Nieuwe appartementen en naam voor jarige zorgstichting IN DE REGIO 6 Schouwen zet de rem erop MIJN DORP, MIJN STAD Wendy Wagenmakers Zierikzee Een boerderij waar mensen met au tisme worden begeleid, een huis voor dementerenden of een villa voor mensen met een verstande lijke beperking; Schouwen-Duive- land staat er vol mee. En op het ge meentehuis liggen nog 'vier a vijf aanvragen voor nieuwe initiatie ven. Het zijn er zo veel dat ambtena ren op het Zierikzeese gemeente huis onlangs alarm hebben gesla gen. Daarom is besloten de nieuwe aanvragen voorlopig in de spreek woordelijke ijskast te zetten. De ge meente wil even pas op de plaats maken, legt zorgwethouder Cees van den Bos uit. ,,We willen eerst inventariseren wat we nou precies allemaal heb ben en wat we eigenlijk willen. Die visie is er eigenlijk nog niet. Dus daar gaan we de komende maanden aan werken. We verwachten het hele beleid eind 2020 in kaart te hebben. Pas daarna kunnen we weer aanvragen in behandeling ne men. Of niet." Centen Veel van de zorgaanbieders komen van buiten Zeeland, en hun cliën ten ook. ,,Dat is op zich begrijpe lijk", vervolgt Van den Bos. ,,Om allerlei redenen is het voor onze eigen inwoners soms ook beter zorg te krijgen buiten Zeeland. En de rust en de ruimte maken Schouwen-Duiveland een fijn ge bied om zorg te krijgen." De crux zit 'm in de centen. De grond van Schouwen-Duiveland is immers veel goedkoper dan in de Randstad, en aan zorgboerderijen valt goed te verdienen. De ge meente Schouwen-Duiveland wil voorkomen dat zij de spaarpotten van projectontwikkelaars spekt, zonder dat haar eigen inwoners er iets aan hebben. Sterker nog: ten koste van die inwoners. Want, zegt Van den Bos, op den duur gaat het ook de gemeente Schouwen-Dui- veland geld kosten. ,,Vanwege het woonplaatsbeginsel bijvoorbeeld (de gemeente is financieel verant woordelijk voor de jeugdhulp, red.), of omdat jeugd doorstroomt naar beschermd wonen. Het zijn geen geringe bedragen waar we het dan over hebben." Mooie initiatieven En dan staat Schouwen-Duiveland, net als andere gemeenten in Neder land, ook nog voor de moeilijke op gave om de grote tekorten in jeugd zorg en de WMO op te lossen. ,,We moeten nadenken wat we de ko mende vijf tot tien jaar gaan doen. Dus ook in dit dossier. Al een poosje zien we een trend van zorg boerderijen op ons eiland. En echt, het zijn vaak mooie initiatieven. Ik ga er vaak op bezoek en ik zie dat er goede dingen gebeuren, maar het moet wel binnen proporties blij ven." Wendy Wagenmakers Ouwerkerk Het gaat om de appartementen in de voormalige Meelstraatpakhui- zen van woningcorporatie Zeeuw- land, die tot voor kort werden ge bruikt door zorgorganisatie Gors. Drie jongeren zijn er nu al in ge huisvest, de volgende drie volgen binnenkort. Dat vertelde 'zorgmoeder' Astrid van Kleeff gisteren tijdens het eindfeest van de stichting Ojee ADHD, op zorgboerderij De Stelle in Ouwerkerk. Het jaarlijkse feest had dit jaar als thema Dickens. Veel van de driehonderd aanwezi gen droegen dan ook hoge hoeden Bepaalde mensen hebben echt last van onze naam en dat willen we niet en lange zwarte capes. Ze konden een rondrit maken in een originele Victoria-koets uit 1800 en konden kijken naar acht trekpaarden die een show op muziek deden in de rijbak. In vijftien jaar heeft de stichting veel veranderingen doorgemaakt. Zo is op de zorgboerderij de switch gemaakt van fruit naar paarden. Maar de personeelsleden bleven en ook veel van de 'logeer- kinderen' zijn nog altijd betrok ken. Zij behalen nu diploma's en gaan zelfstandig