Nieuw buurtpreventieteam in de Goese Polder is in de maak Rilland tevreden over vernieuwing 'soldatenwijk' 7 BIG SIX MARATHONS Als eerste Nederlandse vrouw presteerde Roxanne Machielse uit Goes het om binnen een jaar de zes grootste marathons van de wereld te voltooien voor het goede doel. Daarmee liep ze al 70.000 euro bij elkaar voor Kika. „Maar ik ga door!'' Drie marathons had Roxanne - eigenaar van café De Pompe in Goes - nog maar gelo pen toen ze vorig jaar besloot om voor Kika de big six te gaan voltooien, oftewel de mara thons van Tokio, Boston, Londen, Berlijn, Chicago en New York. Eén van de marathons die ze al had ge lopen, ging over de Chinese Muur, bedoeld om geld op te halen voor Kika (Kinderen Kankervrij). ,,Ik ben toen verknocht geraakt aan dit goede doel'', vertelt ze. Zo ontstond het idee om hon derdduizend euro bijeen te sprok kelen door het lopen van de zes grootste marathons van de we reld. Maar net toen alles was gere geld, leek het noodlot toe te slaan. Tijdens een potje voetbal scheurde Roxanne haar kniebanden en me niscus. Maar de cafébazin is niet RILLAND Verhuizen naar een gloednieuwe woning? Voor Jan Zuydwegt uit Rilland hoeft het niet zo nodig. Hij woont al 45 jaar naar volle tevredenheid in de Swaanhilstraat. Maar tege lijk heeft hij alle begrip voor het besluit om zijn huurhuis te slopen. ,,De huizen zijn ge woon oud. En ik ben ook ouder geworden!" Dat hij en zijn vrouw straks hun slaap- en badkamer op de begane grond hebben, vindt hij dus wel een prettig idee. Dat comfort is voor alle bewoners van de nieuwe huizen wegge legd, werd duidelijk op de in- formatiebijeenkomst over de vernieuwing van de 'soldaten- wijk'. Levensloopbestendig De komende jaren vervangt R&B Wonen 70 oude huurhui zen door 43 (prefab) nieuw bouwwoningen. Die zijn alle maal levensloopbestendig en energieneutraal. De meeste huizen krijgen ook een verdie ping met twee slaapkamers, waardoor ze ook geschikt zijn voor gezinnen. Door minder huizen terug te bouwen, wordt de wijk ruimer, groener en is er meer ruimte om te parkeren. Van Son was al eerder betrokken bij de oprichting van een buurtpre ventieteam in de wijk. Zo'n team bewaakt de veiligheid door in ver schillende ploegen te surveilleren. Dat in de Goese Polder kwam nog niet zo lang geleden op z'n gat te liggen door interne strubbelingen, waar Van Son verder niet over wil uitweiden. Nu de gemeente het op zetten van nieuwe teams wil sti muleren, pakt hij de handschoen weer op. Elftal De gemeente wil nieuwe teams fi nancieel ondersteunen en heeft bo vendien een handleiding opgesteld met regels waaraan ze moeten vol doen. Van Son juicht dat toe. ,,Dan weet iedereen waar hij aan toe is.'' De initiatiefnemer heeft binnen kort een gesprek op het gemeente huis. Hij pakt het plan nu op met twee anderen, maar heeft naar ei gen zeggen zo weer een 'heel elftal' op de been als het team er daadwer kelijk komt. ,,Ik heb al van verschil- lende leden van het vorige team ge hoord dat ze graag weer willen meedoen.'' Van Son is van mening dat een buurtpreventieteam van waarde kan zijn voor de wijk. Als voorbeeld wijst hij naar sportpark Het Schenge, dat grenst aan de Goese Polder. Daar hangen vaak jongeren rond in de late uurtjes. Er worden ook regelmatig vernielingen aange richt. ,,Daar kan een buurtpreven tieteam echt iets betekenen. In het verleden kwamen we daar regelma tig en spraken we jongeren aan. Dat hielp. Laten zien dat je er bent, is vaak ook al genoeg.'' Van Son mikt op het voorjaar om weer te begin nen met een buurtpreventieteam. voor één gat te vangen. De dokter vertelde dat hardlopen geen extra schade kon aanrichten, dus besloot ze haar plan door te zetten en pas later onder het mes te gaan. Lopen met pijn Zo kwam het dat ze op 3 maart aan de start stond in Tokio en begin deze maand in New York de laatste van de zes grote marathons vol tooide. En ja, het was zwaar. ,,Nor- maal begint de pijn zo'n beetje bij 35 kilometer, maar ik liep vanaf het begin met pijn'', vertelt Roxanne, die vanwege haar knie niet kon trainen. ,,Maar als je eenmaal bent gefinisht, ben je alles snel verge ten.'' Het bleef overigens niet bij de big six. Als tussendoortje liep Roxanne ook nog de marathon van Rotterdam. Die van Athene (ook niet behorend tot de grote zes) vormde onlangs het voorlopige slotstuk. Dat was misschien wel de Normaal begint de pijn zo'n beetje bij 35 kilometer, maar ik liep vanaf het begin met pijn zwaarste. ,,Mede omdat hij zo saai is'', zegt Roxanne. ,,Er is bijna geen publiek en onderweg zijn weinig bijzondere dingen te zien. Ik heb in Athene voor het eerst met muziek gelopen. Dansend en zingend heb ik de eindstreep gehaald.'' Frap pant is dat Roxanne eigenlijk hele maal niet zo gek is op hardlopen. Voetbal, dat was haar sport. Maar ze houdt wel van een flink potje af zien. Bovendien is geld inzamelen voor Kika een grote motivatie. De teller staat nu op 70.000 euro. Roxanne is vastbesloten om door te gaan tot ze een ton bij elkaar heeft gelopen. ,,Ik wil me nu gaan richten op de adventure mara thons'', vertelt de cafébazin, die onlangs dan toch onder het mes ging voor haar knie. Dat zijn wed strijden met bijzondere parcour- sen of omstandigheden. De eerste die ze volgend jaar hoopt te lopen is de zogeheten Temple Marathon in Myanmar. Bepaald geen sine cure vanwege de warmte, droogte en het ontbreken van toeschou wers. ,,Juist de mensen aan de kant kunnen je met hun aanmoedigin gen de energie geven om door te gaan.'' Bloemetje Geld inzamelen voor Kika doet Roxanne onder meer met de spin- ningmarathon die ze van de stich ting Jayden heeft overgenomen. Nu deze definitief is gestopt, be kijkt ze of ze ook andere sportieve evenementen van deze stichting kan voortzetten. Wethouder Derk Alssema kwam Roxanne namens de gemeente gisteren een bloeme tje brengen vanwege haar bijzon dere prestaties. zaterdag 30 november 2019 BE Roxanne kan heel goed afzien Rob Paardekam Goes Als het aan Rini van Son ligt, loopt er binnenkort weer een buurtpreventieteam door de Goese Polder. ,,Er zijn genoeg mensen die daar hun schouders weer onder willen zetten.'' Rob Paardekam Goes Roxanne, met ingepakte knie, na de marathon van Tokio. Roxanne in haar café met de zes medailles om haar nek. Die in haar van de 'big six'. foto marcelle davidse - Roxanne Machielse hand is de medaille voor het lopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 140