'De langzaamste sneltrein ter wereld', dat is geen reclameslogan waarmee de NS of de Franse TGV uitpakt. De Zwit serse Glacier Express, tussen Zermatt en St. Moritz in het zuiden van het land, doet het wel, en met een goede reden. Een rit met de panoramatrein is immers het sum mum qua landschap: vredige alpenweiden met weldoorvoede koeien worden afgewis seld door gletsjers en eeuwige sneeuw op woeste bergpieken, en even later verbaas je je over architectonisch duizelingwekkende viaducten, tunnels (91) en bruggen (291 stuks!). D e volledige rit van de Glacier Express van 291 kilometer duurt ruim acht uur en de trein rijdt af en toe stapvoets. Daar is over nagedacht: waarom zou je met TGV- snelheid door dit berglandschap slalom men als je boemelend al het idee krijgt dat het best nóg wat langzamer mag om alles goed te kunnen zien? De Glacier Express, een van de hoogte punten van de Grand Train Tour of Swit zerland, trekt klanten van alle continenten. Vooral onder niet-Europeanen was de vraag naar 'meer luxe' in de trein groot. Daarom is er sinds dit jaar de Excellence Class. Ramen tot aan het plafond, een gega randeerde zitplek aan het raam, een eigen bar voor de coupé, voor iedereen een iPad met extra reisinformatie, een vijfgangen diner - het kan niet op. Mag ook wel, want het volledige traject in de Excellence Class kost 420 Zwitserse francs (387 euro) per persoon. Voor wie het goedkoper wil: een enkeltje Zermatt - St. Moritz in de tweede klasse is er vanaf 49 Zwitserse francs (45 euro). Je moet dan wel een aantal keren overstappen. Selfie-bombardement In de coupé, vandaag bevolkt door twaalf treinadepten uit onder meer China, Canada, Groot-Brittannië, Zuid-Korea, Tsjechië en Australië, ontstaat al gauw een jolige sfeer, wellicht versterkt door de wijn aan boord. Opgetogen reizigers wijzen elkaar op bizarre rotsformaties, eindeloze sneeuwlandschappen en snelstromende rivieren aan beide kanten van de trein - je weet van gekkigheid niet meer of je links of rechts moet kijken. Dat geldt ook voor de Australische zestiger Steve Collins, die af en toe zijn ogen met zijn handen beschermt ('zonnebril vergeten') omdat de sneeuw het ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 127