'De angst van de middenklasse van toen is dezelfde als die van de middenklasse nu' RECENSIE Een met poppen spelende prins „Mussolini is het archetype van de populis tische leider die wij ook vandaag de dag overal in Europa zien. Hij had geen hoge politieke doelstellingen. In het begin was hij pacifist, was hij tegen de bourgeoisie, tegen de monarchie, tegen de kerk. Later hield hij er heel andere ideeën op na en ging hij voor oorlog, sloot hij allianties met de industrie, kreeg hij macht van de koning en liet hij zich trouwen in de kerk. ,,Mijn boek schetst een portret van een lege man, een man zonder positieve poli tieke inhoud, die deze leegte zeer capabel vulde met de tijdgeest. Mussolini volgde als het ware de massa: hij rook de geuren, de ideeën, de heersende meningen van het volk. 'Ik ben de man van de dag hierna', zei hij over zichzelf. Hij voelde waar de wind vandaan kwam en hij dreef erop mee.'' ,,Wat ik heb ontdekt, is dat een heel net werk van groeperingen medeplichtig was en fouten heeft gemaakt. De liberalen heb ben Mussolini gedoogd omdat hij het socia lisme wilde uitbannen en ze dachten dat ze het fascisme later wel zouden kunnen tem men. De middenklasse hoopte op een een voudige oplossing voor haar problemen en dacht dat een klein beetje geweld haar poli tieke situatie zou verbeteren. De gevoelens van de middenklasse van toen - angst, ge voel van verlies en teleurstelling, de afwij zing van bepaalde idealen - zijn dezelfde als die van de middenklasse van vandaag.'' ,,Ja, en niet alleen in Italië, ook elders in Eu ropa zijn er bewegingen die afstammen van fascisme en nazisme. Wat ik gevaarlijk vind is dat grote massa's mensen, die op zichzelf misschien niet gewelddadig zijn, zich verleid voelen en bereid zijn hun politieke vrijheid in te ruilen voor de populistische belofte van bescherming en zekerheid.'' ,,Ik denk dat we moeten streven naar een verbond van alle democratische partijen in Europa, tegenover de populistische, rechtse partijen. In Italië heb je een term, sovranis- mo, voor nationalistische groeperingen die tegen de Europese Unie zijn. Die vormen een netwerk binnen Europa. Zo'n netwerk moet er ook komen voor democratische partijen. Een eenheid die de idealen beschermt van de Europese beschaving, en de ontmoeting met 'de ander' niet ziet als een probleem maar als een verrijking.'' ,,Van mijn lezers beschouwt 99 procent het boek als antifascistisch. Die andere 1 pro cent was al fascistisch en herkent zich erin. Mussolini zei ooit: 'De massa is als een wijf, die wil alleen maar gedomineerd worden.' Jij zou bij zo'n uitspraak denken: wat een klootzak. Een fascist denkt: wat goed. Ik weet dat M. in boekhandels van extreem rechts in de etalage staat. Dat verbaast me niet. Ik beschouw het maar als een erken ning van de literaire kwaliteit, van het feit dat het een echt portret is geworden, zonder oordeel.'' Prinses Pomtidom, de hoofd persoon in het nieuwe prenten boek van (actrice en scenario schrijfster) Kim van Kooten, heeft een eigen willetje en een behoorlijk grote mond. Ze doet een beetje denken aan de Kleine Prinses van Tony Ross, ook zo'n donderstraal. In Pomtidom en de prins op het mottige paard (4+, uitgeverij Gottmer, €15) zit de prinses, gevaarlijk wiebelend op de balustrade van het paleis, met smart te wachten op Tobias de Blonde, 'uit het rijk links om de hoek'. Niet dat een ontmoeting met deze prins een jaar eerder nou erg goed was bevallen. Maar Pom verveelt zich. Als Tobias komt opdagen, valt hij opnieuw tegen. Geen spier ballen, geen stoere tatoeages, geen cadeaus. Zijn paard maakt ook al geen indruk. En de prins heeft nog steeds een klein hartje. Hij vindt Pom veel te luidruchtig, vlucht het paleis in en gaat in zijn eentje op haar kamer met poppen zitten spe len. De prinses keilt woedend haar kroontje op de grond. Uiteindelijk kunnen de timide Tobias en de bazige Pom het prima vinden met elkaar. Ze eten samen patat en Tobias mag blijven logeren. Eind goed al goed dus. Een heerlijk boek, met kleurrijke illustraties van Noëlle Smit die perfect aanslui ten bij de tekst in rijmende regels. Ook de voorganger, Pomtidom viert Sinterklaas (2009), is weer te koop. 34 Liszen Was het vooral honger naar macht of werd Mussolini gedreven door politieke bewogenheid? Wat kunnen we van dit verhaal leren? En het fascisme rukt weer op. Wat kunnen - of moeten - we anders doen dan toen? Vind je het vervelend dat M. ook door aanhangers op rechts wordt gelezen? M. De zoon van de eeuw verschijnt bij uitgeverij Podium, €35 ANTONIO SCURATT n DE ZOON VAN DE EEUW - Inge van den Blink Pomt/dom PRENTEN BOEK Kim van Koo ten, Pomti dom en de prins op het mottige paard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122