W[ Ü0GIJ1 jus TDlfflüfflll Uit thuis het best af met de Swiss Travel Pass. Die is (tweede klas) te koop voor bijvoorbeeld 3 dagen (210 euro), 8 dagen (279 euro), of 15 dagen (465 euro). Met deze pas kun je vrij reizen met trein, bus en boot. Voor panorama- treinen is een reserve ring nodig, soms geldt een toeslag. De Swiss Travel Pass geeft gratis toegang tot ruim 500 musea. Kinderen tot 16 jaar reizen gratis mee. Vervoer Zwitserland is vanuit Nederland per trein (Utrecht CS - Basel) in ruim acht uur bereik baar. Vliegen kan ook: in anderhalf uur bren gen Swiss, Easy Jet en KLM je van Amsterdam naar Zürich. Retourtjes vanaf 130 euro. Deze krant verbleef tijdens de Grand Train Tour in Hotel Wilden Mann (Luzern), Belve dere Swiss Quality Hotel (Grindelwald), Grand Hötel Suisse- Majestic (Montreux) en Romantik Hotel Stern (Chur). Zembla is of Zwitserland, is even niet meer te zien. Maar een sneeuwballengevecht bovenop de berg heeft ook z'n charmes. Datzelfde geldt voor een ritje met de 'First Glider': een kabelbaan waar je hori zontaal in hangt en met 83 kilometer per uur (achteruit) de berg op wordt geschoten. In deze zipline word je met maximaal vier personen tegelijk vastgeklonken. Bij de lancering zorgt dat voor angst- en vreugde kreten, niet iedereen vindt het fijn. Het goede nieuws: de zipline keert ook terug. Het levert een adrenalinekick op en een hoop sneeuw in je gezicht. Turquoise meren Eenmaal beneden stap je weer in de kabel baan naar Grindelwald, waar de volgende treinrit begint. Treintoeristen met veel tijd reizen vanuit Grindelwald - dwars door de Eiger en de Mönch - naar Jungfraujoch, met 3454 meter het hoogste treinstation van Europa. Bij helder weer heb je uitzicht tot de Vogezen en het Zwarte Woud. Nog meer moois is te ontdekken richting Montreux, aan het Meer van Genève. Op een deel van het traject (Zweisimmen - Montreux) rijdt weer een panoramatrein: de 'GoldenPass MOB Panorama'. Het is een rit van het Duitstalige Berner Oberland naar het Franstalige (westelijke) deel van Zwitserland. De trein voert ook langs kuuroord Gstaad, statige kastelen, jaloers- makende chalets en turquoise meren. Met als grandefinale de laatste kilometers rich ting Montreux, waar het spiegelende meer van Genève steeds dichterbij komt en de 'Zwitserse Rivièra' lonkt. Montreux is niet alleen een verblijfs plaats voor de rich and famous. Veel toeris ten vallen voor het milde klimaat, een fraai kasteel aan het water (Chillon), evenemen ten als het Montreux Jazz Festival en de wijnfeesten, of flaneren langs de boulevard, waar het standbeeld van Freddie Mercury veel bekijks trekt. De zanger was zo van de stad gecharmeerd, dat hij zich er vestigde. Naast de panoramische treinen rijden in deze regio ook thematreinen rond. Wat te denken van de Chocolate Train (tussen Montreux, Gruyères en Broc), de wijntrein (Lavaux) of een kaastrein, de 'Train du Fro- mage' tussen Montreux en Chateau d'Oex? In die laatste krijgt de reiziger onder meer een demonstratie kaasmaken, gevolgd door een fondue met bijpassende wijnen aan boord. Reizen maakt hongerig, zo blijkt. ter hoogte, is de temperatuur in het voor- en najaar mild, maar dat verandert snel na het instappen in een kabelbaan naar ski gebied First, op 2166 meter hoogte. Een fikse sneeuwbui maakt het plots vele gra den kouder, het zicht wordt tot een mini mum beperkt. Waar folders magnifieke ver gezichten schilderen, moeten we het van daag doen met polaire omstandigheden en een compleet witte wereld; of dit Nova Wie meerdere dagen per trein wil reizen is Verblijf Reisreportages kunnen (deels) zijn gesponsord. Sponsors hebben geen invloed op tekst en vormgeving. Sneeuw en bruggen Nu eens zie je besneeuwde bergtoppen, dan weer rijd je over een brug tegen een bergwand. ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129