wonen, onder be geleiding. Moeite met naam Dat gebeurt tegenwoordig onder de naam TROTS, die staat voor Thuiszitters Re-integreren Oplei den Terug in de Samenleving. De naam Ojee ADHD verdwijnt lang zaam naar de achtergrond. Van Kleeff: ,,Ik merk dat de naam verkeerd valt bij mensen in reformatorische hoek. Bepaalde bedrijven en wethouders hebben er echt last van en dat willen we niet. Daarom is het steeds meer TROTS. Want dat is ook precies wat we zijn." Bingo in het dorpshuis Marianne Thieme Expositie Annie Roggeveen Zaterdag Zondag zaterdag 30 november 2019 Alarm over groei van zorgboer Ze schieten als paddenstoelen uit de grond, zorgboerderijen in de polder van Schouwen-Duive- land. Het zijn er zo veel dat er voorlopig geen nieuwe meer bij mogen komen. TROTS is de nieuwe naam voor stichting Ojee ADHD in Ou- werkerk. De stichting vierde gisteren het 15-jarig jubileum. Behalve een nieuwe naam krijgt de zorgorganisatie in Zierikzee vijftien nieuwe appartementen. Jongeren kunnen hier onder begeleiding leren wonen. De stichting had al een zorgboer derij, twaalf oefenwoningen en een restaurant. - Astrid van Kleeff ELLEMEET In het dorpshuis in Elle- meet is vanavond een bingo. Een bingoboekje (voor vijf rondes) kost 5 euro. De zaal gaat om 19.30 uur open. De acti viteit begint om 20.00 uur. Aanmelden kan via 06-53402506 of activiteitenellemeet@ gmail.com. MIDDELBURG Marianne Thieme geeft morgen een lezing in de Kloveniersdoelen in Mid delburg. Thieme is oud- fractievoorzitter voor de Partij voor de Dieren in de Tweede Kamer, jurist, dierenrechten- en mi lieuactivist en publicist. De lezing is in het kader van een nieuw te ver schijnen boek. Belang stellenden zijn morgen om 14.00 uur welkom in de Kloveniersdoelen. De toegang is gratis en aanmelden kan via de-drvkkery.nl. ZIERIKZEE Annie Roggeveen-Tan geman exposeert vanaf morgen verschillende werken in verzorgings- Marianne Thieme vertelt morgen in Middelburg over haar nieuwe boek. foto Patrick van katwijk huis Cornelia in Zierik- zee. De expositie, met de naam 'Rondom Schouwen-Duiveland', bestaat uit diverse wer ken. Het eiland is een bron van inspiratie en deze vertaalt Annie Rog geveen naar het witte doek. De expositie is vanaf morgen te zien tot 1 april 2020. Meer infor matie is te vinden op annieroggeveen.exto.nl. BURGH-HAAMSTEDE Excursieschuur Bos- wachterij, 10.00 uur: Excursie Strandjutten op Schouwen; Par keerterrein Krieke- meet, 9.00-12.00 uur: Inzameling oud pa pier; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30 uur: Kaarten; NOORDWELLE Dorpshuis, 10.45 uur: Sinterklaasintocht; OOSTERLAND Oosterhof, 16.30 uur: Sinterklaasconcert Oosterlands Fanfare en Luctor et Emergo; RENESSE Dorpshuis, 20.15 uur: Tribute The Everly Brothers; Jacobuskerk, 10.00 15.00 uur: Boeken markt; SIRJANSLAND Dorpshuis, 15.00 18.30 uur: Sinter klaasfeest; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: The Goldfinch; Graven steen, 14.30 uur: Rondleiding door de oudste gevangenis van Zeeland; Haven park 18 e.o. Vlams ex- poroute 'O kijk, Sint Nicolaas te Zierik zee!, de eerste in tocht in 1924'; Stadhuismuseum, 10.00-15.30 uur: Sin terklaashuis; ZIERIKZEE Binnenstad, 12.00 17.00 uur: Koopzon dag; FiZi, 14.00 uur: De Brief voor Sinter klaas; 20.00 uur: Zeeuws Kort; Haven park 18 e.o. Vlams ex- poroute 'O kijk, Sint Nicolaas te Zierik- zee!, de eerste in tocht in 1924'. Eindfeest in Dickensstijl van de stichting Ojee ADHD met vooraan Astrid van Kleeff en haar part ner Jaco Groenendijk. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 137