondscoach Ronald Koeman vanmiddag uit het vlieg tuig stapt op luchthaven Otopeni, zal hij alle denkbare scenario's van Oranje ongetwijfeld kennen, want veel ligt nu al vast. Het Nederlands elftal zal zijn drie pouleduels in Amsterdam spelen, en het treft hoe dan ook Oekraïne in poule C. De overige tegenstanders van Oranje komen uit pot 3 en pot 4. De eerste categorie potentiële te genstanders betreft angstgegner Portugal, Oostenrijk, Zweden, Tsjechië en Turkije. De tweede ca tegorie bestaat uit de landen Roe menië, Kosovo, Noord-Macedonië, Wit-Rusland en Georgië, landen die zich allemaal nog moeten zien te plaatsen via de play-offs in maart. Kortom: veel spanning en sensa tie zal de loting niet opleveren vanuit Oranje-perspectief. De grote landen spelen in veel geval len twee van de drie groepswed strijden thuis. Als Schotland zich plaatst, komt het bij Engeland. Ier land wordt bij plaatsing gekoppeld aan Spanje, Hongarije aan Duits land, Roemenië aan Nederland. PSV gaat morgen terug naar de plek waar de huidige sportieve ellende voor de club ruim tien maanden ge leden begon. Mark van Bommel leek in zijn eerste jaar als trainer zonder problemen op de landstitel af te stevenen en na tachtig minu ten op de Oude Meerdijk gaven goals van Luuk de Jong en Angelino vertrouwen in een goede afloop. Emmen-spits Nicklas Pedersen dompelde PSV met twee doelpun ten alsnog in rouw: 2-2. Het was toen een onbegrijpelijke zeperd. Van dat aanvallende en do minante PSV is nu, na zeven klap pen in acht wedstrijden, helemaal niets meer over. Van Bommel zit bij de Eindhovense club nog niet op de schopstoel, maar het is duidelijk dat er onderhand een kentering zal moeten komen. Als clubicoon heeft hij duidelijk meer krediet dan andere trainers, die in zijn situatie misschien al het veld hadden moeten ruimen. PSV kent geen echte 'ontslagcultuur', maar er zijn in het verleden ook in Eindhoven coaches gesneuveld die in een vergelijkbare situatie zaten als Van Bommel nu. Fred Rutten was in 2012 de laatste oefenmeester die na een slechte serie zijn spullen mocht pakken, terwijl hij nog wel met PSV overwinterde in de Eu ropa League en PSV op koers lag om het bekertoernooi te winnen. Wat er sinds het begin van dit jaar allemaal is gebeurd? PSV ver speelde door een wisselvallige zaterdag 30 november 2019 GO Het was al laat op de donderdagavond, toen in een perszaaltje in Lissabon iets grap pigs gebeurde. Mark van Bommel zat ach ter een desk, kort na de kansloze 4-0 nederlaag van PSV tegen Sporting Lissabon. Het tafereeltje werd al snel een hit op internet, en terecht. Eindelijk, hoera: een spoortje van paniek bij PSV. Eindelijk een beetje zichtbare reu ring, sluimerende on vrede, heibel in de tent, chagrijn, gezeur met de pers. Eindelijk wat mee slepend ongemak. In deze ongekende rampweken gaat het stilaan wat beter, gelukkig. Supporters maakten zich niet alleen boos over de beroerde prestaties, maar ook over de vele besloten trainingen, lijnrecht tegen de zogenoemde clubcultuur in. De onvrede borrelt. VOETBAL Manager Unai Emery (48) is door Arsenal aan de kant gezet. De Londense club had onder leiding van de Span jaard al zeven wedstrijden op rij niet ge wonnen, de slechtste reeks sinds 1992. Arsenal staat achtste in de Premier League, ne gentien pun ten achter koploper Liverpool. VOETBAL Een loting zoals je die zelden zult zien Sjoerd Mossou Boekarest o a 0) Mark van Bommel staat onder zware druk. Midden in de horror- herfst moet de trainer van PSV het tij zien te keren op de plek waar alle ellende is gestart. In Emmen wacht morgen een beladen herkansing. Rik Elfrink Eindhoven MIS GEEN GOAL VAN FC Emmen - PSV Ga naar de app van deze krant, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én video van elk doelpunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18