Te koop: vervuilende fabriek in Italië ECONOMIE 15 rele verschuiving naar elektrische auto's zorgt voor een permanente daling van de vraag naar staal. De nieuwe problemen kunnen de staalfabrikanten er eigenlijk niet bij hebben. Ze hebben het al moei lijk op de overvolle Europese staal- markt. De export naar de VS gaat moeilijk vanwege de importtarie ven op staal die de VS heeft opge legd. Die tarieven gelden ook voor Chinees en Russisch staal. Reden voor Russische en Chinese staal producenten om hun staal op agressieve wijze op de Europese markt te dumpen. Een markt waar de Europese fabrikanten ook hun staal moeten afzetten. Dat zet de prijzen in Europa ver der onder druk. En dat terwijl de prijs van ijzererts juist stijgt. Een dambreuk begin van dit jaar van een grote ijzerertsmijn in Brazilië leidde er namelijk toe dat er minder aanbod van ijzererts is. Onderzoek Deze week maakte de Europese Commissie bekend een onderzoek te starten naar Chinese staalimport. Het vermoeden bestaat dat de staal producenten lichte aanpassingen deden aan het staal om op die ma nier importheffingen te ontlopen. Er is een schrale troost voor Eu ropa. Atradius verwacht een ver dere neergang in de Chinese staal industrie. Dat zorgt voor een min der groot overschot dat in Europa gedumpt wordt. Feit is dat de Italiaanse regering er een dik hoofdpijndossier bij heeft gekregen nu de Franse staalgigant eieren voor zijn geld heeft geko zen. Het voortbestaan van deze staalfabriek is nu onzeker. Zo'n 10.000 werknemers dreigen hun baan te verliezen in een streek (Zuid-Italië) waar de werkloos heid toch al hoog is. Officieel zegt ArcelorMittal af te zien van de overname van de zwaar verlieslijdende en vervui lende staalfabriek, omdat het be drijf niet langer beschermd zou zijn tegen mogelijke rechtszaken. De multinational had van een vo rige regering de garantie gekregen dat de (nieuwe) managers die de Ilva-staalfabriek zouden gaan lei den niet voor milieudelicten ver- volgd konden worden. Eerdere ei genaren hebben de milieuregels decennialang aan hun laars gelapt, waardoor die nu te vervuilend is. De afspraak met Rome was dat ArcelorMittal de fabriek voor twee miljard euro zou kopen en ruim een miljard euro in de schoonmaakoperatie zou stoppen, en geen aanklagers achter zich aan zou krijgen. Maar de nieuwe rege ring van Giuseppe Conte, waarin de Vijfsterrenbeweging de groot ste coalitiepartner is, heeft dit 'ju ridische schild' opgeheven. Waarop ArcelorMittal zich ter stond terugtrok. De staalfabriek in kwestie staat in Taranto, een stad in het zuidelijke gewest Apulië. En in Apulië zei Alessandro Di Battista, een van de zwaargewichten van de Vijfster- renbeweging, vorig jaar al op ver kiezingscampagne: ,,Als wij een maal in de regering zitten, is Ilva binnen twee weken dicht.'' Longziektes Dat deze grootste staalfabriek van Europa zwaar vervuilend is, be twist niemand: veel inwoners van Taranto moeten zwart, giftig stof van hun balkons vegen en als de wind verkeerd staat hun ramen dichthouden. Medische experts constateren dat er in de havenstad meer mensen dan gemiddeld aan kanker sterven en longziektes krijgen. Vakbonden reageren woedend op de draai van het kabinet. Dag blad La Stampa citeerde de lokale vakbondsman Marco Bentivogli: ,,Wie komt hier nu nog investe ren? Het is alsof we een bord op ons land hebben gehangen waarop staat: investeerders, blijf weg uit Italië.'' Diverse bronnen vermoeden dat ArcelorMittal om heel andere redenen onder de deal uit is geko men. Het wegvallen van de im muniteit zou slechts een drogre den zijn. De staalgigant heeft vooral last van de wereld wijd dalende omzet. Ook premier Giuseppe Conte ontkende dat het ontbreken van een juridisch schild ArcelorMittal kopschuw heeft gemaakt. Volgens Conte heeft de staalproducent vooral moeite met het huidige productieniveau in Taranto van 4 miljoen ton staal per jaar. Arce- lorMittal stelde als voorwaarde dat vijfduizend werknemers moesten worden ontslagen. De premier noemde die eis 'onacceptabel'. zaterdag 30 november 2019 De Italiaanse staalfabriek Ilva, de grootste van Europa, was bijna in handen gekomen van ArcelorMittal. Maar het Franse staalconglomeraat trok zich re cent terug. De een wijt dit aan (te strenge) milieuwetten, de ander geeft de mondiale over productie van staal de schuld. Pauline Valkenet Taranto De staalfabriek in Taranto biedt aan veel inwoners werk. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15