WKffl 'Jongeren vinden mijn boek boeiender dan de geschiedenis lessen op school' of oud, laag- of hoogopgeleid - en dus een zeer democratisch medium. Daarmee is de roman als het ware een antwoord op het fascisme, dat democratie afwees en pleitte voor een totalitaire staat. ,,Een tijd geleden ontmoette ik een ou dere vrouw, en zij vertelde me dat ze niet had kunnen leren toen ze jong was. Weten schappelijke non-fictie kon ze daardoor niet goed volgen, maar door mijn boek, zei ze, had ze eindelijk kunnen lezen en begrijpen wat er vroeger is gebeurd. Ik ontmoet ook jongeren die zeggen dat ze mijn roman veel toegankelijker en boeiender vinden dan de geschiedenislessen op school. ,,Als lezer word je bij het verhaal betrok ken en volg je de gebeurtenissen alsof die zich live afspelen. Omdat het verhaal van binnenuit wordt verteld, komt het veel dichterbij en dat biedt een rijkere vorm van kennis van de werkelijkheid. Neem bijvoor beeld de Mars op Rome. Mussolini zit in een kamer met zijn officiers, en terwijl hij zichzelf de hemel in prijst, trekt hij zijn laarzen uit en legt hij zijn stinkende voeten op tafel. Voor een historicus is zo'n detail niet relevant, maar het maakt dat belang rijke moment veel concreter. Als lezer ontdek je zo een nieuwe, menselijke kant van Mussolini, die in het gangbare plaatje vaak ontbreekt.'' ,,Aan het begin van het boek laat ik een Mussolini zien die verloren heeft. Bij de eerste vergadering van de fascistische partij waren minder dan honderd mensen aan wezig en de eerste verkiezingen werden een fiasco; de partij kreeg in heel Italië maar vierduizend stemmen. Slechts drie jaar later kwam hij aan macht. Hoe is hem dat gelukt? Feitelijk had hij twee wapens. Het eerste was het geweld van zijn bendes, de knokploegen. Het andere wapen was zijn krant, waarmee hij een nieuwe journa listieke stijl ontwikkelde en brutale en agressieve propaganda maakte. Zo wak kerde hij de basale emoties van de midden klasse aan, met name de angst voor het socialisme. Socialisten waren volgens Mus solini geen Italianen; het waren indringers die Italië alleen maar wilden overheersen. ,,Angst is passief, maar door een vijand te creëren waartegen men wilde vechten, veranderde hij die in haat, en haat is actief. Het doel was om alles wat de socialisten hadden opgebouwd, te vernietigen: de arbeidersverenigingen, de liga's van de boeren, alle verbonden die de socialisten tot stand hadden gebracht. De fascisten gingen niet zo ver dat ze vrouwen en kinderen vermoordden, maar wat ze wel deden was 's nachts naar de huizen van socialisten gaan en hen vermoorden terwijl vrouw en kinderen aanwezig waren.'' Waarom had de man zo'n enorme aan trekkingskracht? ZATERDAG 30 NOVEMBER 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121