<D \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 MALAISE STAALINDUSTRIE Tata Steel, Thyssen-Krupp en ArcelorMittal moeten inkrimpen. Ook in China is het alle hens aan dek. De staalindustrie wereldwijd heeft zware jaren voor de boeg, stelt Atradius in een rapport. Wat is erger? Een huishou den met een laag inko men krijgt onterecht geld van de overheid. Of: Een huishou den met een laag inkomen krijgt onterecht geen inkomenssteun. Ik zelf denk dat tweede, hoewel daar wel een zekere grens aan zit, want anders gaat de staat failliet aan het zeker stellen dat niemand onte recht geen geld krijgt. Bij de Belastingdienst is het vooral dat eerste. Sinds de 'Bulga- renfraude' is opsporen en terugvor deren van een mogelijk onterechte uitkering een hoofdtaak. In Eind hoven bijvoorbeeld sloeg men door: daar werden voor driehonderd ge zinnen de toeslagen stopgezet, ter wijl er maar bij 36 gezinnen sprake was van opzet. En zelfs voor die ge zinnen kun je je afvragen of de fi nanciële problemen waarin ze te rechtkwamen door het onmiddel lijke opeisen van de uitgekeerde toeslagen het circus waard is. Dan zijn er nog de gezinnen die onterecht de toeslag niet aanvragen. Een ambtelijke werkgroep heeft uitgebreid onderzocht waar het probleem zit: het zijn vooral de lage middeninkomens, die recht hebben op wat lagere bedragen van enkele honderden euro's per jaar. Deze groep heeft de inkomenssteun no dig, maar doorziet de complexiteit van het aanvragen niet en is bang om terug te moeten betalen. pauzeknop ingedrukt. Verstandig. Even stoppen met terugvorderen, even rustig nadenken: waarvoor waren die toeslagen ook weer op aarde en wat is erger: je doel niet bereiken (inkomenssteun) of je doel bereiken, terwijl soms iemand misbruik van je goedheid maakt? Aanstaande woensdag gaat hij met de Tweede Kamer in debat. In aanloop daarnaartoe, konden we in zijn brief naar de Kamer alvast zijn diagnose lezen: institutionele voor ingenomenheid. De Belasting dienst gaat met andere woorden al uit van slechte intenties bij de aan vrager van de toeslag. Vanuit die grondhouding gaat de inspecteur op zoek naar aanwijzingen voor misbruik. De gezinnen die daar zo van schrikken dat ze niet aanvra gen, die ziet de Belastingdienst niet. Nee, sterker nog, alle niet-aanvra- gen maken de belastingdienst 'doelmatig'. 'Doelmatig', het amb telijke toverwoord, dat zoveel wil Even rustig nadenken: waarvoor waren die toeslagen ook alweer op aarde? zeggen als zuinig omgaan met de belastingcenten van de burger. Een mooie waarde, waarin de overheid ook kan doorslaan. wat de staatssecretaris eraan denkt te gaan doen? De woorden 'meer maatwerk' schemerden al door de brief, maar ik hoop dat het die kant niet op gaat. Maatwerk is juist het probleem voor zowel de uitvoering als de ontvanger. We leven in een arbeidsmarkt waarin zeker aan de onderkant veel wisselend inkomen voorkomt. Een toeslag maatwerk willen maken is nauwelijks moge lijk als je niet weet wat je inkomen komend jaar precies wordt. De ambtelijke werkgroep conclu deerde zelf ook al dat al dat maat werk ervoor zorgt dat de burger en de Belastingdienst het niet meer begrijpen. Minder maatwerk gaat gepaard met af en toe een onte rechte uitkering. Maar als de Staats secretaris serieus is over zijn stel ling dat de zorgplicht het heeft ver loren van de fraudebestrijding, dan kan dit een nieuwe richting zijn. Arcadis Air France KLM Kardan Abonnementsprijzen vanaf 1 januari 2020 De Chinese staalindustrie - de grootste ter wereld - lijdt sterk on der de stijgende ijzerertsprijzen. Dit concludeert Atradius, de ex portkredietverzekeraar, in een re cent rapport over de staalindustrie. Maar ook de sterk schommelende verkoopprijzen van staal werken niet echt mee. Volgens Atradius zijn de winsten in de Chinese staalindustrie in het afgelopen jaar sterk gedaald en alles wijst erop dat de winstmarges zul len blijven afnemen. Sinds het tweede kwartaal van 2019 zijn de staalprijzen vanwege de stagne rende binnenlandse vraag opnieuw gedaald, aldus de rapporteurs. ,,Deze zullen waarschijnlijk een nieuw dieptepunt bereiken in de tweede helft van het jaar. De voor uitzichten voor de Chinese staal- en metaalsector zijn onveranderd slecht en wij verwachten dat het aantal wanbetalingen en faillisse menten in 2020 verder zal toene men.'' Dat het (ook) slecht gaat in de Europese staalindustrie is geen nieuws. Tata Steel, eigenaar van on der meer Hoogovens in IJmuiden, kondigde eerder al een flinke af slankingsoperatie aan. Ook Arcelor- Mittal en de Duitse staalproducent ThyssenKrupp gaan zwaar bezuini gen om de verliezen terug te drin gen. De vraag is of dat voldoende zal zijn om weer winstgevend te worden. Het lijkt erop dat het ergste nog moet komen. Atradius ziet twee grote problemen opdoemen voor de staalfabrikanten. Het eer ste: de traditioneel grote afnemers hebben het moeilijk. En ten tweede beginnen de milieueisen nu echt te bijten in Europa. Dat laatste treft vooral de staalle- veranties aan de bouwsector. Daar ligt veel werk stil vanwege de stik stof- en de PFAS-crisis. Dat raakt de staalbedrijven direct. De regering is druk bezig met het vinden van op lossingen om de bouw weer op gang te krijgen. De vraag is echter of dat al op korte termijn soelaas gaat bieden. Elektrische auto's Daarnaast speelt de malaise in de Europese auto- en machinebouw- industrie. Dat zijn traditioneel grote afnemers van staal. Maar de verkoop van nieuwe auto's loopt te rug. De Duitse automakers hebben ook te maken met verminderde ex port. China bijvoorbeeld, een van de belangrijkste markten voor au tobouwers, koopt minder auto's sinds de economische groei daar is vertraagd. Daarnaast speelt de verschuiving naar elektrische auto's de staalin dustrie parten. Verbrandingsmoto ren bevatten veel meer staal dan elektromotoren. Dus een structu- @sandraphlippen Liever minder maatwerk van de overheid Staatssecretaris Snel heeft de De grote vraag voor woensdag is Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 30 november 2019 Het technisch adviesbureau sloot de beurs- week sterk af. De biotechno- loog was de sterkste stijger bij de hoofdfond sen. De luchtvaart combinatie kreeg een adviesverla ging van Credit Suisse. De Israëlische investeerder heeft het verlies fors zien oplo pen. o PC Per 1 januari 2020 worden de abonnementsprijzen van de PZC aangepast. Hierin is de wijziging van het BTW tarief voor digitale producten meegenomen. Hieronder vindt u per abonnementsvorm het tarief* dat vanaf deze datum geldt. Abonnementsvorm Compleet Weekend Digitaal Basis Betaling per maand 37,95 25,25 18,95 €5,00 *De prijzen zijn op basis van automatische betaling. Voor overige abonnementsvormen verwijzen we u graag naar pzc.nl/service Directie PZC Peet Vogels Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14