'Ga terug naar je eigen land, Belg' GIPHARTS KOOKEILAND Tijdens een huiselijke twist over snoepgoed maakt het echtpaar Giphart elkaar uit voor rotte vis. Alleen al de aankondiging waarover mijn bijdrage zou gaan leverde me in mijn omge ving gefronste wenkbrauwen op. 'Hè, wat ongezellig', zei mijn vrouw. Mijn onderwerp is tegenwoordig zo beladen dat velen er uit voorzorg maar niet meer over beginnen. Eén ver keerd woord en al dan niet ver bale oekazes uit verschillende kampen vallen je ten deel. Nu was het nooit iets waar mee je mensen makkelijk op de kast kreeg of het misnoegen van sociale media opriep, maar de tijden zijn veranderd. En daarom zal ik mij, met tegen zin, in deze rubriek toch ook mengen in die vermoeiende discussie. 'Kruidnoten bedoel je', zei mijn vrouw. En ja hoor, voor we het wis ten kwamen terecht in een ver beten woordenwisseling, met vele argumenten pro en contra. Na een tijdje werd het zaak de hulptroepen in te zetten. De Dikke Van Dale zegt het expliciet: een pepernoot is een 'dobbelsteentje van peperkoek, ook wel half bolletje van specu laas (gegeten in de tijd rond sinterklaas)'. Volgens het woor denboek is 'kruidnoot' een ander woord voor pepernoot. Een pepernoot is overigens óók een synoniem voor penis, maar in die betekenis kende ik het dan weer niet. 'Helder', zei ik. 'Kruidnoten zijn ook pepernoten'. 'Onzin', riep mijn huisge noot. 'Van Dale zit ernaast. Een pepernoot is géén kruidnoot, lul'. Geïrriteerd raadpleegde ik hierna de site van Onze Taal, de gerechtelijke woordmacht. De site erkende dat de betekenis van kruidnoten en pepernoten al lange tijd in elkaars vaarwater zitten. Men citeerde Het Woorden- boek der Nederlandsche Taal, oftewel - dat weten weinig mensen - het grootste woor denboek ter wereld (met tus sen de 350.000 tot 400.000 woorden). In 1931 omschreef het WNT de pepernoot als 'een klein gebak van meel en ho ning, suiker of stroop, met pe per en andere kruiderijen, de grootte van eene hazelnoot en de gedaante van dobbelsteen tjes hebbende, doch van boven meestal bolrond'. noot en geen kruidnoot'. 'Ho!' riep ik, want het WNT kwam met een aanvulling: 'In Zuid-Nederland [wordt de pe pernoot] ook als naam [ge bruikt] voor eene soort van moppen [koekjes], kruidnoten.' 'Zie je wel?' zei ze. 'Ga terug naar je eigen land met je peper noot als kruidnoot, Belg'. 'Racist', riep ik terug. Ja, het zijn ontvlambare tij den. Om de kampen bij elkaar te brengen, maken we voor vandaag een heerlijke kruid- notentaart. Of pepernotentaart, dat mag van mij dus ook. 36 Eten FOTOSHODYCAREMAN 'Ik ga het hebben over peper noten', zei ik zuchtend. 'Duidelijk', zei mijn vrouw. 'Een pepernoot is een peper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 124